גולשי מצוקים פגעו בקינון בזים נדירים

04/04/2019

פקחי רשות הטבע והגנים תיעדו קבוצת גולשי מצוקים שגלשו בניגוד לתקנות במצוקי בקעת תמנע וגרמו לפגיעה בקינון של בז מדברי, עוף דורס בסכנת הכחדה בישראל. ברשות מעריכים כי נותרו שני קינונים בלבד באזור מצוקי הערבה הדרומית. בישראל ישנם כ-60 זוגות בזים מדבריים בלבד

קינון של בז מדברי במצוק צילום דבורה שילה רשות הטבע והגנים.jpg
קינון של בז מדברי במצוק צילום דבורה שילה רשות הטבע והגנים.jpg, קינון של בז מדברי במצוק. צילום דבורה שילה רשות הטבע והגנים

פקחי רשות הטבע והגנים הבחינו בקבוצה של שבעה גולשי מצוקים, כאשר חלקם אינם מיומנים בגלישת מצוקים ואף נקלעו למשבר כאשר אחת מהגולשות נתקעה במהלך הגלישה מטה.

הגלישה הביאה לפגיעה בקן של הבז המדברים הנמצא בסכנת הכחדה חמורה, לדברי ערן היימס מנהל מרחב ערבה דרומית – "הבז קינן באזור ולאחר שהקבוצה גלשה באזור, הקן ננטש. מדובר בשיא עונת הקינון של הבזים המדבריים, ובעצם שיא עונת הקינון של העופות הדורסים. מה שהם עשו חמור שבעתיים בעונה הזו של השנה".

פירוק היתדות במצוק צילום ערן היימס, רשות הטבע והגנים.jpg, פירוק היתדות במצוק. צילום ערן היימס, רשות הטבע והגנים

הבז המדברי הוא עוף דורס בגודל בינוני עד גדול. הוא צד ציפורי שיר אותן הוא צד באוויר ונוהג לצוד בעלי כנף נוספים, בעיקר יונים ועופות קרקע כדוגמת קטות וקוראים מדבריים. עד שנות ה-80, קיננו כמאה זוגות בארץ, אך מספרם ירד בהתמדה בשנים האחרונות ובעשור האחרון מונה האוכלוסיה בין 50-60 זוגות בלבד. הבז המדברי שוהה בישראל כל ימות השנה והוא מקנן בעיקר במדבר יהודה, הר הנגב ומזרח הנגב, וכן בערבה ובהרי אילת. בתקופת החורף נצפים הבזים גם באזור הנגב המערבי, ירושלים ובאזור המרכז.

בשנים האחרונות, נעלם הבז המדברי ממצוקי הערבה הדרומית. ברשות מציינים כי אשתקד היו שלושה קינונים בלבד בין אילת לקטורה והם מעריכים כי כעת נותרו רק שניים בלבד.

"מעבר לסוגיית הטבע יש גם את הנושא הבטיחותי", הוסיף היימס. "בראש ובראשונה מדובר בסכנה בטיחותית חמורה, שכן הקבוצה קשרה את החבלים לעיגוני ברזל שחוברו לסלע בצורה פיראטית. בנוסף, הנחל שנשפך למפל ממנו גלשו שטף מספר פעמים לאחרונה. מה שאומר שהעיגונים נפגעו מסחף אבנים ועשויים היו להיות בלויים לחלוטין".

יש לציין כי מספר הקינונים של עופות דורסים ירד בצורה משמעותית בשנים האחרונות. "בין היתר עקב שנות בצורת, התחשמלויות מקווי חשמל אך גם עקב מטיילים שהולכים על שפת מצוקים ונמצאים במקומות לא מותרים. כתוצאה מכך, מתקיימים חילוצים שנובעים מסיכונים מיותרים שמטיילים לוקחים. גלישת מצוקים היא תופעה מוכרת לרשות הטבע והגנים", מציין היימס, "וההשפעה שלה על קינוני עופות דורסים היא ברורה וחד משמעית. גלישה בקרבת קן תגרום להפרעה קשה ואף לכישלון הקינון".

בז מדברי צילום עדן אוליאל רשות הטבע והגנים.jpg, בז מדברי. צילום עדן אוליאל רשות הטבע והגנים

אנו מתייחסים בחומרה לעבריינות מסוג זה ובתום החקירה שהסתיימה כעת, בכוונתה לפעול נגד העבריינים ותמצה עימם את הדין, במטרה להבטיח את שלום המטיילים ואת המשך הישרדותם של העופות הדורסים בישראל.