דבר העורך למגזין בויה דצמבר 2020

מאת: יגאל בן ארי 06/12/2020

מן הנעשה במשק...

ים יגאל בן ארי
ים יגאל בן ארי, צילם יגאל בן ארי

החורף כבר כאן, עונת הדיג בעיצומה והעבודה רבה. אנחנו מסכמים שנה לא פשוטה בים וביבשה. ענף הדיג נפגע – השלכות הקורונה על מסעדות ובתי מלון שנסגרו לתקופות ארוכות פגעו קשה בדייגים, שפרנסתם תלויה בשוק זה.

הרשות כולה עברה לעבודה במבנה מצומצם ושלדי במאמץ ארגוני לחסוך בכל תחום, אם כי חשוב לציין שהפיקוח בשטח נמשך כל ימות השנה וגם בזמן הסגרים. בה בעת פעלנו באופן מחושב וחסכוני על מנת לצמצם כל הוצאה שאינה חיונית בתקופה קשה זו.

תשומת הלב של הציבור הופנתה לים בהתעוררות משמעותית, והחל מתקופת הסגר השני ניתן לראות כל בוקר יותר ויותר משתמשי ים מסוגים שונים פוקדים את החופים מצפון ועד דרום: שחיינים, חותרי סאפ, חותרי קיאק, צוללי מכשירים, צוללים חופשיים, גולשי רוח, גולשי קיט, ועוד ועוד. כל אלה נחשפים לאיכויות שניתן להפיק משירותי המערכת של הים שלנו, אך גם לבעיות שלו: זיהום של ביוב המוזרם לאחרונה היישר לים יותר ויותר, אם כברירת מחדל אם בשל תקלה, זיהום החופים בפסולת פלסטיק מעשה ידי אדם (ותוצרת כחול לבן!), זיהום ים בשמן שנבע מתקלה במקשר ימי של קצא"א ליד אשקלון, ועוד ועוד.

נושא הזיהום אף הגיע לוועדת הפנים של הכנסת, ואני מלא תקווה שציבור משתמשי הים הגדל והולך יהיה מעורב ויפעיל לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות ועל המחוקקים ובעלי תפקידים ברשויות המקומיות כדי שיפעלו למיגורו.

שנה משונה וחריגה מאוד עברה עלינו, שנה שתשפיע עלינו גם בעתיד הנראה לעין.

בהיותנו גוף ציבורי אוכף חוק אנו מחויבים להתאים את פעולתנו למציאות המשתנה ויחד עם זאת לשמור מכל משמר שהתנאים המשתנים לא יסיטו אותנו מלבצע את תפקידנו.

76 שנה להוצאתה להורג של חנה סנש, מתפרסמים יומניה של הצנחנית ההונגרייה ישראלית, בהם השיר שמבטא במילים פשוטות ומקסימות את תחושתי בכל פעם שאני הולך על שפת הים.

את השיר המופלא הזה היא כתבה בגיל 23.

חנה סנש:

אֵלִי, אֵלִי

שֶׁלֹּא יִגָּמֵר לְעוֹלָם

הַחוֹל וְהַיָּם,

רִשְׁרוּשׁ שֶׁל הַמַּיִם,

בְּרַק הַשָּׁמַיִם,

תְּפִלַּת הָאָדָם.

רק בריאות,

יגאל בן ארי