דבר העורך: מן הנעשה במשק…

מאת: יגאל בן ארי 09.06.2021

הספקנו הרבה מאז הגיליון הקודם... זיהום ים וחוף מקצה לקצה, שני אסונות ומלחמה קצרה... ננסה לנחש מה מחכה לנו בהמשך?
או שאולי נתרכז במה שבאחריותנו ומה שבשליטתנו?

שקיעה בים
שקיעה בים, צילום: סיגל קצף

זה נשמע רחוק אבל לפני שלושה חודשים התעוררנו למציאות קשה בה כל רצועת החוף של ישראל כוסתה בזפת, בימים אלו אנו עוסקים בסיכום והפקת לקחים מהאירוע הקשה אך ברור לגמרי שהאיום של זיהום ים וחוף בזפת אינו דמיוני ולמעשה הוא הולך וגובר כשברקע הסכמי השלום עם מדינות המפרץ והסכם העברת הנפט דרך מתקני קצא"א. כמעט כל הרשויות לאורך החוף נרתמו והפעילו את מערכי החירום שלהם על מנת לנקות את כמויות הזפת הגדולות שהגיעו לחוף. לנו ברשות אחריות לניהול של למעלה מחמישים וארבע ק"מ חוף, מזיקים שבדרום ועד לראש הנקרה, הארגון כולו נרתם למשימה ובמשך למעלה משבועיים התנהל מבצע ארצי ברשות המנכ"ל בו נטלו חלק כל יחידות הרשות בשטח ובמטה. עוד ברור כי הגורם המכריע במבצע היו המתנדבים שנרתמו בצורה מעוררת התפעלות לעבודה פיזית קשה  ובתנאים לא פשוטים, אזרחים מהשורה, ארגונים וחברות, חיילי צה"ל ושוטרים, צוותי קורונה מבתי החולים ועוד רבים וטובים שתרמו מזמנם ומרצם, סך הכל פעלו בשטחי הרשות למעלה מ14,000 מתנדבים! ועשו עבודה מדהימה.

כיום רוב השטח שבאחריות הרשות נקי ואנחנו עוסקים בניקוי האזורים הסלעיים שם העבודה מורכבת יותר ודורשת זמן וסבלנות.

לקחים ומסקנות יש לנו למכביר ואנו עוסקים בתיקון ושיפור כל מה שניתן על מנת להיות ערוכים טוב יותר למקרה הבא שנקווה כי לא יבוא במהרה.

בימים אלו אנו בתחילתה  של עונת הגיוס בים התיכון, הדייג בספינות המכמורת אסור עד סוף חודש אוגוסט ! בסוף יוני הסתיימה עונת הרבייה בה הוגבל הדיג על פי שיטות ואזורים. בכינרת סגור לדייג אזור הבטיחה וגינוסר שם מתרבים דגי האמנון.

אתגר לא פשוט לדייגים שלא ייהנו מהכנסה  בתקופה זו ולפקחים שתפקידם לוודא כי התקנות מיושמות בשטח הלכה למעשה.

מקווה שביחד נדע לשמור על הים, שנדע להשתמש בו ולקבל ממנו את כל שרותי המערכת שהוא מספק לנו, שנדע לתת לו את הכבוד והיכולת להתקיים ולשגשג.

ימים של שקט

מילים: ירדן בר כוכבא
לחן: אבי גרייניק

הנה הם באים ימים של שקט
אחרי הרעש הגדול והנורא
אפשר לנוח קצת על המרפסת
ולאסוף את שברי הסערה

אחל לכולנו שניפגש בים, 🌊 🤽🏼‍♂️ 

יגאל בן ארי ⚓

תגיות

קטגוריות