דוחות לעברייני סביבה שנסעו עם רכבם על חופי הים בניגוד לחוק

20.07.2017

במהלך מבצע אכיפה יזום של פקחי רשות הטבע והגנים בשיתוף עם משטרת תנועה ארצית, ימת"א כרמל, מש"ת מושבות הברון במטרה למנוע נהיגה לא חוקית בחופי הים, ניתנו במהלך סוף השבוע האחרון כ-75 דוחות כנגד עברייני סביבה שעברו על החוק.

מבצע אכיפה בחופים מבצע אכיפה בחופים - צילום שי קבסה רשות הטבע והגנים

המבצע נערך בסוף השבוע האחרון והתמקד לאורך חופי הים – מחוף הסטודנטים בחיפה ועד לחוף שדות ים באזור קיסריה- חדרה במטרה למנוע נסיעת כלי רכב בסמוך למתרחצים, עד 100 מטר מהחוף ולדאוג לאכיפת החוק. הקנסות על נסיעה אסורה בחופי הים, נעים בין 500-1000 שקלים, כאשר במקביל לפעולות האכיפה מבוצעות גם פעולות הסברה.

שיתוף הפעולה בין רשות הטבע והגנים לבין משטרת ישראל משרת את המטרות של שני הגופים – שמירה על בטחון הציבור לצד שמירה על ערכי הטבע. ברשות הטבע והגנים מציינים כי מעבר לפגיעה ברווחת ובטיחות המתרחצים בחופים, נהיגה על חופי הים, לעיתים גם בפראות, היוצרת קוליסים (סימני גלגלים הנותרים בשטח לאחר מעבר רכבים), פוגעת באופן משמעותי במרקם הטבעי של החוף ובחיות הבר העושות שימוש בחופים ביניהן גם נקבות צבי הים, שבימים אלו ממש נמצאות בעונת ההטלות של ביציהן.

שי קבסה, פקח במחוז צפון של רשות הטבע והגנים שלקח חלק במבצע האכיפה מספר: נתקלנו בעשרה מקרים של נהיגה מסוכנת על חוף הים, במרחק של פחות מ- 100 מטר וכולם נקנסו. באשר לאלו שנהגו בין המתרחצים וסיכנו את ביטחונם, פעלנו להשבית את רכבם. המקרה הבולט והאלים שנתקלנו בו היה נהיגה חסרת אחריות בין מתרחצים במרחק של 20-30 מטרים מהחוף כאשר במהלך מתן הדו"ח הסתובב הנהג ונמלט. בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם משטרת ישראל והמסוק בשטח, איתרנו את הרכב ויושביו נתפסו. לאחר בדיקה עלה כי הנהג בתקופת שלילה וחשוד כי נהג בגילופין.

בתוך כך, הסתיים השבוע קמפיין בינלאומי למען שמירה על הסביבה הימית "ים נקי – "clean seas" בו השתתפו 13 מדינות הים תיכון וישראל, כחלק מקמפיין ים נקי שיזמו עמותת אקואושן, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. במהלך חודשי הקיץ יתקיימו מגוון פעילויות בחופי הארץ במטרה להעלות את מודעות הציבור על חשיבות השמירה על החופים, הים ומשאביו. פרטים ניתן לקבל באתר רשות הטבע והגנים.

תמונות מהאוויר של מבצע האכיפה- צילום אלי סליפבייץ, רשות הטבע והגנים

קטגוריות