האוח המדברי ניצל בזכות ערנות

13.10.2020

בסיור בט"ש שגרתי בערבה זיהו גששי צהלי את הדורס הלילי כשהוא תקוע בגדר הברזל הדוקרנית. עומר אל עטרש וחליל גבוע, הגששים שמצאו את האוח, העבירו אותו לשני מתנדבים של רשות הטבע והגנים באיזור הערבה ומשם להמשך טיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן.

אוח מדברי צילום: שגיא מרום ויעל שדה רשות הטבע והגנים

רס״ן עומר אלאטרש, קצין הגששים בחטמ״ר יואב
״כחלק מעבודתנו כגששים בחטמ״ר יואב מעבר להגנה על היישובים והאזרחים בגזרה, שהיא מטרתנו הראשונה, אני אמון גם על ההגנה על בעלי החיים והטבע כולו שהם חלק לא קטן מהערבה והמדבר בכלל, זה היופי במקצוע״

אורן פריטל פקח רשות הטבע והגנים בערבה:
האוח הנו דורס לילה אשר ניזון ממכרסמים. האוח ירד במהירות על מנת לתפוס את המכרסמים אשר נמצאו בקרקע בשמורת שיזף בערבה, הוא לא שם לב שמה שהפריד בינו לבין המכרסם הייתה גדר עם דוקרנים שלכדה ופצעה אותו בכתף. אני שמח להשיבו לטבע בריא.״
השבוע לאחר טיפול ממושך הושב האוח לטבע בשמורת הטבע שיזף, אורן יחד עם מתנדבי רשות הטבע והגנים ששמרו על האוח והגששים שמצאו אותו על הגדר.

בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים המטפלים הסירו את התיל והאוח הפצוע קיבל טיפול ראשוני שכלל נוזלים, משככי כאבים ואנטיביוטיקה והוכנס לחדר שקט כדי להפחית את המתח.
למחרת בבוקר הוא נלקח לסדרת בדיקות נוספת במהלכן התברר כי יש לו פציעה עמוקה בקרום כנף ימין באזור הכתף בסמוך לגיד התעופה.
זה היה ברור כי מדובר בפצע חודר מהפציעה שנגרמה מהגדר.
הוא עבר סדרת צילומי רנטגן במהלכן התברר כי קיימת פגיעה ברקמה הרכה. כמו כן, צילום הרנטגן חשף שני שבבי מתכת באזור הפגיעה שנותרו בתוך גופו כתוצאה מהתיל.
האוח הוכנס לחדר הניתוחים וד"ר אלעד סמית, הוציא את השבבים בעדינות ולאחר ניקוי וחיטוי של האזור הוא ביצע תפירה דו צדדית.
האוח עבר שיקום ואקלום שנמשכו כחודשיים בהלכן שהה במתקן האקלום החדש שבשל גודלו אפשר לו לתרגל את התעופה שלו ולחזור לבריאות תקינה ולתעופה מושלמת.

קטגוריות