'האח הגדול' בגרסת העופות הדורסים, חזר

14.03.2017

השידור הישיר מקן העקבים העיטים המפורסמים ביותר בעולם, מתחיל היום מחדש....

העקב העיטי ממצלמת האונליין הסמוכה לקן

בחודש מרץ 2016, הושק פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, המתעדות 24 שעות ביממה, את עולמו החבוי של דורס יום גדול ומסתורי המקנן בישראל – העקב העיטי (Buteo rufinus).

הפרויקט הוא שיתוף פעולה בין החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים והחוקר גלעד פרידמן.

בעזרת מצלמות Online מיוחדות, באיכות גבוהה ,(HD) אשר הותקנו בסמוך לקן העקבים, שידרנו בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם המוצלחת מהקן. הפרויקט זכה למעקב מתמשך של מיליוני צופים, מ – 104 מדינות שונות!.

לדברי פרידמן, "בעונה שעברה, הצלחנו לתעד עונת קינון שלמה, רצופה אירועים נדירים, דרמות אינסופיות ואקשן חסר מעצורים, שלא הפסיק לרגע. זכינו לתעד אירוע נדיר, שקורה רק פעם אחת ב – 100 מחזורי קינון: הטלתם של ארבע ביצים ובקיעתם של ארבעה גוזלים, עד לפריחתם המוצלחת. יתרה מזאת, זכינו לתעד חטיפת גוזל בוגר של דורס יום, על ידי דורס הלילה הגדול ביותר במזרח התיכון: האוח העיטי (Bubo bubo). הגוזל נחטף באמצע הלילה, אך הצליח לחמוק מטופרי האוח ולחזור אל הקן בכוחות עצמו, יום וחצי לאחר החטיפה".

ברשות הטבע והגנים ובחברה להגנת הטבע, מציינים, כי לאור הצלחתו המסחררת של הפרויקט, הוחלט להתקין שוב את המצלמות, גם בעונת הקינון הנוכחית. חיכינו במתח לשובם ארצה מנדידתם הארוכה ובסוף ינואר זכינו לראות את זוג העקבים מתחיל במלאכת החיזור. יחד עם זאת, המתח גאה אף יותר, כאשר חיכינו לראות באיזה קן הם יבחרו. התקננו שתי מצלמות על שני קינים אלטרנטיביים: מצלמה אחת ב"מצוק הגבוה" ומצלמה שנייה ב"מצוק הנמוך". האם הם יבחרו לקנן באחד משני הקינים הללו, או בקן אחר? חיכינו וחיכינו ולבסוף הם בחרו לקנן ב"מצוק הנמוך", כך שאנחת הרווחה הייתה עצומה.

צפינו בהם במשך שבועיים, עד שב – 22.2.17 זה קרה – הנקבה הטילה את הביצה הראשונה.

למיליוני הצופים האדוקים, אנחנו יכולים לבשר כי השידור הישיר החל מחדש, ביום שלישי, 14 למרץ.

קישור ישיר למצלמת האונליין

אנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמתה ומאחלים לזוג העקבים הצלחה רבה בקינון. שותפים נוספים לפרויקט, הם קרן הדוכיפת, ביס"ש כפר עציון וצה"ל (צבא הגנה לטבע).