הדולפינים - אורחים לרגע

מאת: אורלי גנוסר במאי 2017 02/06/2021

רצועת החוף הימית בישראל משופעת בבעלי חיים מרתקים. אך הכי מכולם מצית את הדמיון מפגש עם הדולפינים. סיפורם של הדולפינים המגיעים לביקורים נדירים ונדירים פחות

לאורך רצועת החוף משוטטים בקביעות כ־ 50 דולפינים- צילום אורי פרו
לאורך רצועת החוף משוטטים בקביעות כ־ 50 דולפינים- צילום אורי פרו, לאורך רצועת החוף משוטטים בקביעות כ־ 50 דולפינים- צילום אורי פרו

המפגש הראשון עם סוקי בשנת 2005 היה מרגש במיוחד. לפגישה עם צוות מחמ"לי (מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים), שלא תוכננה או אורגנה מראש, היא הביאה איתה גם גור צעיר. באותו דייט, לפני עשר שנים, היא תועדה וסומנה לפי סנפיר הגב שלה וקיבלה את השם "סוקי". הגור הצעיר שלה, שתועד וסומן, זכה לשם המתוק מכול – "סוכר".

בשנת 2008 נוסף לסוכר אח צעיר וב-2012 עוד אחד. התצפיות העידו על כך שסוקי היא דולפינה פורייה והיו מי שחשבו שהיא ראויה לתואר "אם השנה" על השלווה, האחריות והמסירות שהפגינה כלפי גוריה. שני הגורים הצעירים לא סומנו עד שנפרדו מאמם, ולכן אי אפשר לזהותם היום, אך ד"ר אביעד שיינין ממחמ"לי מעריך שכמו זכרים אחרים, הם נפרדו מהלהקה לחיים עצמאיים ועדיין שוחים להם אי שם בים.

דולפינים – אם ובן- צילום אורי פרו, דולפינים - אם ובן- צילום אורי פרו

סוקי, למרות אופייה המופנם משהו, היא עדיין אחת הדולפינות הנצפות ביותר בים. מאז 2005 היא נצפתה כ-20 פעמים, מרביתן באזור שבין הרצליה לתל אביב. שלא כמו חברותיה ללהקה (להקת דולפינים מורכבת בעיקר מנקבות מכמה דורות ומזכרים גורים בלבד) – היא אינה קופצנית ואינה משחקת כמו כולם או שוחה במהירות, אלא נחבאת בין הגלים, ובעיקר עוקבת אחר ספינות דיג (מכמורתנים) כדי לאסוף מזון בקלות יחסית.

סוקי וסוכר, אם ובן מהמין דולפינן מצוי, חיים בקרבת החוף – במרחק של כמה מאות מטרים ועד כתשעה קילומטרים מקו החוף, והם אינם היחידים שמי הים התיכון המזרחי הם מגרש המשחקים ומקום המגורים שלהם. לדברי ד"ר שיינין, לאורך רצועת החוף הישראלית משוטטים בקביעות כ-50 דולפינים מהמין דולפינן מצוי, ובמעגל רחב יותר חיים כ-300 פרטים, מספר נאה ששומר על יציבות זה כמה שנים. דולפינן מצוי הוא דולפין סתגלן – כלומר הוא מסתגל לתנאים משתנים, ומסיבה זו קל לטפל בו גם בשבי והוא אפילו מתרבה שם. מלבד זאת, הוא בעל חיים מאוד אינטליגנטי, עם יכולת זיהוי עצמית במראה (שקיימת רק בקרב קופי אדם) ומערכת חברתית מורכבת שמעידה אף היא על אינטליגנציה גבוהה.

מפגש עם להקת דולפינים בלב ים- צילום אורי פרו, מפגש עם להקת דולפינים בלב ים- צילום אורי פרו

 

מפגשים מהסוג הימי

מתברר כי תצפיות של דולפינים אינן נדירות. דייגים רבים זוכים למפגשים כאלה, וגם בעלי סירות ויאכטות שיוצאים לשוט בחופי הים התיכון נתקלים בלהקות דולפינים מרתקות. לדברי דר’ שיינין, הם רגילים לפעילות האדם גם בסביבתם הטבעית ואפילו מקיימים קשר תדיר עם ספינות דיג – הם ניזונים מהדגים שבורחים מהרשת ומעודפים שהדייגים זורקים חזרה למים, ולכן אינם חוששים. ואולם, לבד מהמפגשים האקראיים, מתקיימות הפלגות ייעודיות כדי לתצפת על היונקים הימיים בחופי ישראל ולתעד את המפגשים איתם.

אורי פרו, פקח חולות ניצנים וים ברשות הטבע והגנים, נמצא בים לא מעט, ופעם בחודש הוא יוצא למסע קבוע של כמה שעות כחלק מסקר יונקים ימיים שהוא עורך. פרו, שאחראי על שלוש שמורות ימיות במישור החוף הדרומי (שקמה, אבטח וניצנים), יוצא לסקר החודשי ומתעד יונקים ימיים ובכך מנטר את אוכלוסיית הדולפינים ומעמיק את ההיכרות עם המינים והפרטים. לפי הסקר קיימת פעילות רבה של דולפינים משני המינים הנצפים בארץ – הדולפינן המצוי (הנפוץ יותר) והדולפין המצוי (הנדיר יותר). בכל שיט כזה מתעדים את סנפירי הגב של היונקים ואוספים בעזרת הצילומים את כל פרטי הזיהוי שלהם. כל הנתונים מוזנים למערכת ממוחשבת שמרכזת ומנתחת אותם.

צפייה בדולפינים טובה בעיקר כשהים רגוע, וזה קורה בעונות מעבר או אחרי סערות, וגם בקרבת המכמורתנים, המושכים אחריהם דולפינים שניזונים מהתוצרת הנגררת ומשמשים כמעין תחנת האכלה ניידת. הדולפין המצוי נע בלהקות של עשרות עד מאות פרטים. הוא אמנם נדיר אך עדיין נצפה, בעיקר בחופים הדרומיים. הדולפינן מופיע במקבצים של פרטים בודדים.

דולפינן מצוי- צילום אורי פרו, דולפינן מצוי- צילום אורי פרו

גם צוותי מחמ"לי יוצאים לתצפיות בים. מתנדבי המרכז יוצאים פעם בשבועיים, אוספים מידע ומתעדים את הפרטים. בעזרת הצילומים הוכן קטלוג של כ-150 דולפינים המזוהים על ידי סנפיר הגב, צלקות וכדומה (שמשמשים כמו טביעות אצבע), והנתונים הנאספים מוכנסים למאגר מידע המשותף למחמ"לי ולרשות הטבע והגנים.

ואולם, יש גם אמצעי זיהוי אחרים (לצערנו לאו דווקא חיוביים). כזה הוא סיפורו של הדולפין המצוי "חישוקי". פרו ושיינין מספרים על להקה של דולפינים מצויים שנצפתה על ידי דייג מול חופי ראשון לציון. מלבד העובדה שמדובר במין נפוץ פחות, מסתבר שאחד הזכרים בלהקה שחה אל תוך טבעת מפלסטיק ששטה בים, וזו נכרכה סביב גופו והפכה לסימן ההיכר שלו, ומכאן אף שמו. חישוקי נצפה במהלך שנת 2014 גם מול חופי ניצנים ונחשב לפרט חזק, אך נכון למאי 2015 הוא טרם נצפה שוב.

הדולפינים נראים בריאים וחיוניים והם משחקים, פעילים חברתית ומתרבים- צילום אורי פרו, הדולפינים נראים בריאים וחיוניים והם משחקים, פעילים חברתית ומתרבים- צילום אורי פרו

 

מי אתה דולפין מצוי?

דולפין מצוי הוא מין שחי בסביבה של מים עמוקים – הרבה יותר עמוקים מאלה שחי בהם הדולפינן המצוי. פרו מדגיש שזו הסיבה לכך שמין זה אינו נפוץ באזורים הקרובים יחסית לחוף. שיינין מוסיף שמדובר במין שנפוץ באוקיינוס האטלנטי, שם הוא אינו מצוי בסכנת הכחדה. אוכלוסייתו הים-תיכונית מוגדרת כאוכלוסייה פגיעה, ובמרחב זה נותרו מושבות אחדות – אחת מהן בצפון סיני, כנראה בשל שפעת המזון באזור שמושפע מדלתת הנילוס.

מין זה לא נחקר מספיק ולא ידוע עליו הרבה. עד לפני כעשור נחשבה תצפית על דולפין מצוי לנדירה ביותר, "אבל מאז", אומר שיינין, "השתנתה המגמה והתחלנו לקבל דיווחים לא מעטים על להקות גדולות, בעיקר בדרום, רובן במרחק של קילומטר עד שניים מהחוף". ההסבר שלו לכך פשוט מאוד: "בתקופת מבצע עופרת יצוקה היה סגר דיג מול חופי עזה, ובחסות חיל הים נוצר כנראה מסדרון שאפשר ללהקה לשחות צפונה ולחזור חזרה". עם זאת, התצפיות האלה עדיין אקראיות, אין הערכות לגבי האוכלוסייה וכאמור גם אין מחקרים, ולכן לא ברור אם זו אותה להקה שחולפת באזור או כמה להקות שונות.

כשעוקבים אחרי דולפינים מגלים שהנקבות מעניינות יותר – דרכן אפשר ללמוד בין היתר על קצב הילודה, על משך ההנקה ועל שרידות הגורים. מלבד סוקי, נצפתה נקבה נוספת ממין דולפינן מצוי, שמסתובבת הרבה בין גוש דן לאשקלון ומכונה "זיגי". גם המפגש הראשון איתה היה בשנת 2005, עם גורה קטנה. זיגי קיבלה את שמה בשל צורת הזיגזג שיש לה על הסנפיר, והגורה זכתה גם היא לשם המתבקש "זיגזג". שתיהן בילו יחד שלוש שנים, פרק זמן שנחשב לקצר יחסית (יש תיעוד של טיפול הורי שנמשך ארבע-חמש שנים). ב-2008 המליטה זיגי גור זכר, וכעבור שלוש שנים אותו גור כבר נצפה כשהוא דואג למזונו באופן עצמאי. מאז נצפתה זיגי כמה פעמים אך ללא צאצאים נוספים.

 

חשיבותן של שמורות טבע ימיות כבית גידול לדולפינים

הים התיכון סובל מלחץ דיג מסיבי והדולפינים שבו משקיעים המון זמן בחיפוש אחר מזון. אף שקצב הילודה וקצב התמותה מעידים על יציבות אוכלוסיית הדולפינים, המדד המשפיע ביותר לקיומם הוא מצאי מזון.

בים התיכון יש אוכלוסיית דולפינים יציבה במשך השנים האחרונות, וצריך לשמור עליה. הדולפינים נראים בריאים וחיוניים, והם משחקים, פעילים חברתית ומתרבים. "ההערכה היא שבשמורת טבע ימית האוכלוסייה תגדל ויהיה לה אזור מפלט עם ביטחון תזונתי, ובהיעדר דיג גם פחות סיכון להילכד ולטבוע", מסביר שיינין. פרו מוסיף ואומר שהסקרים הימיים, המציגים נתונים על פעילות הדולפינים, מסייעים לרשות הטבע והגנים בקידום הכרזות על שמורות טבע ימיות.