הכרזות חדשות

26/06/2017

רשות הטבע והגנים מברכת על הכרזת חמישה גנים לאומיים ושמורות טבע, ביניהם גן לאומי צבעי מכתש רמון המרהיב ביופיו
​גן לאומי צבעי מכתש רמון צפוי להפוך לאזור טיולים פופולרי מעצם היותו מוזיאון גיאולוגי פתוח, המציג שלל סלעים ססגוניים ותופעות טבע גאולוגיות מרתקות וייחודיות

גן לאומי צבעי מכתש רמון - צילום צור נצר רשות הטבע והגנים
גן לאומי צבעי מכתש רמון - צילום צור נצר רשות הטבע והגנים, גן לאומי צבעי מכתש רמון - צילום צור נצר רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים מברכת על הקמת והרחבת חמישה גנים לאומיים ושמורות טבע בישראל, שהוכרזו בימים האחרונים על ידי שר האוצר בהם : שמורת טבע קציר, שמורת טבע להב דרום, גן לאומי צבעי מכתש רמון, שמורת טבע הר גיורא וגן לאומי הרי יהודה. השטח הכולל שהוכרז בשמורות וגנים אלו נאמד בכ-2,200 דונם.

הכרזת השמורות והגנים הלאומיים היא למעשה השלב הסופי והמשמעותי ביותר בתהליך הארוך והמורכב, שמובילה רשות הטבע והגנים וכולל מספר שלבים מול גורמים ממשלתיים וציבוריים רבים.

בין ההכרזות בולטת במיוחד ההכרזה של גן לאומי צבעי מכתש רמון המרהיב ביופיו בשטח של 1,132 דונם. האזור שימש במשך עשרות שנים שטח כרייה גדול, כאשר רק בתחילת שנות האלפיים הפסיקה לפעול המחצבה האחרונה באזור. בשטח נותרו בורות ענקיים רבים, נוף פצוע ומרחבים שנדרש לשקם, אך יחד עם זאת גם מחשופים שיצרו המכרות ומגלים לעין תופעות גיאולוגיות מרהיבות, מרתקות וייחודיות עם עניין רב לציבור.

לאור כך, רשות הטבע והגנים, בשיתוף ובמימון מלא של הקרן לשיקום מחצבות, שהינה גורם משמעותי בנושא, יחד עם המועצה המקומית מצפה רמון, פעלו יחדיו בשנים האחרונות תוך השקעת מיליוני שקלים, כדי לשחזר את הנוף במכתש, במטרה להקים גן גאולוגי לאומי בליבו. בתוך כך בוצע שיקום נופי ואקולוגי מסיבי של מחצבות הכרייה הנטושות באזור, נסללה דרך עבירה לכל כלי רכב , וכיום הוא כבר מהווה נקודת מוצא לטיול בשמורות הטבע של "ארץ המכתשים". עתה עם ההכרזה תמשכנה הקרן לשיקום מחצבות, רשות הטבע והגנים והמועצה המקומית מצפה רמון לפתח ולהנגיש אותו עוד יותר מבחינת תשתיות ומסלולי טיול לרווחת המטיילים הרבים הצפויים לפקוד אותו.

גן לאומי צבעי מכתש רמון, צילום צור נצר רשות הטבע והגנים

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "רשות הטבע והגנים פועלת באופן שוטף לשמירת ערכי הטבע והמורשת בישראל, אשר חלקם מצויים בסכנת הכחדה, וכחלק מכך פועלת לקידום הכרזות על שמורות טבע וגנים לאומיים. הכרזות אלו הכרחיות ולמעשה מהוות את האמצעי היעיל ביותר במטרה לשמור על שטחים אלו ועל וערכי הטבע והמורשת הייחודים שבהם, זאת באמצעות פעולות מקצועיות כגון ניטור, מחקר, שיקום, פיקוח, הסברה וחינוך, אותם מבצעים אנשי רשות הטבע והגנים במסירות ובמקצועיות. מדינת ישראל התברכה בערכי טבע ומורשת ייחודיים ולרשות הטבע והגנים יחד עם כל הגופים הציבוריים והממשלתיים הרלוונטיים יש חובה מוסרית להמשיך ולפעול למען הכרזת שמורת טבע וגנים לאומיים במטרה לשמר את הערכים האלו למעננו ולמען הדורות הבאים. ההכרזה הופכת קשה מאד עם השנים ואורך תהליך ממוצע מגיע ליותר מ-10 שנים! ברשות מקווים להמשך השיפור בתהליכים ולהכרזת אתרים נוספים בקרוב. כולל בשמורות הימיות".

שמורות הטבע והגנים הלאומיים הנוספים שהוכרזו הם: שמורת הטבע קציר, בשטח של 121 דונם, מזרחית ליישוב קציר, בוואדי ערה ומכוסה ברובה בחורש ים תיכוני צפוף של אלון מצוי, אלת מסטיק, אלה ארץ ישראלית ובר זית בינוני. שמורת הטבע להב דרום בשטח הרחבה בגודל 31.5 דונם בתחום רכס גבעות להב, שניחנה בנוף הצומח של האזור ומהווה חלק מגבול התפוצה הדרומי של דבורנית דינסמור , שמורת טבע הר גיורא וגן לאומי הרי יהודה בשטח של כ-900 דונם שהתווספו והוכרזו כהמשך רציף של שמורת הטבע והגן הלאומי, ויוצרים רצף טבעי של שטח המאופיין בבתי גידול היער, בתות ועוד.

מצורפת רשימת כל האתרים המוכרזים החל משנת 1964 ועד היום

שמורות הטבע והגנים הלאומיים החדשים פתוחים לקהל הרחב, ללא תשלום.

אנו מזמינים את הקהל הרחב לבוא ולטייל בשבילים המסומנים- חדשים וישנים כאחד.