המכרסם המקפץ 🐁

מאת: ליאור קסטנברג 11/05/2020

ביקשנו מאמן פוטושופ להדביק רגלי קנגורו לגוף של גרביל, ואז נזכרנו שבעצם כבר יש חיה כזאת, ממש אצלנו בטבע הישראלי.

מכרסם, ירבוע - ליאור קסטנברג
מכרסם, ירבוע - ליאור קסטנברג

הכירו את הירבוע. סוג של מכרסם מדברי חמוד במיוחד, המצוי באיזורים חוליים בדרום הארץ ובמישור החוף. היונק הקטן והמשונה הזה הוא פעיל לילה החי לבדו, ומצוייד בחושים משוכללים על מנת לשרוד במדבר. עיניו ואוזניו גדולות מאוד, מה שמקנה לו ראייה ושמיעה מעולים. אפו השטוח מותאם היטב לאיתור מזונו ושפמו הארוך מאפשר לו "למשש" את פני הקרקע בחיפוש אחר זרעים וחלקי צמחים נוספים.

הירבוע מרבה לנוע על החול באמצעות דילוגים חינניים, על שתי רגליו האחוריות והארוכות במיוחד. השיערות הרבות בקצותיהן מונעות את שקיעתו בחול, ומחרישות את דילוגיו במדבר רווי הסכנות.

אל תתנו למראה המצחיק להטעות אתכם – מדובר באתלט מקצוען. כאשר הוא מאויים וצריך לברוח, הוא מסוגל לנתר למרחק אדיר ביחס לגופו (2 מטרים בקירוב) ולזנק גם לגובה מרשים הקרוב למטר. הזנב החזק והארוך שלו משמש אותו לאיזון הקפיצה, ומאפשר לו אפילו לבצע שינויי כיוון מהירים בזמן שהוא באוויר!

גוש הפרווה המקפץ הזה חי במשך 6 שנים, ולמרות החמידות שובת הלב – מקומו היחיד הוא בטבע. מדובר בחיית בר מוגנת הנמצאת בסכנת קיום מתמידה עקב צמצום שטחי המחיה שלה, וגידולה בשבי ללא היתר הוא עבירה חמורה אשר גוררת הליכים פליליים.

#חיה_קטנה_ומטריפה

צילם וכתב: ליאור קסטנברג Lior Kestenberg