המלטה ראשונה של ראם לבן תועדה בזמן אמת על ידי פקח רשות הטבע והגנים בשמורת הטבע חי בר יוטבתה.

19/12/2021

בוקר חגיגי ומרגש ארע אמש בשמורת הטבע חי בר יוטבתה.
פקח רשות הטבע והגנים אריק סוכר זכה לתעד המלטה ראשונה לעונה של ראם לבן שהוא מין בסכנת הכחדה.

אריק סוכר, רשות הטבע והגנים

אריק סוכר פקח רשות הטבע והגנים בשמורת חי בר יוטבתה: ״ההמלטה ארכה כ20 דקות. יום לפניי הנקבה מתבודדת. זה מרגש לראות המלטה של ראם לבן וזה מזל לתפוס את זה בלייב. זוהי ההמלטה הראשונה של נקבה מספר 1 בשמורה.
בתקופה הזאת אנחנו מבצעים מעקב צמוד אחר גרעין הרבייה בשל ההשבות לטבע. בחודשים נובמבר – דצמבר השבנו לטבע 12 פרטים וזה מרגש מאוד. מדהים לראות את האמא שומרת על העגל בהתחלה ומנקה אותו שעות אחרי ההמלטה וכמובן התגובה של העדר מסביב שכל אחד בא להריח ולראות את הולד. ימים לאחר ההמלטה האמא מחביאה את הולד ומאוד מגוננת עליו. אנחנו מבצעים מעקב מרחוק.״

צילום: אריק סוכר פקח רשות הטבע והגנים בשמורת חי בר יוטבתה

הראם הלבן נחשב לאחד הפרסתנים המרהיבים, בעל חיים מעלה גרה גדול מימדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים מבלי לשתות. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מעלים, פרחים ותרמילים של העצים.

ד״ר טל פולק אקולוגית ערבה ברשות הטבע והגנים: ״מדובר בבעל חיים חברתי שחי בעדרים של עד עשרה פרטים, הכוללים זכר שליט, כמה נקבות דומיננטיות וצאצאיהם. בכל קבוצת ראמים, הנקבה הדומיננטית היא זו שמכוונת את העדר במשך היום ובמהלך חיפוש מזון. תפקידם של הזכר הדומיננטי ושאר הזכרים האחרים הוא להגן על העדר מפני טורפים.״

ד״ר טל פולק הוסיפה: ״המלטות מתקיימות לאורך השנה, אך מרביתן באביב. משך ההריון הוא עד 10 חודשים. העגל צמוד ויונק עד גיל חודשיים בדרך כלל, לאחר מכן מתחיל לאכול עצמאית אבל יכול להמשיך לינוק עד גיל שנה״.

רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע של הראמים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר יוטבתה. עשרות ראמים הושבו בשנים האחרונות בחזרה לטבע באזור הערבה והנגב הדרומי כיום קיימים כ -100 פרטים בטבע ובשמורת הטבע חי בר יטבתה נותרו כ-120 פרטים.