המלצת השבוע: אל פסגת ההר- פריחות בשלל צבעים

15/03/2022

הפריחה המשגעת בשיאה וכשאנחנו אומרים בשיאה אנחנו מתכוונים, בפסגה. שני מסלולים מומלצים פורחים וחינמיים של פסגות הרים באזור העמקים אבל אין מה להבהל, יש לנו הצעה לכל הרמות. שני מסלולים פורחים, כיפיים ומתאימים לכל המשפחה (אך לא לעגלות) ובכל מקרה זו המלצה ששווה לגזור ולשמור. טוב, לא לגזור אבל... הבנתם את הכוונה. יוצאים לדרך

הר תבור שביל פסגה. צילום: רחל אשכול
הר תבור שביל פסגה. צילום: רחל אשכול, הר תבור שביל פסגה. צילום: רחל אשכול

שמורת טבע הגלבוע הר ברקן – אירוס הגלבוע

ברוכים הבאים לשמורת הגלבוע. הר מרובה פסגות, סצנות נופיות דרמטיות, כבישי נוף מפותלים ותצפיות נהדרות על העמקים המקיפים אותו מכל עבר.  בנקודתו הגבוהה ביותר הגלבוע מגיע ל-536 מטרים מעל פני הים והוא משתרע על כ-18 ק"מ בין עמק הירדן לעמק יזרעאל.  בהר ברקן פורחים פרחי אירוס הגלבוע , מין ממשפחת אירוסי ההיכל והוא אנדמי לישראל.  הוא זוהה לראשונה על הר הגלבוע בסוף המאה ה-19, וזהו מוקד משיכה אטרקטיבי במיוחד. מופע הפרח האצילי והמיוחד הזה בצבע ארגמן-סגול ובמרכזו כתם כהה.

איריס הגלבוע בהר ברקן צילמה שוש יונאי
איריס הגלבוע בהר ברקן צילמה שוש יונאי, שוש יונאי

בשנים האחרונות אוכלוסיית האירוסים פחתה בהר ברקן אך עדיין המקום מהווה את אחת מפנינות החמד של אוהבי הפריחות. שביל האירוסים מתפתל על מורדותיו הדרום-מזרחיים של פסגת הר ברקן, בתוואי שעולה אל ראש ההר.  על ההר תמצאו עוד מרבדי פריחה שובי עין של פשתה שעירה, נורית אסיה, דמומית ארץ-ישראלית, דרדר כחול, ועוד המון פרחים צבעוניים.

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
משך הסיור כשעה.
רמת קושי: קלה.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 667, דרך נוף גלבוע. הכביש צר ומפותל, רואים שלט אל הר ברקן, פונים ימינה אל חניון הר ברקן.

הר תבור שביל פסגה. צילום: רחל אשכול
הר תבור שביל פסגה. צילום: רחל אשכול

פריחה אביבית בשביל פסגה הר תבור

במסלול המוכר והאהוב הזה תפגשו פריחה מדהימה של עריוני צהוב, עירית גדולה, כלניות רקפות ושאר פרחי טרום אביב. לא לשכוח! אין לרדת משבילים ואין לקטוף את הפרחים, כולנו רוצים שהיופי הזה ישמר גם בביקור הבא.

טיול שמתחיל במקום ששמו "שער הרוחות" יהיה בהחלט בלתי נשכח. הוסיפו למשוואה פריחות צבעוניות, סיפורים היסטוריים ונופים שלא תוכלו לנתק מהם את המבט – ותקבלו יופי של טיול משפחתי.

נכון, צורתו העגולה והפוטוגנית נוטה ללכוד את המבט, אבל מה שבאמת יפה בהר תבור הוא דווקא הנוף הציורי הסובב אותו מכל כיוון, בפנורמה נהדרת שהולכת ומתגלה לעין ככל שאתם ממשיכים לצעוד סביב פסגתו. ועוד יתרון בולט: רוב המסלול מוצל, כך שנעים לטייל בו כל השנה.

השביל ייקח אותנו בדרך קסומה, העוברת בתוך חורש ים תיכוני סבוך שבו עצי אורן, חרוב, אלת המסטיק, אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית ואלון תבור, לכל אורך הדרך נזכה לחלונות תצפית בין העצים ומולנו ייפרסו הנופים המרהיבים של הגליל התחתון.

לצד השביל פריחה עונתית מרהיבה של כלנית מצויה, עיריוני צהוב, גביעונית הלבנון, צבעוני ההרים ועוד.

נסיים את סיורנו סמוך ל"שער הרוחות" שבו התחלנו.

הכביש הצר המטפס לפסגת הר תבור בפיתולים חדים עביר אך ורק לרכב פרטי ולא לאוטובוסים ולמשאיות. כדאי לדעת: קיימת תחנת מוניות בתחתית ההר, המספקת שירותי הסעות להר בתשלום.

אורך המסלול: כ-2 ק"מ
משך המסלול: שעה וחצי- שעתיים
רמת קושי: קלה

איך מגיעים: רחבת החניה שלפני כנסיית ההשתנות, בראש הר תבור

דברים שחשוב לדעת:

יש להתעדכן במזג האוויר טרם היציאה. המסלולים אינם מתאימים במקרה של גשם. שימו לב אחרי מערכת הגשם האחרונה חלק מהמסלולים עשויים להיות בוציים, מומלץ להתעדכן במוקד המידע שלנו 3639* לפני היציאה.

ירידה מהשביל או קטיף פרחים גורמים לנזק משמעותי בבית הגידול, מדללים את אוכלוסיית הצמחים הנדירים ומפריעים לבעלי החיים שבשמורה. אנא השארו על השבילים המסומנים בלבד והשאירו את הפרחים והצמחים לצמוח בטבע , כדי שיהיו פה גם בחורף הבא. קחו את האשפה אתכם והשאירו את המקום נקי ושמור גם למטיילים הבאים. הטבע זקוק לשמירה שלנו כדי שנוכל ליהנות ממנו עוד.

לא מסתדרים לבד? בסוף השבוע יתקיימו סיורים מודרכים, פרי שיתוף פעולה של משרד התיירות ורשות הטבע והגנים. לכל הפרטים הקליקו.