הצעה לשחזור המבצר הצלבני מירבל

מאת: ד"ר יוסי בורדוביץ', רשות הטבע והגנים 01/10/2019

בתחילת המאה ה-12, על גבעה נישאת הצופה על מעבר אפק, בנתה משפחת איבלין מבצר רחב ידיים שכונה בשם 'מירבל' (Mirabel - יפה נוף) על שם הנוף היפה הנשקף ממנו.

החזית הדרומית של מגדל צדק – שרידים צלבניים ועליהם שרידים עות'מאניים. הדמיה: דיוד צל
החזית הדרומית של מגדל צדק – שרידים צלבניים ועליהם שרידים עות'מאניים. הדמיה: דיוד צל, החזית הדרומית של מגדל צדק – שרידים צלבניים ועליהם שרידים עות'מאניים. הדמיה: דיוד צל

לאחר מכן נראה שהמבצר נשלט על ידי הסניור של רמלה, אשר הנהיג את צבאה של המלכה מליסנדה. הוא התבצר במקום כאשר המלכה ובנה בלדווין השלישי נלחמו על כס המלוכה. בלדווין ניצח במאבק זה וכתוצאה מכך סניור רמלה גלה מהארץ ומליסנדה התבצרה במצודת העיר ירושלים.

בשנת 1187 נכבש המבצר על ידי המוסלמים ובעת מסע הצלב השלישי, בשנת 1191, הם הרסו אותו. מהמבצר הצלבני, שרדו אלמנטים רבים המרמזים על גודלו ותכניתו. הבולטים שבהם הם מגדל העוז, שלושת הקשתות שבדרום החצר המרכזית והמגדל הצפון-מערבי.

בשנות ה-90 של המאה הקודמת, ערך דניס פרינגל סקר קצר במקום ושרטט תכנית של המבצר, אולם תכניתו לוקה בחסר ומתעלמת משרידים רבים הבולטים על פני השטח.

חיבור של סקרים פיזיים בשטח, יחד עם ניתוח של תמונות ישנות וטכנולוגיה מודרנית המגולמת בתצלומי אוויר, תצלומי רחפן ופוטוגרומטריה מאפשרים לנו לתעד את השרידים בשטח, לזהות שרידים פחות בולטים ולהציע שחזור של המבצר.

דומה ש'מירבל', היה מבצר שלוחה צר וארוך, בציר צפון-דרום עם לפחות שתי כניסות; אחת מצפון ואחת ממערב.

על פי הטופוגרפיה של הגבעה, נראה שלמבצר היה חפיר חלקי בעל חלקלקה אשר הגן על הכניסה הצפונית למבצר.

לב המבצר היה שטח רבוע בעל ארבעה מגדלים, אחד בכל פינה. בנוסף, בחלקו הצפון מערבי הפנימי של אזור זה, נבנה מגדל העוז.

מדרום ללב המבצר, בוצרה השלוחה בשתי מדרגות, תוך התחשבות בתנאי השטח ויצירת אלמנטים האופייניים לאדריכלות הצלבנית, כמו פוטרנות ומגדלים.