הקסטל המתחדש

01/01/2017

האתר הלאומי קסטל עבר שינוי משמעותי במטרה לחבר בין סיפור הקרבות של מלחמת העצמאות לצעירים הבאים בשעריו. ייחודו של השינוי הוא בפעילות חווייתית המציגה ומציפה ערכים שנבעו מהקרבות

emdat anechishut
emdat anechishut

האתר הלאומי הקסטל, מציע כעת למבקריו חוויה אינטראקטיבית ופעילה הממחישה את הערכים שעמדו בבסיס הקרבות. בין תחנות האתר צועדים המבקרים בשביל נופי המאפשר להם ליהנות מהסביבה הטבעית ומעוצמת הנוף של מבואות ירושלים ולהתבונן בזירת התרחשותם של הקרבות בדרך אל העיר.

ערכת ההדרכה המצורפת כאן נועדה לענות על צורך הנובע מהייחוד שבפעילות לנוער – האימון הערכי.
הקישו כאן למערכת הזמנות עבור קבוצות
מצורף מדריך למשתמש במערכת ההזמנות

ארבע תחנות המסלול שבאתר ממחישות ארבעה ערכי יסוד שבאו לידי ביטוי בעת הקרבות, ערכים שחלקם מוטמעים כיום בצבא ההגנה לישראל: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות. הדרך שבה הערכים מוצגים לקוחה מעולם הלמידה ההתנסותית כלומר למידה בדרך של התנסות ובאמצעות פעילות שבמרכזה מושגים וערכים, ניתוח התנהגות של קבוצה, הפקת לקחים ועיבוד הפעילות.

תחנה ראשונה – דרך הנחישות

תחנת "דרך הנחישות" בנויה ממסלול ובו תשעה לוחות עליהם יעמדו המשתתפים. התחנה בנויה מערב למזרח ומדמה את "הדרך אל העיר" – ניתן לראות בבירור ממזרח את העיר ירושלים. מטרת הקבוצה להעביר את תשעת הלוחות מצידה האחד של הדרך לצידה השני.

במשימה זו יוכלו חברי הקבוצה לבחון את נחישותם כקבוצה וללמוד כיצד נחישות ושיתוף פעולה מובילים להצלחה – במקרה זה, להמשיך על הדרך לירושלים למרות הקשיים

תחנה שנייה – קיר הרעות

תחנת 'קיר הרעות' בנויה מגשר חוליות שבבסיסו קורה צרה וחבלים תלויים.

במשימה זו ייבחן ערך הרעות בקרב חברי הקבוצה הלכה למעשה: על מנת להצליח במשימה כל אחד יתבקש לפנות מקום לחבריו ולתמוך בהם כדי שיוכלו להתקדם ולעבור אותו. מטרת הקבצה, לעבור יחד באמצעות אחיזה בחבלים אל צדו השני של קיר הרעות.

תחנה שלישית – מנהיגות (רוח המפקד)

בתחנה זו יפגשו המשתתפים במגרש 'רוח המפקד' הבנוי מ-30 משטחים ריבועיים בגדלים שונים ועליהם שמות הישובים שהיו על המפה עוד במלחמת העצמאות. מטרת הקבוצה לאחוז בכמה שיותר ריבועים ( עמדות) וזאת הודות לתכנון והנחייה של המפקד. במשימה זו ייבחן תפקידו החשוב של המפקד, השפעתו על ביצוע המשימה והדרך בה הוא בוחר להניע את קבוצתו לפעולה. כמו כן תבחן נכונות הקבוצה להישמע למפקד.

תחנה רביעית – אמינות

בתחנה זו יגיעו המשתתפים לבונקר הקשר. הבונקר מחולק לשני מתחמים. באחד כתובות שאלות, לכל שאלה 4 תשובות, רק אחת נכונה. באחריות כל אחד מחברי הקבוצה, לענות נכונה למען הצלחת הקבוצה כולה. מענה נכון על כל השאלות בו זמנית, יביא להשמעת אות ההצלחה במשימה. לעזרת המשתתפים, ישלח כח חלוץ מטעמם שאחריותו להעביר מידע נכון ומהימן מתוך הרמזים הפזורים במתחם הבונקר השני.