הרעלה נוספת התגלתה בדרום

19.04.2015

מקרה הרעלה שלישי בחודש וחצי האחרונים התגלה בדרום. 2 נשרים הועברו לטיפול דחוף בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, במקום נמצאו גם שתי דיות, רחם ו-3 כלבים מתים שככל הנראה אכלו מהפגר.

טיפול בנשר שהורעל טיפול בנשר שהורעל

מקרה הרעלה שלישי התגלה ביום ד' 16.4.2015 באזור חולות שונרה בסמוך להר קרן. אחר הצהריים התגלה נשר תשוש, במצב קשה שנחשד כי הורעל

הטיפול

הנשר הועבר באופן מידי לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. מאותו הרגע התחילו פקחי האזור לעקוב אחר הנשרים הממושדרים באזור ולסרוק את השטח במטרה למצוא את מקור ההרעלה או נשרים אחרים שנפגעו.
היום בבוקר, לאחר מעקב אחר אחד מהנשרים הממושדרים, נמצאו חלקי פגר של כבשה החשוד כמקור ההרעלה ובאותו האזור נמצאו גם שתי דיות, רחם ו-3 כלבים מתים. הנשר הממושדר נמצא חי אך במצב קשה, הוא הועבר גם כן לבית החולים להמשך טיפול.

 

צוות בית החולים של הספארי ורשות הטבע והגנים עבד מסביב לשעון במטרה לייצב את מצב הנשר שהובא לשם אתמול. במהלך הלילה הייתה ספיגה חוזרת של הרעל (מסוג זרחן אורגני) והנשר סבל מהפרעות בפעילות הלב וטופל בפעם הרביעית באטרופין. הבוקר מצבו השתפר והתייצב.

 

הנשר השני, נקבה בת 10, הגיעה הבוקר לבית החולים כשהיא תשושה, מיובשת ובמצב הכרה המשתנה בקיצוניות. היא מטופלת כרגע ע"י אטרופין ואנו מקווים שגם מצבה ישתפר במהלך היום. לנקבת הנשר הזו יש גוזל באזור נחל עקב, ולכן חשוב שתחזור במהרה לקן על מנת שבן זוגה שנותר בקן עם הגוזל לא ינטוש. פקחי הרשות מתצפתים על הקן על מנת לוודא שהגוזל לא יינטש.

 

מדובר במקרה ההרעלה השלישי בחודש וחצי האחרונים. ב-13.3 התגלתה הרעלה חמורה ברמת הגולן, אז מתו מההרעלה 5 נשרים ו-2 עזניות ומקרה הרעלה נוסף שהתגלה ב-28.3 בדרום אז מתו כ-5 נשרים.

 

דגימות מקיבתו של הנשר המורעל, ושאר הפגרים שנמצאו, כולל פגר הכבשה, הועברו לבדיקה במעבדה לטוקסיקולוגיה במכון הווטרינרי בבית דגן, שם ייקבע בוודאות את סוג ההרעלה ומקורו.