התגלתה כנסיית 'השליחים' בבית ציידה

מאת: פרופ' מרדכי אביעם, מכללת כינרת 01.08.2019

גילויים חדשים מחזקים את זיהויה של בית ציידה/יוליאס בבית הבק שבשמורת הטבע בטיחה

חשיפה ושימור הפסיפס בבית ציידה חשיפה ושימור הפסיפס. צילום משלחת חפירות בית הבק

בשנת 725 לספירה מספר הנוסע הנוצרי, בישוף גרמני בשם וויליבאלד, שהיה במסע צליינות לארץ הקודש, שהוא הלך מכפר נחום לכורסי ועבר דרך מקום שקרוי בית ציידה ושם ראה את הכנסייה של הקדושים פטרוס ואנדריאס, שני אחים שהיו הראשונים בתלמידי ישוע. בברית החדשה מסופר שהם ילידי הכפר בית ציידה שהיה ממוקם במה שקרוי היום בקעת הבטיחה. אתם יחד היה תלמיד נוסף בן אותו הכפר בשם פיליפוס.

בחפירות הארכיאולוגיות שמתנהלות באתר בית הבק (אל עראג') שבצפון הכנרת, ליד שפך הירדן, בשמורת הטבע בטיחה, התגלתה כנסייה מהתקופה הביזנטית שהחופרים מזהים בה את "כנסיית השליחים". בשלב זה התגלו חדריה הדרומיים של הכנסייה שעמדה כנראה במרכז מנזר. היו בה רצפות פסיפס שבחלקן השתמרו היטב. נתגלה גם שבר סורג הבימה משיש המעוטר בזר וכן נמצאו אבני פסיפס מזכוכית מוזהבת. אלו מעידים על כנסייה גדולה ומפוארת.

החפירה נערכת מטעם מכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית במכללת כנרת, בראשות פרופ' מרדכי אביעם בשיתוף פרופ' סטיבן נוטלי מ-NYACK College  בניו יורק, ובחסות רשות העתיקות. בחפירה השתתפו סטודנטים משני המוסדות ומתנדבים.

גילוי זה מחזק את ההנחה שמיקומו של הכפר בית ציידה, שחשיבותו רבה מאד במסורת הנוצרית, הוא באתר בית הבק. בנוסף לכך גילו השנה החופרים כי הכפר היהודי הקדום, וכנראה גם העיר הקטנה שהקים המלך הורדוס פיליפוס במקומו של הכפר ושקרא לה יוליאס, השתרעו על שטח גדול מאד. נחפרו חלקים מבית מגורים, וממצא המטבעות וכלי החרס מעיד על כך שהוא התקיים במהלך התקופה הרומית, מראשיתה במאה הראשונה לפנה"ס ועד המאה השלישית לסה"נ. בדיקת פני השטח בגלים אלקטרומגנטיים באמצעות עגלה ורחפן נושאי חיישנים של חברת "טרלוג", מצביעה על כך שבתים רבים קבורים תחת הסחף של הבקעה.

בנוסף לחידושים אלו בעניין מיקומה של בית ציידה, התגלה מטמון מטבעות מתחת לרצפת הבטון של ארמון בית הבק. בית זה נבנה במאה ה-19 על ידי עבדול רחים באשה בק, עשיר בעל אדמות הבקעה וחלק מהגולן. ארמון זה פוצץ על ידי צה"ל במסגרת מבצע "כנרת" בשנת 1959 בהיותו חלק ממערכת "מוצב השפך" הסורי. 22 המטבעות כוללים מטבעות כסף עות'מאניים וחמישה מטבעות זהב צרפתיים. סביר להניח שזהו "מטמון ייסוד" שהניחו הבונים למזל טוב. נראה שהם לא עזרו מול 300 ק"ג חומר נפץ שהניחו חבלני הצנחנים בבניין.