התחלה חדשה - צביה שהייתה בטיפול בבית החולים נצפתה בחולות זיקים כשהיא נושאת ברחמה עובר

02/02/2015

התרגשות גדולה אחזה השבוע באנשי בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.
תמונות שמתעדות עדר צבאים בחולות זיקים, חשפו צביה שהייתה לפני כשש שנים בטיפול בבית החולים וכעת נושאת ברחמה עובר.

צבאים בחולות זיקים
צבאים בחולות זיקים, צבאים בחולות זיקים, צילם גבי לויצקי

גבי לויצקי, צלם וחובב טבע מקיבוץ כרמייה, צילם עדר צבאים בחולות זיקים לאחר שהתבונן בתמונות, הוא הבחין בבירור בתג אוזן צהוב על אזנה של אחת הנקבות, שנמצאת בהריון מתקדם, אך לא הצליח לקרוא המספר המוטבע עליו.

 

גבי, שלח את התמונות לפקח רשות הטבע והגנים קובי סופר שהעבירן לד"ר יריב מליחי אקולוג מחוז מרכז ברשות ולשמוליק לנדאו, מטפל ראשי בבית החולים לחיות בר.
ד"ר מליחי איתר בבסיס מאגר נתונים של הרשות את הדיווח של קובי, על איסוף צבייה מאשקלון בפברואר 2009.

 

במקביל, שמוליק בדק בנתוני הטיפול בצבאים בבית החולים לחיות בר ומצא כי ב- 22.02.2009, נאספה צבייה כבת שנה באשקלון על ידי הפקח קובי.
הצבייה נפגעה מרכב חולף ובשיתוף עם וטרינר הרשות, ד"ר רוני קינג, הועברה הצבייה לבית החולים לחיות בר.

 

הצבייה הגיעה כשהיא בשוק וקיבלה טיפול חירום, רק לאחר מכן היא הוכנסה לחדר הדימות. בפיענוח צילומי הרנטגן שנעשו לה, נמצא שלמרבה המזל על אף התאונה הקשה שעברה, אף עצם לא נשברה ותוך יממה היא התאוששה והחלה לרוץ בתא האשפוז.

 

לאחר התייעצות עם יריב, הצבייה סומנה בתג פלסטיק צהוב קטן שעליו מוטבע המספר 0042 וחזרה לחולות אשקלון למחרת היום.

אוכלוסיית הצבאים בישראל

אוכלוסיית הצבאים בכלל, ובאזור המרכז בפרט, נמצאת בסיכון כתוצאה מצמצום שטחים פתוחים, תשתיות, צייד פרוע ופגיעה מכלי רכב. בכל שנה מתועדים כ-20 צבאים בממוצע הנדרסים בתחומי מחוז מרכז של רט"ג. הסיכוי לאתר, לטפל, לאושש, להשיב לטבע חיית בר נדירה זו, על מנת שתשרוד ותתרום לאוכלוסייה הכללית, הוא נמוך ביותר.

 

התיעוד הנדיר הזה של צביה שטופלה בבית החולים לחיות בר, הושבה לטבע ואף הרתה- ככל הנראה לא בפעם הראשונה, היא הישג גדול ותרומה גדולה מאוד לאוכלוסיית הצבאים ההולכת ונכחדת.