זה לא כל כך נעים - איך מחלצים צב בלב ים?

05.12.2018

שיתוף פעולה בין קבוצת דייגים וזרועותיה של רשות הטבע והגנים הביא להצלתו שם בעל חיים נוסף ממוות.

צב הים נעים.jpg צב הים נעים - צילום גיא איבגי

ים, שלווה, גלים נשברים אל החוף, וקבוצת דייגים מג'אסר א-זרקא שבצפון הארץ יוצאת לעבודתה היומית בים. בלב הים שגרת עבודתם היומית מופרת, כשהם מוצאים צב פצוע אנושות מקרס דיג ענק.

לא מדובר פה בסיפור בדים, אלא במערכה נוספת במלחמתם של צבי הים בציוד הדיג.
הדייגים זיהו את הצב הפצוע, העבירו אותו לפקחי היחידה הימית של הרט"ג. הפקחים הבהילו אותו למרכז הארצי להצלת צבי ים, שם הוא טופל במסירות והקרס הענק שננעץ בגופו כתוצאה מבליעה הוצא. הצב נשאר במרכז להצלת צבי ים לשיקום עד שיתאושש ויוכל לשוב חזרה אל סביבתו הטבעית בים הפתוח.

לבקשת הדייג שהציל אותו, הצב קבל את השם "נעים", ואנחנו מקווים שמעכשיו והלאה חייו וחיי אחיו אכן יהיו נעימים יותר.

פגיעה חמורה בצבי הים

נעים לא לבד. רק בחודש שעבר דווח לרט"ג על 15 צבי שנמצאו פצועים מציוד דיג. קרסי דיג הם אחד מגורמי הפגיעה העיקריים בצבי הים באזורינו. צבים נתפסים בחכות ובקרסי הדיג המחוברים לכבל סטטי. היות וגם הצבים נמשכים אל הפיתיון ונושכים אותו – אבל אותו פיתיון הרי מחובר לקרס, וברגע שהצבים תופסים את הפיתיון הם בעצם בולעים יחד איתו את חוד הקרס. הקרס עלול להיתקע בעומק הושט של הצב ולחורר את המבנים השונים של מערכת העיכול שלו.
מלבד הסכנה הנובעת מהקרס שנבלע, גם חוט הדיג מאיים על הצבים, שכן הוא עלול סביב הגפיים והצוואר שלהם ולגרום לנמק ואף לחנק. יתרה מזאת, הצב עלול לבלוע את חוט הדיג עצמו, מכיוון שהחוט מחובר לקרס שנעוץ בוושט או בגרון של הצב. חוט הדיג לא יכול לעבור בשלמותו דרך מערכת העיכול ועלול לגרום למותו של הצב.

קרס הדיג שהוצא מגופו של צב הים צילום גיא איבגי.jpg

מצאתם צב ים פצוע בשטח? צרו קשר עם רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים מבקשת מאזרחים שמצאו צבי ים במצוקה שהסתבכו בפסולת – לא לשחרר אותם באופן עצמאי. הסרת החוטים החוסמים את זרימת הדם על ידי גורמים לא מוסמכים עלולה לחרוץ את דינו של הצב ולהביא למותו. הרעלים והחיידקים שהצטברו ברקמה החסומה מתפשטים עם זרם הדם המתחדש אל הגוף ומסכנים את בעל החיים.
ואם הצב כן שוחרר מהחוטים החוסמים בשטח – חשוב לא להחזירו לים, אלא ליצור קשר עם מרכז ההצלה באמצעות מוקד רשות הטבע והגנים *3639.