המלצת השבוע - זמן שלכת

06/12/2021

דמיינו שיכולתם לשבת עכשיו בצילו של עץ ענקי ולמולל את עלי השלכת הגדולים והזהובים שלו. או לטייל ליד נחל ולהביט בעלי השלכת המסתחררים ונופלים אל המים הזורמים. או פשוט להיות במקום כל כך שקט, שאפשר לשמוע את קול העלה הנופל על האדמה.

חלום? ממש לא! יש לנו 3 המלצות שיביאו אתכם בדיוק לשם.

שלכת בנחל עמוד, צילום: שרית פלצ'י מיארה
שלכת בנחל עמוד, צילום: שרית פלצ'י מיארה

שמורת טבע נחל עמוד עליון – אין יותר מתאים מנחל עמוד לטיול גלילי סתווי ורגוע. נחל עמוד, לא הרחק מצפת, זורם בשמורת טבע שוקקת חיים, שבה גם שרידי פעילות אנושית מהעבר – מטחנות קמח קדומות ועד מערות ששימשו את האדם הקדמון.

אבל אנחנו כאן היום בגלל השלכת ולכן מומלץ לצאת לטיול רגלי בנחל עמוד עילי, הישר לעבר בריכות שכווי – בריכות קטנות, רדודות ובעיקר – מוצלות. בדרכם מטה אל ערוץ הנחל תחלפו לצד מבנה משטרת עין תינה הנטוש, מעיין עין יקים המזין בוסתנים מטופחים ושאר הפתעות שיצוצו על הדרך. אל תמהרו. עקבו אחר בעלי החיים, קולות הטבע, ציוץ הציפרים והתמסרו לשקט ולשלווה שסביבכם.

הגעה: מכביש 866 בין צומת חנניה לצומת מירון, שני ק"מ מצפון לכפר שמאי.

גשר בנחל שניר, גשר בנחל שניר. צילמה שרית פלצ'י מיארה

 

שמורת טבע נחל שניר- שמורת טבע נחל שניר (חצבאני) הפכה זה מכבר לסמל לטיולי מים קיציים. כאלו שנערכים תוך כדי הליכה נינוחה במים. פה מופיע מפל קטן, ושם בריכה סודית – רק תבקשו. אבל מסתבר שגם בעונות החורף והסתיו יש מה לראות ואפילו, תתקרבו כדי שנגלה לכם סוד קטן: יותר שווה לבקר שם בעונות הללו. נחל שניר הוא הארוך שבמקורות הירדן, ובצדיו משגשג יער שבעונות הסתיו משיר עלי שלכת קסומים. מסלול הטיול יכול להיערך מהשביל המקביל לנחל, בקיץ כמובן מומלץ לטבול במים הצלולים.

עוד כדאי לדעת כי לאחרונה נחנך בשמורה "פארק החושים" – הכולל מסלול חוויתי שמתאים לקטנים. אורכו כחצי קילומטר והוא מחולק למקטעים היוצרים מחווה לבעלי חיים שונים, לצד חידות, משימות והליכה ברגליים יחפות על משטחים טבעיים כגון אבנים, בוץ, מים, עץ ועוד.

הגעה: כ-5 ק"מ מצומת המצודות בקרית שמונה לכיוון מזרח כביש 99 – עד קיבוץ הגושרים ולפי השילוט.

חורשת טל, צילום: שרית פלצ'י מיארה

גן לאומי חורשת טל- לטייל בתוך ציור. זהו אולי התיאור המדויק ביותר של מרחב ירוק ורחב ידיים זה, המצוי באצבע הגליל והפך לאחד ממתחמי הקמפינג המטופחים והפופולריים בצפון הארץ. בקיץ הומה כאן וגועש אבל בחורף זמן השלכת הקסום והפריחה המרהיבה הופכים את חורשת טל לשמורה על זמנית. כאן, על פני כ-700 דונמים תגלו מדשאות עם שפע פינות פיקניק, חורשת עצי אלון עתיקים וכמובן – פלגי מים ציוריים החולפים בתעלות וגם אגם שחייה גדול ומהנה בעונת הקיץ. בחורף תוכלו לצפות במרבדי הפריחה או בעלי השלכת לצד פכפוך הפלגים השקט. קסום.

הגעה: על כביש 99 (צפונית מזרחית לקריית שמונה), כ-5 ק"מ מזרחית לצומת המצודות.

 

בואו לטייל וליהנות מהעונה הקסומה הזאת 🍁🍂