חברות נדל"ן ותשתיות הורשעו בבית המשפט על פגיעה בערכי טבע מוגנים

27/12/2018

רשות הטבע והגנים מברכת על ההחלטה להרשיע שתי חברות נדל"ן בגין בפגיעה בערכי טבע מוגנים ללא היתר במסגרת עבודות פיתוח בירושלים. בית המשפט קבל את עמדת הרשות והחמיר בענישה של עברייני הסביבה, הפוגעים בערכי הטבע וביופייה של הארץ.

תמונות מפעילות האכיפה בשטח העבודות - צילום שמואל ק. רשות הטבע והגנים
תמונות מפעילות האכיפה בשטח העבודות - צילום שמואל ק. רשות הטבע והגנים, צילום: שמואל ק. רשות הטבע והגנים

בית המשפט השלום בירושלים הרשיע באחרונה את חברת ייזום הנדל"ן "עופר אהרון חברה לעבודות בנייה בע"מ" ואת "הרמה פיתוח והשקעות בע"מ", חברה לעבודת תשתית ועפר, שתיהן מאזור ירושלים, בפגיעה בערכי טבע מוגנים ללא היתר במסגרת עבודות פיתוח ובנייה שביצעו בשכונת מורדות גילה בירושלים.

בית המשפט קבל את עמדת הרשות והחמיר בענישה של עברייני הסביבה, הפוגעים בערכי הטבע וביופייה של הארץ. ברט"ג מדגישים כי קבלנים וחברות שלא ישמרו על הטבע והמורשת ויפרו את החוק ייתבעו וישלמו.

פגיעה בערכי הטבע המוגנים

רט"ג הגישה כתב אישום בעקבות עבודות פיתוח שעשו הנאשמים בפברואר 2017 בשכונת מורדות גילה ללא ההיתר הנדרש תוך פגיעה בערכי הטבע המוגנים. במסגרת עבודות הפיתוח הללו, נרמסו עשרות רקפות מצויות, חצבים מצויים, סחלבים ממינים שונים וגיאופיטים המוגדרים לפי חוק כערכי טבע מוגנים.

בעקבות זאת, הנאשמים קבלו לידיהם צווי הפסקת עבודה מטעם רט"ג, על מנת למנוע את המשך הפגיעה בערכי הטבע המוגנים. על אף זאת, יומיים לאחר מכן, הם נתפסו על ידי פקח רט"ג, כשהם ממשיכים בעבודתם כרגיל, תוך הפרת צו הדרישה לעצירת העבודות ופגיעה בערכי טבע נוספים בשטח נרחב יותר.

על כן, ומאחר ויומיים קודם לכן הם עוכבו לחקירה באזהרה סביב נושא זה, הוחרם לקבלן ציוד מכני הנדסי, על מנת להבטיח את עצירת העבודות.

בסיומו של ההליך המשפטי הורשעו הנאשמים על סמך הודאתם.

למען יראו ויראו

על החברות, לרבות המנהלים שעומדים בראשן, נגזר קנס כספי בסך כולל של 70 אלף ₪. כמו כן הושתה על הנאשמים גם התחייבות בסך כולל של 140 אלף ₪ שלא לעבור את העבירה בה הורשעו במשך 3 שנים.

"מדובר בעבירה סביבתית חמורה, שהיזם והקבלן ביצעו", מציין און וולנסי, ממונה חקירות ואכיפה במחוז מרכז של רט"ג. "זאת במיוחד לאור סקר טבע עירוני שנערך כחלק מהכנת התב"ע של השכונה, במסגרתו סוכם כי הקבלן נדרש לפנות לרט"ג לקבלת היתר מסודר ולבצע העתק של ערכי הטבע ושכבת הקרקע העליונה לטובת השימור הסביבתי".

וולנסי מוסיף כי "הקבלן והיזם פעלו ללא היתר והחמירו את מעשיהם בכך שהמשיכו בעבודתם חרף האזהרה והדרישה להפסקת העבודות. ראוי לציין את שיתוף הפעולה עם פקחי עיריית ירושלים, שסייעו לנו בפיקוח ובאכיפה של המקרה".

קטגוריות