חדר מיון לצבי ים

05/04/2022

17 צבי ים צעירים, שנמצאו בחורף בחופי הארץ ונזקקו לטיפול רפואי, שוחררו בחזרה לים התיכון. במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים טופלו גם צבים בוגרים, שנפגעו מציוד דיג, פלסטיק ואפילו זפת

שחרור צבי ים. צילום: יוני איצקוביץ׳ דרך הים
שחרור צבי ים. צילום: יוני איצקוביץ׳ דרך הים, שחרור צבי ים. צילום: יוני איצקוביץ׳ דרך הים

בכל שנה כשמגיע החורף והים סוער, צבי ים חלשים ופגועים שצפו בים עמוק נפלטים אל החוף. בחודשי החורף האחרונים, המרכז הארצי להצלת צבי ים קיבל מעל 100 צבי ים שנפלטו לחוף והגיעו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם כ-50 צבי ים צעירים, אשר נמצאים באופן טבעי בים עמוק, אך היו חלשים או פגועים ולכן נפלטו. לשמחתנו, 17 מתוך אותם צבי ים צעירים, אשר נמצאו ע"י אנשים ערניים בכל חופי הארץ, עברו את תקופת השיקום, עלו במשקל והינם בריאים ומוכנים לשוב אל הים. צוות בית הספר לשייט של דרך הים התנדב לסייע לנו בשחרור הצבים הצעירים אל הים העמוק. במסגרת ההפלגה שוחררה גם הצבה לולי שנמצאה על ידי חברי מועדון דרך הים כשהיא לכודה בציוד דייג ופסולת. הצבה לולי עברה כריתת גפה במרכז ההצלה לצבי הים, החלימה מפציעותיה ושוחררה בחזרה אל הים בדיוק במקום שבו נמצאה. יצאנו על יאכטה למרחק של כשלושה מיילים ימיים מהחוף (מעל 5 קילומטרים) על מנת לשחרר את הצבים הצעירים בים העמוק.

שחרור צבי ים. צילום: יוני איצקוביץ׳ דרך הים, שחרור צבי ים. צילום: יוני איצקוביץ׳ דרך הים

שניים מצבי הים הצעירים שעברו שיקום, "אדיר" ו"בוני", הגיעו למרכז ההצלה כאשר הם מסובכים בפסולת פלסטיק. שני הצבים סבלו מנמק של אחת הגפיים עקב ההסתבכות בפסולת, ולצערנו נאלצנו לקטוע את הגפה בניתוח. צבי ים עם שלוש גפיים יכולים לשוב אל הטבע, אך יתקשו ברבייה. כאשר מוצאים צב ים מסובך בפסולת אסור לשחרר את הפסולת מהצב באופן עצמאי ואסור להחזיר את הצב חזרה לים. שחרור של הפסולת עלול לגרום לנזק חמור עוד יותר וחייב להתבצע ע"י איש מקצוע מוסמך במרכז להצלת צבי ים. כמו כן, הצבים הצעירים הללו מותשים לאחר מאבק בפסולת המגבילה אותם, הם רזים מאוד כי לא יכלו לאכול כראוי, ולכן שחרור שלהם ישר חזרה לים עלול להסתיים במותם מתשישות ומצב גופני ירוד.

גם צב הים החום "לולי", שנמצא במהלך הפלגה באחת היאכטות של "דרך הים" כשהוא צף בים ומסובך מאוד בחוטי דיג, הצוות מייד חילץ את הצב מהים והביאו לטיפול במרכז ההצלה. הצב סבל מסיבוך חבלים קשה באזור הצוואר והגפיים הקדמיות, עבר ניתוח קטיעה של אחת הגפיים, וזכה לטיפול מסור ומקצועי על ידי צוות המטפלים והמתנדבים.ות של מרכז ההצלה במשך שבעה חודשים, וכעת הוא מוכן להשתחרר חזרה אל הים.

שחרור צבי ים. צילום: יוני איצקוביץ׳ דרך הים, שחרור צבי ים. צילום: יוני איצקוביץ׳ דרך הים

סיפור מעניין נוסף הוא של הצב הירוק הצעיר "טייסון", אשר הגיע למרכז ההצלה כשהוא מכוסה בזפת. צב ים מכוסה בזפת נמצא בסכנה, שכן הזפת מגבילה את התנועה והראייה ומכסה איברים חשובים כמו נחיריים ופה, ובכך מונעת נשימה והזנה. כמו כן, הזפת שנבלעת בשוגג נצמדת אל דפנות מערכת העיכול, חוסמת את יכולת הספיגה של מזון ומשחררת רעלים לגוף. ללא טיפול, מצב זה מוביל למוות. בנוסף, קיים חשש משמעותי לפגיעה בבלוטת המלח אצל צבי הים והיכולת שלהם לאיזון מלחים, פעולה חשובה מאוד עבור בעלי חיים ימיים.
"טייסון" קיבל טיפול מציל חיים – המטפלים והמתנדבים ניקו אותו באמצעות מטליות ספוגות בשמן בישול. מדובר בעבודה עדינה וממושכת הכוללת ניקיון של כל האיברים, כולל עיניים, נחיריים ופנים הפה. לאחר שהצב נקי חיצונית, יש לבצע ניקוי פנימי של מערכת העיכול שצופתה בזפת. כאן נכנס לתמונה המיונז. "טייסון" קיבל הזנה במיונז, אשר מדלל את הזפת ומפנה אותה ממערכת העיכול. על הדרך, חלבונים ושומנים נספגים ומזינים את הצב החלש. גם "טייסון" מוכן לשוב אל הים.

צפו בסרטון שצילמה אולגה ריבק:

אנו מודים לציבור שמצא את הצבים והביא אותם למרכז ההצלה לקבלת הטיפול מציל החיים. גם אתם יכולים להציל צב ים!

ראיתם צב ים חי או מת בחוף? צלמו את הצב, שימרו מיקום מדויק ודווחו מיד למוקד רשות הטבע והגנים 3639*
אל תנסו להחזיר את הצב לים, והישארו איתו עד להגעת מתנדב/פקח שיאסוף אותו למרכז ההצלה.
אם אתם מטיילים על החוף בימים שאחרי סערה גדולה, אנא תהיו ערניים לצבי ים שנסחפו והביאו אותם לטיפול רפואי במרכז הארצי להצלת צבי ים.