מדריך שדה לזוחלים ולדו-חיים של ישראל

10/02/2014

בישראל כמות מינים גדולה של זוחלים משום מיקומה במפגש שלוש יבשות- אפריקה, אירופה ואסיה. ריכוז המינים הגדול בשטחה המצומצם של ישראל הופך אותה למוקד שימור עולמי חשוב המושך חובבי בעלי חיים וחובבי זוחלים בפרט.

זוחלים ודו חיים בישראל מדריך שדה
זוחלים ודו חיים בישראל מדריך שדה

בתמיכתה של רשות הטבע והגנים יצא לאחרונה לאור מדריך השדה לזוחלים ולדו חיים של ישראל.
בכתיבתם של אביעד בר וגיא חיימוביץ. המדריך מכיל מידע שימושי אודות קרוב ל-100 מיני הזוחלים היבשתיים והדו-חיים המצויים בישראל. המידע המובא במדריך כולל עדכונים מדעיים מהשנים האחרונות דוגמת הצפרדע עגולשון שחור גחון אשר נמצא מחדש בשמורת טבע החולה, לאחר עשרות שנים בהן נחשב כמין נכחד, וחלוקתם המיונית המעודכנת של מיני הזוחלים בישראל.

עבור כל מין מופיעים

  • תיאור מילולי
  • תמונות צבעוניות בבית הגידול הטבעי
  • תיאור תפוצתו העולמית ומפת תפוצתו בישראל

פרק נפרד מוקדש לזוחלים פסמופילים (אוהבי חול) ולעקבותיהם. בפרק זה מובאות תמונות העקבות בליווי הסבר על קביעת כיוון ההתקדמות ואופן ההתחקות אחריהן. מעבר למידע המעודכן על המינים השונים, דן המדריך בשמירת טבע ובאיומים הפוגעים ומסכנים את המשך קיומן של אוכלוסיות זוחלים ודו-חיים בישראל.
המדריך קל ונוח לשימוש ומומלץ לכל חובבי הטבע והטיולים המעוניינים להכיר את עולם הזוחלים והדו-חיים של ישראל.

לדברי ד"ר נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה ברשות הטבע והגנים

"חשיבותו של הספר בסיוע לשמירת קבוצת בעלי-חיים ייחודית זו היא ברורה, שכן לא ניתן לשמור על מה שאיננו מכירים. הספר מסכם מאמץ רב שהושקע בשנים האחרונות על-ידי מיטב חוקרי הטבע בתיעוד מיני הזוחלים והדו-חיים של ישראל, במיפוי האתרים שבו הם נמצאים ובהגדרת דרכים ליצירת סדרי קדימויות לשימורם. מידע זה יסייע לציבור הרחב וכן לאנשי שמירת הטבע להכיר את מיני הזוחלים והדו-חיים של ישראל ולפעול לשימורם".

את הספר ניתן לרכוש כאן וב"מרכזי השירות למטייל" של רשות הטבע והגנים.

קטגוריות