חדש - קטלוג סיפורה של מצדה

01.03.2015

קטלוג מרהיב עין של מוזיאון מצדה על שם יגאל ידין, מתנת קרן שוקי לוי – 'סיפורהּ של מצדה' ' 'The Story of Masada

קטלון מוזיאון מצדה קטלון מוזיאון מצדה

הקטלוג

כתוב בשפה האנגלית ומלווה את מוזיאון מצדה, נכתב והוכן על ידי גילה הורביץ, אוצרת המוזיאון ואוצרת ראשית לפרויקטים מיוחדים במכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית, בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה.

הקטלוג מציג מבחר של ממצאים אשר נחשפו במהלך חפירותיו של פרופ' יגאל ידין במצדה. חלקם מופיעים כאן לראשונה בפני הקהל הרחב, ובאמצעותם ניתן לעמוד בצורה מוחשית על אורח חייהם ופעילותם של האנשים שהתגוררו במצדה.

פרקי המבוא מתארים את סיפורהּ של מצדה ואת הדרך שבה הגיע לידינו. הם מציגים את ההיסטוריון היהודי ומְספר הסיפור, יוסף בן מתתיהו, ואת חופר –
האתר, יגאל ידין. 'סיפורהּ של מצדה' אינו מסודר לפי סוגי הממצאים או מקום גילויָם, אלא בהתאם לאופיָם ועניינם ומשמעותם הפונקציונלית במציאות ההיסטורית שבה הם קשורים.

לפיכך הקטלוג מחולק לשלושה פרקים

  • הורדוס המלך
  • המורדים
  • והצבא הרומי

ריכוז זה של הממצא סביב שלושה מוקדים הנו חלק אינטגרלי של תצוגת הקבע של המוזיאון. הקטלוג נחתם בפרק 'היסטוריה, ארכיאולוגיה וזיכרון', המנסה להתחקות אחר גורלו של סיפור מצדה והפיכתו ל'מיתוס' לאורך הדורות.

השרידים שנחשפו בחפירות עשירים ומגוונים, ולהם נגיעה כמעט בכל תחומי המחקר של תקופת הבית השני: היסטוריה וארכיאולוגיה, אמנות ואדריכלות, פפירולוגיה ופליאוגרפיה, תורת המלחמה והיסטוריה צבאית, הספרים החיצוניים ותולדות נוסח המקרא, הכיתות היהודיות בנות התקופה ועולם ההלכה של חז"ל, תרבות יוון ורומא וזיקתהּ לתרבות המזרח.

הקטלוג המרהיב מלוּוה בתצלומים באיכות גבוהה ובשחזורים מאוירים הן של הממצאים והן של התפאורה במוזיאון.

את הקטלוג ניתן לרכוש

בחנות המוזיאון בגן לאומי מצדה, בחנויות מכירה נוספות של רשות הטבע והגנים הנמצאות באתרים מרכזיים.

ובחנות המקוונת שלנו בקטגוריה ספרים – הקישו כאן