חיות בקור

שם כתב: דותן רותם - אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים: 18.01.2022

לא קר לי.
מכירים את האמירה הזאת של ילדים לפני שיוצאים מהבית...

צילם גל בסמוט - רשות הטבע והגנים צילם גל בסמוט - רשות הטבע והגנים

לבעלי חיים כמו יונקים ועופות יש פרווה או נוצות המבודדות אותם היטב מהסביבה ולכן גם בימים קרים מאוד כמו בימים אלו הם יכולים להמשיך ולהסתובב בחוץ ולחפש מזון.

עיט נאות מרדכי גל בסמוט רשות הטבע והגנים

היונקים והעופות מכונים בעלי דם חם. הם מפיקים את חום הגוף מהמזון אותו הם אוכלים ומאבדים חום לסביבה בשיטות שונות. המרכזית שבהן היא דרך העור. ככל שהסביבה קרה יותר נימי הדם הקרובים לפני השטח של העור יאבדו יותר חום לסביבה והגוף יתקרר. לכן בחורף עוטות הציפורים בכסות נוצות עבה יותר והיונקים בכסות שער עבה יותר. בכך הם מקטינים את תנועת האוויר סביב גופם והאוויר הכלוא נותר חמים יחסית לחום הגוף. דומה הדבר לשק שינה או לשמיכה בהם אנו מתכסים. הם כשלעצמם לא מחממים אותנו אלא כולאים את חום גופנו קרוב אלינו.

צילם גל בסמוט – רשות הטבע והגנים
צילם גל בסמוט – רשות הטבע והגנים

מתי מתחילות הבעיות. כאשר בעל חיים נרטב והנוצות או השערות נדבקות זו לזו אובד הבידוד המצויין ובעל החיים עלול לסבול מקור. אל דאגה גם לזה הטבע דאג. העופות וגם היונקים מושכים את נוצותיהם ופרוותם בשומנים ייחודיים ובכך מונעים גם מהגשם לחדור את כסות גופם. ייחודיות במקרה זה הן האנפות להם נוצות מיוחדות בחזה אותן הן מפוררות לאבקת נוצות שגם היא מונעת את הרטבות הנוצה.

לכן במרבית המקרים בעלי החיים מסתדרים היטב גם בטמפרטורות הנמוכות יחסית שעוברות על ארצנו בימים הקרובים.

בעלי חיים אחרים כמו זוחלים וחרקים מאטים את פעילותם ואף מתחילים להיות פעילים כשהשמש עולה ומחממת אותם או את סביבתם באופן ישיר.

חרדון תופס שמש בהר הנגב גל בסמוט רשות הטבע והגנים

תגיות

קטגוריות