חייו של דג – מביצה ועד פרישה לגמלאות

מאת: ד"ר ניר שטרן, המכון לחקר ימים ואגמים לישראל 09/09/2019

הבנת מחזור החיים של הדגים הינה משימה מורכבת, לעיתים, אשר דורשת מחקר ומעקב בזמן ובמרחב אחר כל השלבים בחייו של הדג – משלב הביצה המהיר עד שלב הפרט הבוגר שאנו מכירים בדרך כלל מצפייה בלהקות שוחות בים או משיטוט בין ארגזי הקרח בשוק הדגים המקומי.

דג בוגר - מין פולש אופון זהוב פס Upeneus moluccensis צילום: עוז ריטנר
דג בוגר - מין פולש אופון זהוב פס Upeneus moluccensis צילום: עוז ריטנר, דג בוגר - מין פולש אופון זהוב פס Upeneus moluccensis צילום: עוז ריטנר

ישנה חשיבות רבה בהבנת מחזור החיים של מיני דגים, בייחוד כשמדובר במין ברמת סיכון, במינים בעלי חשיבות כלכלית (הסובלים מלחץ דיג) או במינים פולשים, המהווים מטרד. לפני שנגיע למסקנות הנגזרות מן המחקר ברצוני להקדיש כמה שורות לסיפור החיים של הדג מיום הטלת הביצה ועד יום הגעתו לבגרות מינית ראשונה.

לכלל מיני הדגים יש קשת אינסופית של מנגנוני רבייה והפרייה – מחיים מונוגמיים ארוכים ושמירה על הצאצאים ועד לחילופי זוויג בו-זמניים (הרמפרודיטיות סימולטנית). עם זאת, מרבית מנגנוני החיזור והרבייה בים מסתיימים בהפריה חיצונית והטלה מסיבית של ביצים, ואחרי ההטלה הן נסחפות בזרמים המקומיים. לאחר פרק זמן ממוצע של יום אחד בלבד עד ימים מעטים בוקעת מן הביצה לרווה (עובר הדג),  ומתחילה לצרוך את שק החלמון המחובר אליה ומשמש לה מקור אנרגיה לימים הראשונים. לאחר שנצרך שק החלמון מתחילה הלרווה לצוד בעצמה את מזונה, המורכב ממגוון רחב של יצורים פלנקטוניים בסביבתה. בשלב זה במרבית מיני הדגים הלרווה נסחפת בין שכבות המים העליונות של הים והיא נתונה לחסדי הזרמים. פרק זמן זה נקרא בשפה המקצועית Pelagic larval duration והוא יכול להימשך כמה חודשים. בתקופה זו הלרוות גדלות ועוברות שינויים אנטומיים עד שהן מגיעות לשלב פוסט-לרוולי, ובשלב זה הן כבר לובשות את הצורה הכללית שלהן כדג בוגר בדרך כלל. לשינויים האנטומיים מתלווה פיתוח של יכולת חשובה במיוחד – היכולת להתמצא במרחב ולהתיישב באופן פעיל בבית הגידול הקבוע, למשל האזור הסלעי, האזור החולי, הים העמוק, וכדומה. פרק זה בחיי הדג נקרא שלב הגיוס (Recruitment), ואותו כבר ניתן לנטר בקלות יחסית ולמדוד את היקפו.

מלבד החשיבות האקולוגית של שלב זה בבית הגידול, הגיוס הוא גם שלב רגיש בחיי הדגיגים הצעירים מאחר שיכולות השחייה שלהם עדיין לא מפותחות לגמרי, ובשל נטייתם להתקבץ הם הופכים למטרה קלה לטריפה או לדיג. לפיכך, על מנת להבין מין מסוים ולהגן עליו יש להשיג את מקסימום המידע על שלבי חייו השונים, ולדעת לענות על שאלות אלו, למשל:

מתי והיכן מתקיימת עונת הרבייה של המין?

זהו מידע חשוב בקשר למינים שנוטים להתקבץ בעונת הרבייה, למשל נציגים ממשפחת הדקריים (לוקוסים). לגבי מינים אלו ניתן ליישם את המידע בקביעת תקנות דיג מדויקות בזמן ובמרחב.

לאן נסחפים תוצרי הרבייה, קרי ביצי הדגים והלרוות, ומהו אופן והיקף הפצתם במרחב של המין?

מידע על כך עוזר לנו להבין מהם ההבדלים בין מינים פולשים של דגים בהתפשטות במרחב ובזמן ברחבי ים תיכון. האם הביצים יוצאות אל הים הפתוח או נשארות בסביבת זרמי החוף?

היכן ומתי מתרחש גיוס הצעירים לבית הגידול?

מידע זה חשוב במיוחד להגנה פעילה על הדור הצעיר של מינים מסוימים מפני דיג לא בררני, במיוחד בבית הגידול החולי, שבו מינים רבים נדוגים קטנים מהגודל המינימלי, כלומר לפני הגיל שבו הם בעלי כושר רבייה.

שימוש בכלים מדעיים חדשניים, כגון אלגוריתמים אוקיינוגרפיים למדידת זרמים בים, זיהוי גנטי של ביצי דגים ולרוות וניטור רציף בסביבה הימית – שימוש בכל אלו יכול להוסיף מידע משמעותי, ובעתיד הוא יקדם את הבנתנו לגבי תהליכים טבעיים המתרחשים בים וישפר את הדיוק בקביעת ממשקי דיג בני קיימא.

ביצה מופרית של המין הפולש אופירית נודדת (Saurida lessepsianus) צילום: ג'סיקה גרשון, ביצה מופרית של המין הפולש אופירית נודדת (Saurida lessepsianus) צילום: ג'סיקה גרשון

 

דג בוגר - מין פולש אופירית נודדת (Saurida lessepsianus) צילום: עוז ריטנר
5d78a1c46cb88, מין פולש אופירית נודדת (Saurida lessepsianus) צילום: ג'סיקה גרשון

 

 

 

דג בוגר – מין פולש אופון זהוב פס Upeneus moluccensis צילום: עוז ריטנר, דג בוגר - מין פולש אופון זהוב פס Upeneus moluccensis צילום: עוז ריטנר

 

 

המין הפולש אופון זהוב פס Upeneus moluccensis לרווה צעירה עם שק חלבון מחובר. צילום: ג'סיקה גרשון

המין הפולש אופון זהוב פס Upeneus moluccensis
לרווה צעירה עם שק חלבון מחובר. צילום: ג'סיקה גרשון

 

לרווה של המין הפולש אפוגון סמית Jaydia smithi צילום: ג'סיקה גרשון, לרווה של המין הפולש אפוגון סמית Jaydia smithi צילום: ג'סיקה גרשון
דג בוגר של המין הפולש אפוגון סמית Jaydia smithi צילום: ניר שטרן, דג בוגר של המין הפולש אפוגון סמית Jaydia smithi צילום: ניר שטרן

תגיות

דפים קשורים