חילוץ במתח גבוה

24/09/2020

צפו: פקחי רשות הטבע והגנים ועובדי חברת החשמל חילצו עוף דורס שנתקע על עמוד חשמל מתח גבוה בבת ים

איית הצרעים
איית הצרעים, איית צרעים שחולצה מעמוד החשמל

דרמה במתח גבוה התרחשה היום בעיר בת ים כאשר ברוך תמם, פקח מתגבר של רשות הטבע והגנים קיבל קריאה דרך השירות הווטרינרי בבת-ים על עוף דורס שנלכד בעמוד חשמל מתח גבוה בעיר.

עם הגעתו למקום זיהה תמם כי מדובר באיית צרעים לכודה ועדכן בכך את אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים, שמיהר לעדכן את חברת החשמל במסגרת שיתוף הפעולה בין הגופים. במקביל הוזעקה למקום עדי קוקו, מתנדבת החי-בולנס של רשות הטבע והגנים על מנת שתוכל להעבירו במהירות לבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן.

צוות חברת החשמל , דודי ארמה ורונן שאול הגיעו למקום במהירות עם במת הרמה והחלו בפעולות החילוץ בגובה שכללו גם הפסקה זמנית של החשמל ברחוב צפרירים בבת ים. במסגרת החילוץ של איית הצרעים מעמוד החשמל, שנמשך מספר דקות, כיסו עובדי חברת החשמל את ראשו בהתאם להנחיות על מנת להרגיעו ולאפשר העברה בטוחה יותר באמצעות החי-בולנס לבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן. מבדיקה ראשונה נראה כי העוף הדורס שבר את רגלו בניסיונותיו להשתחרר לבד מכבלי המתח הגבוה. עם תום פעולות החילוץ הוחזר מיד החשמל לאזור.

צפו בסרטון פעולות חילוץ איית הצרעים מעמוד החשמל על ידי צוות חברת החשמל עד למסירתו למתנדבת החיבולנס. צילמה עדי קוקו, מתנדבת חיבולנס ברשות הטבע והגנים.

פעולת החילוץ המהירה היא פרי שיתוף פעולה הדוק בין רשות הטבע והגנים לחברת החשמל יחד עם החברה להגנת הטבע במסגרת פרויקט "פורשים כנף" שמטרתו לשמור על אוכלוסיית העופות הדורסים בישראל ולבסס את אוכלוסייתם, שחלקה מצויה בסכנת הכחדה. במסגרת פרויקט "פורשים כנף" מובילים הגופים השותפים פעולות של מיגון עמודי חשמל כנגד התחשמלויות עופות דורסים, ניטור ומחקר, הקמה וטיפוח של גרעיני רבייה, ממשק נגד הרעלות וכן פעולות חינוך והסברה.