יום החי בבר העולמי 2018

25.02.2018

חתולים גדולים – טורפים באיום הכחדה
ב- 3.3 מגבירים את המודעות והחשיבות לשמירה על אוכלוסיות החתולים הגדולים הנתונות בסכנת הכחדה עולמית עם מגוון פעילויות לקהל הרחב

נמר צולם במדבר יהודה בשנת 1985 צילום: אייל בר טוב

מדי שנה ב-3 במרץ מציינים ברחבי העולם את יום החי בבר העולמי (World Wildlife Day). ביום זה מדינות רבות החתומות על האמנה (אמנתCITES  באו"ם) מקיימות פעילויות לציבור בנושא השנתי הנבחר. השנה מתמקד היום העולמי ב"שמירה על החתולים הגדולים", בהם האריה, הנמר, הצ'יטה והפומה, במטרה להעלות את המודעות לאוכלוסיותיהם המידלדלות עד כדי סכנת הכחדה.
משפחת החתוליים מחולקת בישראל לשתי תתי-משפחות: החתולים הגדולים (Pantherinae) ובה 18 מינים, והחתולים הקטנים (Falinae) ובה 36 מינים. בארץ יש נציג אחד של תת-משפחת החתוליים הגדולים: נמר מדבר, וארבעה נציגים של החתולים הקטנים: חתול בר, חתול ביצות, קרקל וחתול חולות. עד לפני כ-800 שנה חיו בישראל שבעה מינים של חתולים : האריה, הנמר, הברדלס (צ'יטה), חתול הבר, חתול הביצות, הקרקל וחתול החולות.

בעולם, כמו בישראל, אוכלוסיית החתולים הגדולים מצויה בסכנת הכחדה, וארגונים רבים בעולם, בהם ארגוני גני חיות, נרתמים להצלתם. כיום בישראל, לא נותרו חתולים גדולים בטבע. לעומת זאת, בגני החיות, המשמשים גיבוי לטבע, ניתן לראותם. רשות הטבע והגנים אמונה על הפיקוח ומוודאת כי תנאי הגידול והחזקתם בשביה נעשים בהתאם לתנאי הגידול שנקבעו באמנת CITES.

תכניות ניהול אוכלוסיית החתולים (EEP, ראשי תיבות של European Ex-situ Program) בנויות במדרג של רמות – החל בניטור בלבד, כלומר מעקב אחר מספר הפרטים בגני החיות כדי לזהות מגמות מבעוד מועד ולנקוט בפעולות מתאימות, וכלה בניהול אינטנסיבי הכולל רישום הפרטים, ניתוחים דמוגרפיים ועוד. גני חיות שבוחרים להחזיק מינים אלו מתחייבים מראש למלא אחר המלצות תנאי התוכנית. לדוגמא, בארגון גני החיות האירופי, שבו חברים גן החיות התנ"כי, הספארי, החי פארק בקרית מוצקין וגן החיות הלימודי בחיפה, יש היום 22 תכניות לניהול אוכלוסייה בשבי של מינים ותתי-מינים של חתולים בסכנת הכחדה. גן החיות התנ"כי לדוגמא משתתף בתוכניות לניהול ארבע אוכלוסיות: האריה האסייתי, הנמר הפרסי (תת-המין שחי בעבר בצפון הארץ), הברדלס והטיגריס הסומטרי.

בשנת 2002 פרסמה רשות הטבע והגנים את הספר האדום של יונקי ישראל ומשם הידע על מצב המינים בישראל. בימים אלו הרשות מגבשת הערכות על מצבם של המינים ובקרוב תוציא מהדורה מעודכנת של הספר האדום.

לכבוד יום החי בבר העולמי השנה, חברו יחד רשות הטבע והגנים וארגון גני החיות ויציעו לציבור מגוון פעילויות בנושא בשמורת טבע עינות צוקים, במתחם תל אפק שבגן לאומי ירקון וכן בגני החיות בירושלים ובחיפה, ובספארי ברמת גן.

הפעילויות המרכזיות שיוצעו לקהל הרחב בשבת ה- 3.3.18:

גיבורי-על – כדי שחיות הבר יהיו פה גם מחר

  
לא רק באטמן וספיידרמן או צב נינג'ה, הקהל הרחב מוזמן להיות גיבורי-על ולשמור על המינים שלאט נעלמים מן העולם. מדוע נעלמו הנמרים מנופי ארצנו? מה גורם לאוכלוסיית הנשרים להיות מצומצמת ופגיעה? מי באמת שומר על העטלף, על מיני הדו-חיים ועל לבנון הירקון? ואיך נעלם גומא הירקון מהטבע?
אתם מוזמנים להקנות משמעות חדשה למושג "גיבור-על" ולהכיר את הגיבורים המקומיים, לצד גיבורי-העל האהובים והמוכרים, דרך משחק משימות וסיפור מסגרת מרתק. יותר מכדאי שתבואו מחופשים לבעלי חיים גיבורי-על, וגם פיות יתקבלו בברכה.
היכן: גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק) 
מתי: שבת 3.3, בשעות 15:00-11:00.
הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר 28 ₪, ילד 14 ₪), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

נמר חברבורות

לאן נעלם נמר החברבורות החמקמק, שנהג לצוד בעבר בסבך הצמחייה בשמורת עינות צוקים? ביום החי בבר הצטרפו אלינו ליום מרתק בעקבות נמר החברבורות. נתחקה אחר הסוואת בעלי החיים בשמורה, נאפר את הפנים באיורי בעלי חיים, נצא לסיורים ונפתח סדנאות להכרת עקבות של בעלי חיים.
היכן: שמורת טבע עיינות צוקים
מתי: שבת 3.3 . הסיורים יצאו בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00.  
הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר 28 ₪, ילד 14 ₪), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

גן החיות התנ"כי – שלוש פעילויות לקהל הרחב – במהלך חופשת פורים 28.2 – 2.3.18:

  • תחנת הדרכה גדולה להיכרות עם החתוליים הגדולים – טורפי-על בעלי תכונות ייחודיות המכשירות אותם להיות טורפים כה מוצלחים. בתחנה מיצגים מעניינים: שלד של חתול, גולגולות, פרוות, רגל של אריה, ועוד.
  • סדרה של כ-20 תמונות בגודל A3 המספרות על חיי החתוליים. דרך התמונות המבקרים ילמדו על אורח חייהם של החתוליים ועל תכונותיהם בהיבטים אלו: תקשורת, מבנה חברתי, דרכי ציד, הסוואה, מבנה גוף וטיפול בצאצאים. מתוך כך הם ילמדו גם על שמירת טבע.
  • פעילות אינטראקטיבית: משפחת החתוליים – הטורפים המשוכללים ביותר. פעילות במסגרתה לכל טורף נכין כרזה גדולה ובה תמונת הפרופיל שלו. מן התמונה יצאו חיצים שיצביעו על חלקים בגופו יסבירו על תכונותיו. הילדים יצטרכו להתאים את כרטיסי המשחק לתמונה שבכרזה.
  • סדנת יצירה לילדים: הכנת מסכות של חתוליים.
  • הדרכות ליד התצוגות של הטורפים הגדולים: העשרות והאכלות.

הספארי

  • תחנת צבע בטבע: נציג פרוות נמר וטיגריס ופוחלץ של יגואר. נדבר על ההבדלים בין דגמי הפרווה ונקיים משחק זיהוי בתמונות.
  • תחנת הבה נרעישה: נדבר על שאגות. אלו חתולים יכולים לשאוג ואלו לא? וגם על גרגורים, ועוד.
  • בפינת היצירה הילדים יכינו מסכות של חתול גדול