יום הכריש

07/04/2019

בוחרים בכרישים - ביום הבחירות, מגיעים לפגוש את טורפי העל מול חופי חדרה.

כרישים בזרם - צילם חגי נתיב.jpg
כרישים בזרם - צילם חגי נתיב, תחנת מוריס קאהן לחקר הים

מדי חורף נחשפים מטיילים בשפך נחל חדרה ל"סוד" מפתיע, שנחשב תופעה ייחודית בקנה מידה עולמי: כרישים מתקבצים בסמוך למוצא המים הימי של תחנת הכוח " אורות רבין" במקום שבו נפלטים לים עודפי המים החמים של התחנה.

הכרישים, 20-30 במספר, הם ממין עפרורי וסנפירתן, וניתן להבחין בנקל בסנפיר הגב שלהם.

אורכו של הכריש העפרורי כ- 4 מ', משקלו כ-350 ק"ג וסנפירי הגב שלו מעוגלים במקצת. הסנפירתן קטן יותר- אורכו כ-2.5 מ' ומשקלו כ-100 ק"ג ויותר.שני מינים אלו בסכנת הכחדה. כרישים בים התיכון סובלים מדלדול רב בגודל אוכלוסיותיהם בגלל דיג יתר ופגיעה לא מכוונת מדיג: לעיתים כרישים שנדגים לא בכוונה נזרקים חזרה לים גוססים או מתים.

בישראל כרישים הם ערך טבע מוגן וחשיבותם רבה בשמירה על מערכות אקולוגיות ימיות. בהיותם טורפים הם מדללים את מספר בעלי החיים החלשים והאיטיים המערכת ובכך מחזקים מינים אחרים ואת הסביבה הימית כולה.

תכנית "עיר עם סנפיר" נועדה להגן על הכרישים המגיעים מדי חורף אל חופי חדרה, להפעיל באופן בטוח את אתר התצפית הייחודי עבור המבקרים ולהבטיח את חזרת הכרישים לכאן גם בעתיד.

כיצד תוכלו גם אתם לשמר את תופעת הגעת הכרישים הייחודית לשפך נחל חדרה?

  • בשום אופן אין להשליך מזון לכרישים – הדבר מפריע לאורח החיים הטבעי שלהם ועשוי לגרום להם לקשר בני אדם למזון. במקום מתבצעת אכיפה קפדנית בנושא.
  • אין לפגוע או להטריד את הכרישים.
  • יש לשמור מרחק בטוח מהכרישים ובשום אופן אין לגעת בהם או לרדוף אחריהם במים.
  • הצלילה באתר הכרישים אינה מומלצת עקב זרמים חזקים, פסולת דיג מסוכנת (קרסים, חוטי דיג) וראות נמוכה.
  • למען הסביבה וחיות הבר: קחו את הפסולת שלכם עמכם.
  • נתקלתם בפגיעה בכרישים? דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, בטלפון 3639* או באפליקציית SeaWatch.
  • אנא שתפו בזמן אמת: דווחו על תצפיות של כרישים ובטאים לקבוצת "כרישים בישראל" בפייסבוק.
  • התעדכנו בנוהג המיטבי שיפורסם בקרוב ועקבו אחר הקוד האתי לצפייה בכרישים.

מה הסיכוי שתראו כרישים? כידוע הטבע אינו "תוכנית כבקשתך" ולא בכל רגע נתון תוכלו לראות את הכרישים. עם זאת ככל שהים רגוע יותר כך מתרבה הסיכוי לתצפית. מומלץ להצטייד במשקפת .

נשמע מעניין? בואו לשמוע עוד ולקבל הצצה מופלאה לעולמם של כרישי הים התיכון ב- "יום הכריש" עם מגוון פעילויות הסברה בנושאי הכרישים והסביבה הימית, הקרנת סרטונים, ציורי פנים ימיים והפעלות בחוף וברחבי פארק.

הפעילות תתקיים בפארק נחל חדרה ביום שלישי, יום הבחירות, ה-09.04.19, בשעות 10:00-14:00 הכניסה לפארק ופעילויות "יום הכריש" היא ללא תשלום.

תגיות

דפים קשורים