יום המעשים הטובים 2018

מאת: לירון יקיר 14/03/2018

אתמול התנדבו כ 2,800 אנשים בלמעלה מ- 20 גנים הלאומיים ושמורות טבע, חלקם דרך 'רוח טובה' המובילה את יום המעשים הטובים, אבל רובם הגדול בפניה ישירה למרחבים.

מתנדבים עוסקים בשיקום טרסות וגינון בעין לבן
מתנדבים עוסקים בשיקום טרסות וגינון בעין לבן, צילום אריאל קדם

אלפי מתנדבים ברחבי הארץ לקחו אתמול חלק בפעילות התנדבותית למען הטבע והמורשת במסגרת יום המעשים הטובים 2018. במסגרת זו פועלים המתנדבים לשימור ותחזוקה של אתרים, גיזום ועקירה של מיני צומח, ניקיון חופים, הסדרת מסלולי טיול ועוד.

במה עסקו המתנדבים בשטח ?

  • עבודות שימור של מערת קבורה ב"חירבת מדרס" (אתר הקולט 160,000 איש בשנה). האתר קרס לאחרונה בעקבות הגשמים העזים וחיילים ממפקדת זרוע היבשה, בשיתוף עם צוות השימור של רשות הטבע והגנים עסקו בשיקומו. בזכות הפעילות המאומצת המטיילים יוכלו לבקר שוב במערה.
  • צביעת מתקנים בנחל אלכסנדר – שופצו וחודשו ספסלי הפיקניק, עמודי הסימון בשטח ועוד, כל אלה לרווחתם של המטיילים הרבים המגיעים לגן הלאומי נחל אלכסנדר, מטיילים ומפקנקים בו.
  • חידוש אתרי הקינון וההטלה של הצב הרך – לאורך הגדה של נחל אלכסנדר עולות הצבות הרכות להטיל את ביציהן. במסגרת יום המעשים הטובים נעשו עבודות תחזוקה וגינון באתרים אלה.
  • עקירה או גיזום צומח: בגן הלאומי עין חמד, גן לאומי פלמחים, פארק הכרמל, שמורת הטבע חוף הבונים ועוד. בחלק מהמקומות יש צורך לדלל מיני צומח מסוימים. בין אם על מנת לאפשר למינים המקומיים שלנו לצמוח, ובין אם כמניעת התפשטות שריפות. בשמורת טבע חוף דור הבונים דיללו את צמח טיונית החולות.
  • הסדרת מסלולי טיול באמצעות אבנים בשמורת הטבע מלחת עברונה, צביעה ושיפוץ של הגדר המתחמת את דקלי הדום.
  • שיפוץ חצר בית ספר תיכון ברנקו וייס במעלה אדומים

לדברי סמדר אפיק – מנהלת משרדי מחוז יו"ש ברשות הטבע והגנים "במסגרת יום המעשים הטובים בחר מטה מחוז יו"ש לשפץ חצר בבית ספר תיכון ברנקו וייס במעלה אדומים.
נבנו שולחנות מעץ עם ספסלים וביחד עם הילדים כתבנו משפטים חכמים לחיים על השולחנות וצבענו את השולחנות. בנינו אדנית ענקית מעץ ושתלנו צמחי תבלין.
למספר שעות הפך חצר בית הספר לחגיגה אחת גדולה של ילדים, מורים ואנחנו. וברגעים אלו לא ניתן היה לזהות מי הילדים ומי המבוגרים.
תודה להנהלת בית הספר ברנקו וייס שאיפשרה לנו להכניס קצת שימחה, צבע וטבע לכותלי בית הספר."