כלבי השמירה של הטבע

מאת: אריאל קרס באפריל 2016 04/04/2021

אנחנו רגילים לשמוע על כלבים שיכולים לאתר סמים ומסייעים בידי המשטרה, או על כלבי שמירה וחבלנות בצבא. מתברר שכלבים מאומנים יכולים לאתר גם הרעלות בלתי חוקיות של חקלאים הפוגעות בבעלי חיים, וגם ציד בלתי חוקי.

הכלבן רם פרוביזור עם הכלבה איה. צילום רשות הטבע והגנים
הכלבן רם פרוביזור עם הכלבה איה. צילום רשות הטבע והגנים, הכלבן רם פרוביזור עם הכלבה איה. צילום רשות הטבע והגנים

יצאתי עם הפקחים כדי לראות מהי שמירת טבע בפעולה. אנחנו נמצאים בשולי שמורת הטבע הירוקה חוטם הכרמל שמדרום למעיין צבי – מדרון תלול עם סבך של עשבייה, שיחים נמוכים וסלעים, שמהווה מקום מחיה ושטח פתוח למינים רבים של בעלי חיים. הכלבן רם פרוביזור, שהוא  הכלבן הראשי הנותן שירות לרשות הטבע והגנים, משחרר את הכלבה איה, שמתחילה להתרוצץ סביב. פקחי רשות שמורות הטבע קיבלו מידע על ציד בלתי חוקי באזור וכעת הם ניצבים מול השטח העצום שבו עליהם לגלות הוכחות מוצקות לציד כזה.

זה אמנם נראה כמו חיפוש מחט של דַּרְבּן בערימת שחת, אבל לא לאיה, כלבת הרועה הגרמני. היא מתחילה לרחרח את הקרקע, ומובילה אותנו לכיוון צפון – למטע אבוקדו הגובל בגדר השמורה. אנו מוצאים שבילים של בעלי חיים, ואחרי עוד כמה עשרות מטרים יש סימנים על הגדר, שאותם מזהה אילן יגר, ראש תחום מבצעים ומניעת ציד באגף הפיקוח והאכיפה של רשות הטבע והגנים, כסימונים של זירת מלכודות לולאה, שמאפיינות ציד בלתי חוקי אשר מבוצע על ידי עובדים זרים. עד מהרה נעצרת הכלבה איה על מקומה ומסמנת לרם להתקרב. לא עברו יותר מארבע דקות, ואיה גילתה זירה של ציד ושחיטה של חיות בר מוגנות (במקרה זה דרבנים) על גבול שמורת הטבע. בתמורה לעבודתה המשובחת היא זוכה בפרס מידי רם. אפשר רק לנחש כמה זמן היה גילוי כזה גוזל מפקח של הרשות, שיוצא בבוקר לסרוק אזור של עשרות דונמים של עצים, שיחים, עשב וסלעים.

"מאז שהתחלנו לעבוד עם כלבים יש עלייה גדולה באיתור ראיות בשטח לביצוע עברות", אומר יגר. אנחנו רגילים לשמוע על כלבים שמסייעים בתחומים שונים – איתור סמים בידי המשטרה, שמירה וחבלנות בצבא וכדומה. מתברר שאפשר להיעזר בכלבים מאומנים  בתחומים נוספים, בין היתר לאיתור הרעלות בלתי חוקיות של חקלאים הפוגעות בבעלי חיים, ולאיתור ציד בלתי חוקי. התחכום של הציידים מצריך תשובה הולמת מצד הרשות, והכלבים עונים על צרכים אלה היטב.

רם והכלבה איה באזור חוף הכרמל במהלך פעילות לאיתור מלכודות דרבנים. צילום רשות הטבע והגנים, רם והכלבה איה באזור חוף הכרמל במהלך פעילות לאיתור מלכודות דרבנים. צילום רשות הטבע והגנים

 

חושים של כלב

"המיקום הגיאוגרפי של ישראל הופך אותה לאוצר בלום של ערכי טבע", אומר יגר, שעובד ברשות כבר 25 שנה. "יחד עם זאת, ציידים רבים פועלים בשטח וחלקם משתמשים גם בכלבי ציד. אז חשבנו לעצמנו למה שלא ננצל אף אנחנו את הכלי הזה – את חוש הריח של הכלבים – לטובת שמירת טבע. ברגע שנכנסתי לתפקיד התחלתי לדחוף את הרעיון הזה בחטיבת פיקוח ואכיפה".

"רשות הטבע והגנים עשתה עבודת מטה כדי להכשיר כלבים לאיתור וזיהוי עברות בתחומים השייכים לרשות", מסביר אלדד פלד, ראש אגף פיקוח ומבצעים של הרשות. "הפרויקט מתנהל כבר כשנתיים, כאשר השנה הראשונה הייתה שנת ניסיון – מעין פיילוט. הפיילוט זכה להצלחה אדירה, והכלבים כבר הגיעו לגילויים שגררו הפללות של חשודים. עבודה עם כלב מצריכה הכשרה של כלבן וגם הכשרה ותחזוקה של הכלב עצמו, כדי לשמור אותו ברמת תפקוד גבוהה. בעקבות ההצלחה במחוז צפון הרחבנו את הפעילות לכל הארץ, וקלטנו עוד שני כלבי ריח. העבודה עם הכלבים מביאה לידי ביטוי את הצורך המתמיד בהכנסת כלים חדשניים ומתוחכמים על מנת להילחם בעבריינות כנגד הפגיעה בטבע. הפרויקט נערך בשיתוף "מנוף", פנימייה לנוער בסיכון הנמצאת בעכו. זהו פרויקט חינוכי של הרשות, וחניכי מנוף נוטלים חלק בהכשרת הכלבים ובטיפול בהם. הכלבנות היא עניין רב שנים בפנימייה, המטפחת כלבים לכוחות הביטחון ולרשויות אכיפת החוק. כעת כבר פועלות בשטח חמש כלבות.

חיות הבר בישראל סובלות ממגוון פגיעות מידי האדם, שעליהן אנו שומעים לא מעט בחדשות: פגיעה בשמורות טבע כמו מקרה דליפת הנפט בערבה, צמצום שטחי מחייה, בנייה מואצת, דריסות בכבישים, הרעלות וכמובן, גם ציד בלתי חוקי.

איך מצליחים הכלבים להתעלות על בני האדם במציאת הוכחות לציד בלתי חוקי? "חוש הריח של הכלבים רגיש פי 40 אלף משלנו, בני האדם", מסביר פרוביזור. " חוש הריח שלהם סלקטיבי. הם יכולים להבחין בהרבה ריחות בו זמנית. אנשים חושבים שאפשר למסך חוש ריח של כלב, אבל בדרך כלל זה לא עובד. אנחנו מאמנים את הכלבים לאתר ריחות מסוימים,  לדוגמה, ריחות של שרידי חיה ולא של פגרים, והכלב יזהה מיד את השרידים הספציפיים של הדרבן. צריך, כמובן, לבחור כלב שמתאים למשימה, כי לא כל כלב יכול לבצע את העבודה. צריך כלב עם גנטיקה נכונה ותכונות מתאימות, כמו יצר משחק גבוה. איה לא חושבת שהיא מצילה דרבנים ושומרת על הטבע, אלא סתם יוצאת לשחק".

הפעילות בתחום בשנה האחרונה, כמו גם פסקי דין מחמירים יותר של בתי המשפט, מייצרים הרתעה מסוימת, אם כי היא עדיין לא מספיקה. מְגִני הטבע חייבים גם לשתף פעולה עם גורמים נוספים בעולם.