כריתה מבוקרת של עצי אקליפטוס בגן לאומי נחל אלכסנדר

26.10.2015

השבת נופי יער הפארק ובית הגידול החולי

חצב פורח ועץ חרוב - צילם עמי לזר חצב פורח ועץ חרוב - צילם עמי לזר

מתוקף תפקידה ומחויבותה לפי החוק לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת, רשות הטבע והגנים מתכוונת לכרות כמה מאות עצי אקליפטוס מתוך כעשרים אלף עצי האקליפטוס הצומחים בגן לאומי נחל אלכסנדר. השטח שבו תיעשה הכריתה הוא מחוץ לאזור שבו המבקרים מבלים בדרך כלל. פעולת הכריתה תיעשה לאחר מחשבה רבה ובכוונה להשיב לטבע ולמורשת ישראל נופי כורכר וחולות שכמעט נכחדו.

מה חשוב כל כך בנופי הכורכר והחולות שבגן הלאומי?

רכסי הכורכר של מישור החוף וקרקעות החמרה והחולות הנודדים מקיימים עולם חי וצומח עשיר, הכולל מינים אנדמיים, כלומר מינים שבטבע מתקיימים רק במישור החוף של ישראל ולא בשום מקום אחר בעולם. הרשות פועלת לשמר נוף זה לדורות.

מה יש לרשות הטבע והגנים נגד עצי אקליפטוס?

אין לה דבר וחצי דבר נגדם. אקליפטוס שגדל במקום מתאים ואינו פוגע בערכי טבע נדירים הוא עץ יער ונוף נפלא, אלא שהוא "מין מעצב סביבה": העלים שלו מכילים חומרים המדכאים צמחים אחרים, ובעזרתם הוא דוחק הצדה צמחייה מקומית. לכן באתרי טבע חשובים רשות הטבע והגנים פועלת לצמצום השפעת האקליפטוס כדי לסייע לצומח הטבעי להתקיים.

אז למה מלכתחילה נטעתם עצי אקליפטוס בנחל אלכסנדר?

עצי האקליפטוס בחולות הגן הלאומי נחל אלכסנדר ניטעו באמצע שנות ה-60, כשהערך האקולוגי של נופי מישור החוף לא היה ידוע. הנטיעות נעשו בעיקר כדי לעצור את נדידת החולות ולייער את הארץ וכך, על בסיס אי-ידיעה, התכסו חולות נחל אלכסנדר באקליפטוסים.

אז זהו, לא יהיו לנו אקליפטוסים בנחל אלכסנדר?

חס וחלילה. מתוך כ-20,000 עצי אקליפטוס שצומחים בגן לאומי נחל אלכסנדר ייכרתו רק כ-400 והם יאפשרו לעצי הבר – חרוב ואלה ארץ ישראלית – ולצמחייה הטבעית להתאושש. אם יהיה צורך יינטעו עצי בר במקום האקליפטוסים.

ואולי כריתת העצים לא תועיל?

מחקרים שנעשו בעבר הוכיחו שסילוק עצי אקליפטוס משפיע לטובה על הטבע המקומי. עם זאת, רשות הטבע והגנים ואוניברסיטת תל אביב עורכות בגן לאומי נחל אלכסנדר מחקר מדעי שבודק את השפעות כריתת העצים על החי והצומח בסביבה החולית.

מה תאמרו לדבוראים המתפרנסים מעצי האקליפטוס?

הדבוראים (מגדלי הדבורים) טוענים שכריתת האקליפטוסים תפחית את כמות הצוף בשטח. זו טענה חסרת שחר: כוורת ממוצעת זקוקה לשלושה עד ארבעה עצי אקליפטוס לייצור דבש. הכריתה תדלל פחות מחצי אחוז מכלל העצים ובשטח יישארו כ-20,000 עצים לייצור דבש.

ויש גם עניין בטיחותי

ענפים כבדים של העץ ואף עצים שלמים במצב ירוד עשויים לקרוס ולסכן אנשים שחוסים תחתם, לכן לכריתת עצי אקליפטוס יש גם סיבה בטיחותית, והיבט זה הוא חלק מפרויקט השבת נופי יער הפארק לקדמותם.

צור קשר

נשמח לענות על כל שאלה ופנייה – פניות הציבור, רשות הטבע והגנים

דוא"ל: kesher@npa.org.il

צילומים:

עמי לזר – מנהל מרחב שרון

פרטים נוספים :

פקיד היערות