כתובות אבנים בקרקעית שמורת האלמוגים, פוגעת וגורמת לתמותת הצלופחים

13/06/2017

פקחי רשות הטבע והגנים שצללו בשמורת הים הדרומי באילת, איתרו מצבור רב של אבנים מתחת למים אשר סתם את מחילות הצלופחים ומנע את יציאתם להשגת המזון הנדרש להם.
מדובר בהפרה חמורה של חוק שמורות הטבע והגנים הלאומיים

צוללים במהלך פירוק כתובת האבנים בקרקעית
צוללים במהלך פירוק כתובת האבנים בקרקעית, צוללים במהלך פירוק כתובת האבנים בקרקעית - צילום יקיר גווילי

במסגרת פעילות פיקוח שוטפת, צללו  פקחי רשות הטבע והגנים בשמורת הים הדרומי מול חוף הנסיכה באילת ואיתרו מצבור רב של אבנים בקרקעית שיצרו את כתובת השם "נועם".

האבנים נמצאו על קרקעית הים החולית, ובכך סתמו את פתחי המחילות של צלופחי הגן ופגעו בהם על ידי חסימת נתיב היציאה שלהם.

ברשות הטבע והגנים מציינים כי צלופחי הגן הינם בעלי חיים נייחים המקובעים למקומם, כאשר במצבי סכנה הצלופחים נכנסים למחילתם על מנת להגן על עצמם ולהסתתר.

חסימת המחילה על ידי אבנים אלו מונעת מהם לצאת מהמחילה ובכך להשיג את מזונם, מה שעלול לגרום בסופו של דבר לתמותת הצלופח.

לדברי זיו נדר, פקח מרחב ימי וחוקר מרחב אילת ברשות הטבע והגנים, "הנחת אבנים בקרקעית מהווה פגיעה חמורה בבעלי החיים בשמורה ותופעה פסולה ואסורה בה אנו נתקלים לצערנו לעיתים קרובות. מדובר בהפרה בוטה של חוק שמורות הטבע והגנים הלאומיים ואנו מבקשים מהציבור הצולל בשמורת הים הדרומי באילת להימנע מפעולה זו באופן מוחלט, ואף לציין בפני אחרים שעושים זאת כי הדבר אסור ובעל השפעה הרסנית על החי במים".

כתובת השם נועם, כפי שאותרה בקרקעית שמורת האלמוגים, כתובת השם נועם, כפי שאותרה בקרקעית שמורת האלמוגים - צילום זיו נדר

רשות הטבע והגנים פונה לציבור הצולל בשמורת האלמוגים ומבקשת לדווח לה דרך משרדי השמורה או מוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639* על כל זיהוי כתובות אבנים על החול מתחת למים, בכדי שנוכל לטפל בנושא ולמנוע פגיעה בבעלי החיים בשמורה