לדוג חכם - ולשמור על הים

26/03/2017

במטרה למנוע פגיעה בערכי טבע, רשות הטבע והגנים תגביל את הדיג בשמורת ים ראש הנקרה. לצד זאת, הוכרז אזור בו ניתן לדוג באמצעות חכות בהתאם להנחיות.

דייגים באכזיב - צילם דורון ניסים
דייגים באכזיב - צילם דורון ניסים

רשות הטבע והגנים, המופקדת מטעם החוק על שמירת ערכי הטבע והמורשת בישראל, תגביל את הדיג בשמורת ים ראש הנקרה החל מ-2 באפריל 2017, זאת במטרה למנוע את הפגיעה המשמעותית בערכי הטבע הקיימים בשמורה, חלקם נדירים ומצויים בסכנת הכחדה.

המטרה: עצירת הפגיעה במגוון האקולוגי

מהלך זה מתבצע בעקבות גידול משמעותי ניכר בהיקף הדיג באזור ובכלל לאורך השנים, תוך שימוש במגוון אמצעים.

גידול זה מוביל לפגיעה ישירה, מידית ומשמעותית בחי בים ואף לדילול אוכלוסיות הפרטים שהוא קריטי למגוון האקולוגי של שמורת הים ובכלל.

לצד נזקי הדיג באזור, נרשם באזור השמורה לחץ מבקרים רב לאורך כל שעות היום והלילה גם בשעות הלילה, והצטברות פסולת דייג כגון חוטים וקרסים, שמזהמים את הסביבה החופית והימית ומהווים איום סביבתי לבעלי החיים, לצומח וגם לנופשים באזור.

לשמור על צבי הים, הכרישים והמינים הנדירים

הנתונים שנאספו ברשות הטבע והגנים חמורים: עשרות צבי ים מוגנים נדוגים מדי שנה בשנה ב"תקופת האינטיאס" (בין ספטמבר לאפריל); גם כרישים, טורפי-על המוכרזים אף הם כערך טבע מוגן, נתפסים בחוטי הבד וכבלי הפלדה בקצה החכות; דקרי סלעים נדירים, המשגשגים כאן ואף נחשבים לסמל השמורה, נתפסים בעת שהם מגיעים למשקל שבו הם אמורים להתרבות ולהביא לעולם את הדור הבא של דקרי הסלעים.

חלקים גדולים מהשמורה מרושתים בחוטי בד דקיקים וחזקים שמהווים הפרעה לתנועת בעלי החיים ואף לתנועת הנופשים המשנרקלים בשמורה.

כל אלה פוגעים בטבע וגם באדם באופן קשה ומהווים איום על המטרה שלמענה הוקמה השמורה: הגנה על המערכת האקולוגית במצבה הטבעי, סיוע למינים נדירים או למינים בסכנת הכחדה לשרוד ולמינים קיימים לשגשג ולשמור על התפקוד של הסביבה הימית.

כדאי לדעת: שמורת הטבע "ים ראש הנקרה" נפרשת מתל אכזיב ("אלי אביבי") ועד לראש הנקרה, וכוללת את רצועת הים – 2 ק"מ לכיוון מערב. השמורה מתפקדת כשמורה ימית משנת 1968 תחת חוק שמורות טבע וגנים לאומיים. בשמורה בתי גידול סלעיים וחוליים שבהם מינים רבים של בעלי חיים הדרים בשמורה באופן קבוע או שוהים בה באופן עונתי.

היכן יהיה מותר לדוג?

הגבלת הדיג תהיה מדורגת, כך שמאנדרטת המעפיל צפונה הדייג ייאסר לחלוטין, ומאנדרטת המעפיל דרומה – ניתן יהיה לדוג באמצעות חכות בלבד ללא אמצעי עזר ("מקל בוס"), כאשר המרחק בין הדייג לפיתיון לא יעלה על 20 מטר.

רשות הטבע והגנים התירה אזור בו ניתן לדוג באמצעות חכות בהתאם להנחיות. יחד עם זאת, במסגרת מהלך זה תוגבר האכיפה באזור וימוצה הדין עם אלו שיעברו על החוק וההנחיות.

אנו מזמינים אתכם לשחות, לצלול ולשוט ברחבי השמורה, ליהנות מיופייה ולהתענג על עולם החי העשיר שלה – מבלי להוסיף או לקחת ממנה דבר.