לראשונה בישראל הוגשה בקשה לחילוט רכבים ממונעים ששימשו לציד אכזרי של צבאים

07.05.2017

רשות הטבע והגנים ומשטרת ישראל הגישו באחרונה לבית משפט שלום בטבריה כתב אישום חמור כנגד חוליית ציידים מטייבה, במסגרתו מתבקש מבית המשפט מתוקף סמכותו להורות גם על חילוט 4 הטרקטורונים ששימשו על פי החשד את החוליה, בצייד אכזרי של צבאים.

צייד צבאים - פקח בודק רכב שנתפס- צילום: רשות הטבע והגנים
צייד צבאים - פקח בודק רכב שנתפס- צילום: רשות הטבע והגנים

חילוט הרכבים, שמתבקש לראשונה בישראל במסגרת כתב אישום מסוג זה, הוא עליית מדרגה ברף הענישה המתבקש נוכח חומרת העבירות.

על פי כתב האישום, בתאריך ה 16/1/2016 החל משעה 6 בבוקר, מזרחית לנחל הבזק שלמרגלות הגלבוע, עסקו שבעת הנאשמים בשנות ה-30 לחייהם, יחד עם קטין נוסף, בציד של צבי ישראלי.
בסמוך למועד זה הבחינו פקחי רשות הטבע והגנים בנאשמים כשהם נוסעים במהירות גבוהה, בארבעה טרקטורונים לעבר עדר צבאים ששהה בשטח הסמוך לנחל בזק. אחד הטרקטורונים פגע בנקבת צבי ישראלי ודרס אותה. לאחר דריסת נקבת הצבי, שב הטרקטורון על עקבותיו לנקודת הפגיעה, ושם על פי החשד שיסף את צווארה. פגר הצביה אותר כשגופה עדיין חם, רגלה שבורה, צווארה שוסף ודם ניגר ממנה. כמו כן נמצא כי היתה בשלבי הריון מתקדמים.

שבעת הנאשמים מואשמים בכתב האישום בצייד לא חוקי , התאכזרות והתעללות בבעלי חיים, ובאיסור ציד בשיטות אסורות – בין היתר באמצעות כלי רכב ממונעים.

מיותר לציין כי צייד צבאים הוא תופעה אסורה על פי חוק ופסולה מוסרית, והיא חמורה במיוחד כאשר עושים זאת תוך התעללות והתאכזרות לבעלי החיים. הימלטות בעל חיים כגון הצבי, מכלי רכב ממונע אינה דומה להימלטות מטורף בטבע. משך הזמן , המאמץ והמתח בו שרוי בעל החיים מהווים התעללות והתאכזרות ממשית לבעל החיים והם גורמי סיכון מהמעלה הראשונה ביחס לסיכויו ללקות במחלת רב מערכתית, המאופיינת בפגיעה בשרירי השלד והלב המלווה בהפרת האיזון הפיזיולוגי.
בשם מדינת ישראל יחד עם משטרת ישראל נבקש מבית המשפט להחמיר בעונשי הנאשמים לאור חומרת העבירות ולטובת יצירת הרתעה ממשית כנגד תופעה זו, לרבות שימוש בכלי רכב ממונעים לציד.
כמו כן נמשיך לפעול על מנת לצמצם ולמגר לחלוטין את תופעת הציד הלא חוקי.