לראשונה מאז שנות השמונים נצפתה הציפור הנדירה "כותלי" בשמורת הטבע עין פרת

19/12/2021

הכָּתְלי הוא המין היחיד ממשפחת הכותליים, השייכת לסדרת ציפורי השיר. מדובר בציפור נדירה מאוד בישראל, שמגיעה לכאן מהרי האלפים וממקומות גבוהים אחרים שם היא שוכנת בחודשי הקיץ.

הציפור הנדירה כתלי, בשמורת עין פרת
הציפור הנדירה כתלי, בשמורת עין פרת, כותלי. צילום: אמרה סלהו רשות הטבע והגנים

החורף כאן וגם הכותלי: הציפור שחורפת בישראל בחודשים ינואר ופברואר הגיעה לשמורת הטבע עין פרת הבוקר לאחר שנים רבות שלא נצפתה בשמורה.

החורף כאן וגם הכותלי: הציפור שחורפת בישראל בחודשים ינואר ופברואר הגיעה לשמורת הטבע עין פרת הבוקר לאחר שנים רבות שלא נצפתה בשמורה.אוהד הצופה אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים: ״הציפור היפיפייה שמגיעה לישראל בחודשי החורף, נצפתה היום בשמורת הטבע עין פרת והופעתה באיזור זה נדירה. השנה זכינו לראות את הציפור בשמורות ששכיח יותר לצפות בה, שמורת הטבע עין עבדת וארבל".

פקח רשות הטבע והגנים אמהרה סאלו זכה לתעד אותה בשמורה.

בעת מעופו, הכָּתלי נראה כפרפר בצבעי שחור אדום ואפור. הוא נוהג לחפש את מזונו תוך הליכה על הכתלים (מכאן שמו) בעזרת ציפורניו הארוכות והחזקות, ומלקט חרקים מבין הסדקים בסלע. לעתים הוא גם לוכד אותם במעופם.

אמהרה סאלו, פקח רשות הטבע והגנים : "מרגש לראות ציפור נדירה זו שמגיעה לשמורה אחרי שנים רבות שלא נצפתה באיזור. לא פשוט לתעד אותה כי היא מוסווית עם צבעיה בין הכתלים. כשהיא פורשת כנפיה ניתן להבחין ביופייה המיוחד. אני מקווה שהמבקרים יזכו להנות מיופייה".