מאות דונמים נשרפו בגן הלאומי המוכרז תל גזר

05/07/2022
שריפה בגן לאומי תל גזר. רועי שטראוס, רשות הטבע והגנים
שריפה בגן לאומי תל גזר. רועי שטראוס, רשות הטבע והגנים, שריפה בגן לאומי תל גזר. רועי שטראוס, רשות הטבע והגנים

אתמול בשעות הצהריים החלה שרפה ככל הנראה משריפת גזם בשטחים החקלאיים של בית עוזיאל, מהירות הרוח גרמה לעליה של השריפה לכיוון תל גזר. מאות דונמים נשרפו בגן הלאומי המוכרז תל גזר.

על פי בדיקה ראשונית בשטח לא נפגעו בצורה דרמטית מונומנטים ארכיאולוגיים באתר. כוחות כיבוי אש יחד עם כ 20 פקחי רט״ג השתתפו בכיבוי האש.

שריפה בגן לאומי תל גזר. רועי שטראוס, רשות הטבע והגנים

אנשי רשות הטבע והגנים יצאו הבוקר לסיור בגן הלאומי תל גזר במטרה לאמוד את הנזק לגן הלאומי כתוצאה מהשריפה.

הגן הלאומי תל גזר תל היסטורי עם תצפיות היקפיות, מונומנטים ארכיאולוגיים, מצבות פולחן וגולת הכותרת: ירידה ב-175 מדרגות למעבה האדמה במפעל המים העתיק. שטחו של התל כ– 130 דונם ונמצאו בו 26 שכבות יישוב החל מהתקופה הכלקוליתית ועד לתקופה הרומית הקדומה (3500 לפנה"ס 100 לפנה"ס).

שריפה בגן לאומי תל גזר. צילום היחידה האווירית כב"ה, שריפה בגן לאומי תל גזר. צילום היחידה האווירית כב"ה

המאפיינים הטבעיים של המקום ומיקומו האסטרטגי, קרוב להצטלבות "דרך הים" עם הדרך הקדומה שהובילה מיפו לירושלים, הפכו אותו לאחד התלים המקראיים החשובים בארץ ישראל. בשטח התל מפעל מים עתיק, שרידי מגדלים ושערים של יישוב, שרידי מקדש ותצפיות יפות.

רעיה שורקי, מנכ״לית רשות הטבע והגנים סיירה היום במקום האירוע: "צר לי שהקיץ נפתח בשריפה, במקרה הזה של גזם ופסולת חקלאית שגרמה לשריפה של גן לאומי שלם. לאור משבר האקלים אנחנו מצפים לעלייה בטמפרטורה שעלולה לגרום לשריפות ולכן אני קוראת לציבור המטיילים לגלות אחריות להימנע מהדלקת אש בשטחים פתוחים ובשמורות טבע, מלבד במקומות המאושרים לכך.

"בשנים האחרונות רשות הטבע והגנים השקיעה מיליוני שקלים בשיקום, פיתוח והנגשת האתר לציבור הרחב. הפרויקט המשמעותי והאחרון היה הנגשת מפעל המים מהגדולים בארץ למטיילים בחודש נובמבר 2021.

"בעונת החורף והאביב, שהם תקופת השיא, כ-50,000 מבקרים בגן הלאומי תל גזר. רשות הטבע והגנים יחד עם מועצה איזורית גזר מחוייבים לפתוח את האתר מחדש לציבור ולשם כך אנחנו נדרשים לקדם החלטת ממשלה לשיקום תל גזר שתאפשר עבודות שימור בשל נזקי השריפה ושיקום האתר והנגשתו לציבור לפני תקופת האביב.

"ראינו בשריפה כי קיים קושי לכוחות הכיבוי וההצלה להגיע במהירות לאתר ולכן נדרש גם להנגיש את האתר לכוחות חירום וכיבוי".