מבצע במבי

11.12.2016

הקרב המתקדם ביותר בעולם הוגברו המאמצים של רשות הטבע והגנים ושל חיל האוויר להוציאו אל מחוץ לבסיס

עימות בין צבאים זכרים. צילום: חגי יוחנן עימות בין צבאים זכרים. צילום: חגי יוחנן

בסיס חיל האוויר נבטים רחב הידיים הוא ביתו של עדר צבאים ממין צבי ארץ ישראלי שנכלא בתוכו כשנבנתה גדר הבסיס. תחילה נכלאו בתוכו צבאים מעטים, אך הם התרבו ומנו כ-25 פרטים. שוטטות הצבאים על מסלולי הטיסה בעת המראה או נחיתה של מטוסים עשויה להסתיים בהתנגשות ומסכנת הן את חיי הטייסים והן את חיי הצבאים. צבאים שהתנגשו במטוסים על המסלול נפגעו פגיעה אנושה, אך התנגשות מסבה נזק גם למטוסים ולטייסיהם, וכעת, עם הגעת מטוס הקרב המתקדם בעולם — חמקן F35 — לבסיס בדצמבר, הצורך להרחיק את הצבאים מהמקום גדול מתמיד.

כבר לפני שנתיים, בשיתוף פעולה של רשות הטבע והגנים וחיל האוויר, נלכדו צבאים מתוך העדר והוצאו אל מחוץ לבסיס. במבצע מורכב, שבו השתתפו כ-100 עובדים של הרשות ועוד 500 חיילים, נתפסו חמישה צבאים וכוונו למתחם מגודר שנבנה במיוחד לשם כך בבסיס. לאחר שהורדמו בתוך המתחם הם נלקחו מהמקום ושוחררו בנחל גרר לחיים בטבע.

"בתקופה האחרונה לכדנו חמישה צבאים נוספים בתוך הבסיס וגם הם שוחררו בנחל גרר ", מספר עזרא ששון, מנהל מרחב הנגב הצפוני ברשות הטבע והגנים. "חשוב לשמור על הצבי הארץ ישראלי ואנו משקיעים מאמצים גדולים בכל יום כדי לתפוס את שאר הפרטים החיים בבסיס ולהעבירם לנחל גרר, תוך חיזוק האוכלוסייה בטבע" מסכם ששון.

מתוך הניוזלטר "בשביל הארץ"