מבצר ממשית

07/10/2020

לא בדיוק מדובר במבצר, יותר בכיוון של יישוב נבטי קדום, אבל רבותיי. קצת גמישות, מדובר במדבר אה? אין משאבים לבנות מבצר פה.

ממשית. צילם: דורון ניסים
דורון ניסים

*חליל מדברי ברקע*

מצליחים לדמיין את זה?

שיירת סוסים אציליים, שבט נוודים עוטי גלביות, רוח צחיחה. הגעתם לממשית.

גן לאומי ממשית
מטיילים בממשית. צילם מנו גרינשפן

גם כאן לא בדיוק מדובר במבצר, יותר בכיוון של יישוב נבטי קדום, אבל רבותיי. קצת גמישות, מדובר במדבר אה? אין משאבים לבנות מבצר פה.

למרות שאם תשאלו את הנבטים, "מלכי המדבר", אצלם אין דבר כזה שאין משאבים. אחרת איך תסבירו את היכולת המדהימה שלהם לפתח חקלאות באזור מדברי, לגדל בעלי חיים ואף להצטיין באדריכלות?

חבר'ה מפתיעים הנבטים.

קודם כל אנחנו מדברים על סוף התקופה הרומית. הנבטים, שהם למעשה שבט נוודים שכבר אינם נודדים אלא נטמעים באימפריה הרומית ומקבלים את הדת השלטת, וכך הם מגיעים לאזורנו (כי מי שלא כאן, לא קיים) ומתיישבים בשישה ריכוזי התיישבות, ושלושת הגדולים הם עבדת, ממשית, ושבטה כאשר הראשון נושא שמו של מלך הנבטים, הלא הוא עבדת. הם דאגו להיות ממוקמים על דרכי המסחר הקדומות, ממכרות הנחושת דבר שנתן להם יתרון כלכלי משמעותי.

ממשית, הגדולה שבהן הייתה התיישבות מדברית ללא מקור מים קבוע, על כן תושביה ניצלו את קרבתם לנחל ממשית: הם בנו סכרים לאצירת מים וכרו בארות. כישרון אדריכלי כבר אמרנו?

בתקופה הביזנטית עברו הנבטים תהליך התנצרות שבא לידי ביטוי גם במבני הכנסייה שנשתמרו יפה עד היום. עם ההשתלטות של האימפריה הביזנטית ירד כוחם הכלכלי של הנבטים ועל פי תעודות שנמצאו מניחים שחלק נכבד מתושבי העיר התגייס לחיל משמר. חלקם שימשו כחיילים וחלקם- כאזרחים עובדי צבא.

כמו שהם באו, כך הם הלכו, הנבטים.

במאה ה-7, בעקבות הכיבוש המוסלמי, דעכה העיר עד שננטשה לחלוטין. שיירת הסוסים והשבט המסתורי המשיכו בדרכם הלאה, ולנו נותרו רק שרידי יישוב מתוכנן להפליא, בלב המדבר.

גן לאומי ממשית, צילם מנו גרינשפן

 

 

 

קטגוריות

גני שמורה קשורים