מבקרת מיוחדת בשמורת עין אפק - 'עלווית חורף' מסלובקיה

23/12/2014

העלווית היא ציפור זעירה ואף על פי כן, נדדה ועשתה את דרך ארוכה מסלובקיה הרחוקה עד ארץ ישראל.

'עלווית חורף' מסלובקיה - צילום: יהושע מלר, מתנדב בשמורת טבע עין אפק
'עלווית חורף' מסלובקיה - צילום: יהושע מלר, מתנדב בשמורת טבע עין אפק, 'עלווית חורף' מסלובקיה - צילום: יהושע מלר, מתנדב בשמורת טבע עין אפק

ביום שלישי (23.12.14) במסגרת פרוייקט ניטור ציפורים באמצעות טיבוע ציפורים שמבצעת רשות הטבע והגנים, הגיעה אלינו אורחת מיוחדת – 'עלווית חורף'

העלווית ציפור זעירה

העלווית נדדה ועשתה את דרך ארוכה מסלובקיה הרחוקה, שם הטמפרטורות נושקות ל-0 מעלות, ועד ארץ ישראל. העלווית היא ציפור זעירה ונחשבת לאחת הציפורים הקטנות (שוקלת 6.5 גרם בלבד) ואף על פי כן, צולחת מרחק של למעלה מ-2,000 קילומטר.

העלווית ככל הנראה תבלה את כל החורף בשמורת טבע עין אפק, אשר תהווה לה בית בין סבכי הצמחייה המגוונת, בריכות המים והנוף הקסום של החורף, ובעיקר החרקים שנמצאים במקום יהיו מקור מזונה.
העלוויות נמצאות בארץ במספרים גדולים, אך המיוחד בעלווית זו הוא שהיא הגיעה אלינו עם טבעת ברגל, על הטבעת כתוב Museum slovakia N- מהמוזיאון הלאומי של סלובקיה.
איתי שמשון, המטבע בשמורה, יצר קשר עם מרכז הטיבוע הישראלי ובהמשך נקבל נתונים מהסלובקים על התאריך המדויק שבו היא טובעה, איפה בדיוק טובעה, ומי יודע, אולי נגלה כמה זמן לקח לה לנדוד לארץ ודברים מעניינים נוספים.
אין זו הפעם הראשונה השנה שמגיעות לבקר אורחות מאירופה בעין אפק., ביקרו גם חברותיה לכנף, קניות מכריתים ואף מהונגריה.