מבקרת מיוחדת מסלובקיה במסגרת פעילות חינוכית של תלמידים יהודים-ערבים בשמורת הטבע עין אפק-עלווית חורף

08/03/2016

במהלך פעילות משותפת ומיוחדת של תלמידים יהודים וערבים בטיבוע ציפורים, צפר השמורה הופתע לגלות שהגיעה אלינו לכבוד יום זה אורחת מיוחדת – 'עלווית חורף'.

ציפור קטנה בשם עלוית חורף הגיעה אלינו מסלובקיה - צילום רעי סגלי
ציפור קטנה בשם עלוית חורף הגיעה אלינו מסלובקיה - צילום רעי סגלי

במסגרת פעילות חינוכית מיוחדת של תלמידים יהודים וערבים מבית ספר נעורים קרית ביאליק ובית ספר נזירות נצרת משפרעם בשמורת טבע עין אפק, השתתפו התלמידים בחוויית טיבוע ציפורים בכדי ללמוד על חקר נדידת הציפורים. צפר השמורה איתי שמשון הופתע לגלות שהגיעה אלינו לכבוד יום זה אורחת מיוחדת – "עלווית חורף". העלווית, אשר צלחה מרחק של כ- 5,000 קילומטר, עשתה דרך ארוכה במסגרת נדידה מסלובקיה הרחוקה לאפריקה, שם היא בילתה את החורף. העלווית היא ציפור זעירה ונחשבת לאחת הציפורים הקטנות (שוקלת 6.5 גרם בלבד).

העלווית ככל הנראה תבלה את כל החורף בשמורת טבע עין אפק, אשר תהווה לה בית. נדידת האביב מתחילה בימים אלה והציפורים עושות את דרכן חזרה לאירופה. העליוות עצרה ככל הנראה למנוחה בסבך הצמחייה המגוונת, בריכות המים והנוף הקסום של השמורה, וכדי לאכול חרקים שנמצאים בסביבת בריכות המים. לאחר שקילה ומדידות הציפור שוחררה לטבע להמשך דרכה על ידי תלמידים משני בתי הספר.

במסגרת ההדרכה קיבלו התלמידים הסבר על העלוויות אשר נמצאות בכמויות גדולות בארץ, אך המיוחד בעלווית זו הוא שהיא הגיעה אלינו עם טבעת על הרגל. על הטבעת כתוב Museum slovakia N – המוזיאון הלאומי של סלובקיה.
איתי ייצור קשר עם מרכז הטיבוע הישראלי ובהמשך נקבל נתונים מסלובקיה על התאריך המדויק שבו היא טובעה, איפה בדיוק טובעה, ומי יודע, אולי נגלה כמה זמן לקח לה לנדוד לארץ ודברים מעניינים נוספים.

ציפור זו מצטרפת לרשימה הולכת וגדלה של ציפורים אשר מגיעות לבקר בעין אפק כאשר על רגליהן טבעות מאירופה.

לתלמידים היהודים והערבים מהאזור, אשר משתתפים בפעילות החינוכית של דו-קיום, יש מטרה משותפת אחת, והיא לשמור על הטבע והמגוון הביולוגי כדי להבטיח עתיד יפה וטוב יותר לחיות בו.

גם בחורף הקודם ביקרה אצלנו עלווית החורף – לפרטים הקישו כאן