מדבר מבפנים

08.05.2022

“מדבר מבפנים” הוא פסטיבל בן שלושה ימים בין ירוחם למצפה רמון, המציע מפגש חוויתי ומרחיב דעת הכולל אירועים, סדנאות, סיורים ושווקים שיתרחשו באתרים רבים לאורך סופ"ש אחד, ויועברו על ידי חוקרים מובילים, אנשי מדבר מובהקים, ומומחים בולטים.

מדבר מבפנים

מטרת האירוע – לגלות את "אחורי הקלעים" של המדבר: דרכי החיים בו, מחקרים סביב החי והצומח, וסוגיות של שמירת טבע בעידן שינויי האקלים.

את הפסטיבל יזם ארגון "דעת מדבר" ושותפים לו רשות הטבע והגנים, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המכון למורשת בן-גוריון, מועצות רמת נגב, ירוחם ומצפה רמון ורבים נוספים.
האירוע יתקיים סביב ל״ג בעומר, בימים חמישי-שבת 19-21.5.2022.
לכל האירועים בפסטיבל – לחצו כאן.

מסע עששיות לילי בעבדת

נצא עם חשכה לסיור בעיר העתיקה עבדת לאורן המרצד של עששיות. בסיור הלילי בליווי עששיות נלמד על קורותיו של עם נודד שהקים יישוב קבע מפואר, נספר את סיפורה של העיר עבדת ונגלה את האוצרות הארכיאולוגיים שהשתמרו במקום באופן יוצא דופן. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.
היכן: גן לאומי עבדת
מתי: חמישי שישי 19-20.5, בשעה 19:30
להרשמה – לחצו כאן.

מרחב בריחה בחי רמון 

הינכם מוזמנים להיכרות עם החי והצומח בהר הנגב דרך פעילות לכל המשפחה בחי רמון. בואו לפגוש את בעלי החיים הקטנים שאותם לא פוגשים בדרך כלל בטיול רגיל בשטח ולבצע מגוון משימות מעשירות במרחב חי רמון והגן הבוטני הסמוך לו, שבסופן בילוי סביב למדורה והכנת פיתות.
חי רמון הינו גן מדברי חי שבו ניתנת ההזדמנות לראות בבית גידולם הטבעי את בעלי החיים הקטנים המהווים חוליה חשובה ביותר במערכת האקולוגית המדברית. במקום גם גן בוטני שבו מוצגים שישה בתי גידול שונים המאפיינים את הר הנגב וחלקו משמש גן מקלט למיני צומח המצויים בסכנת הכחדה. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.
היכן: חי רמון
מתי: בשבת 20.5, בשעות 11:30-10:00
להרשמה – לחצו כאן.

מבור חמת למצוק מכתש רמון 

הינכם מוזמנים לסיור באזור הר הנגב להכרת שרידי אדם ועצים קדומים. נתחיל את הסיור בבור חמת. בור חמת הוא בור מים שאוגר את מי הגשמים בחורף מזה אלפי שנים. נלמד על עצים נדירים המצויים במרחב הר הנגב ונקנח בתצפית מרהיבה על חלקו המערבי של מכתש רמון. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.
היכן: צומת מישור הרוחות לכיוון מערב
מתי: שבת 21.5, בשעות 12:30-09:30
להרשמה – לחצו כאן.

על יעלים ואנשים

הינכם מוזמנים לסיור מנקודת מבט אקולוגית על השאלות שמעלה המפגש בין חיות הבר לתושבי המדבר. לאורך הטיילת של מדרשת בן-גוריון, על רקע הנוף המרהיב של בקעת צין, נסייר עם זהבה סיגל, אקולוגית הר הנגב ברשות הטבע והגנים. נדון בסוגיות האקולוגיות שמעלה המפגש בין חיות הבר להתיישבות הכפרית במרחב הר הנגב. נצפה מקרוב בפעילות עדרי היעלים שבשטח המדרשה, וננהל שיח פתוח על המתח בין שמירת טבע לפיתוח.
היכן: חניון אחוזת קבר בן-גוריון
מתי: חמישי 19.5, בשעות 15:00-13:00
להרשמה – לחצו כאן.

בעקבות העקרבים במדבר 

הינכם מוזמנים לסיור לילי בעקבות העקרבים, להכרת מיני העקרבים השונים החיים בנגב וללימוד אורחות חייהם. נצא לסיור עקרבים לילי חווייתי המתאים לכל המשפחה, נשוחח על אורחות חייו של העקרב, נחפש את העקרבים באמצעות פנסים המאירים בקרינת על-סגול (UV) ונקנח בתה עשבים מסביב למדורה. הסיור מועבר על ידי מרכז החינוך וההסברה רמון.
היכן: מרכז מבקרים מכתש רמון
מתי: בימים חמישי ושישי 19-20.5, בשעות 22:00-20:00
להרשמה – לחצו כאן.

במבט מפוקח: סיור רכוב באתרי מכתש רמון 

הינכם מוזמנים לסיור מיוחד עם עודד סהר, מנהל אתרי מזרח הרמון ברשות הטבע והגנים. זוהי הזדמנות חד פעמית ללמוד מפי האחראי על אתרי רשות הטבע והגנים במזרח הרמון. נעסוק בשאלות הקשורות בטיילות ובקליטת קהל בשטחים פתוחים לאור גידול אוכלוסיית ישראל בכלל והמטיילים במזרח הרמון בפרט. מהם האתגרים שמציבה תנועת הטיילות המגיעה למדבר? כיצד נערכים בשטח לקליטתה? מהו עתיד אתרי הטיולים במזרח הרמון, לאור תוכניות השימור ועבודות ההנגשה והפיתוח? בסיור נבחן שילוט טיילות ניסיוני חדש, פרויקט ה"פרמיטים", הנגשה למטיילי שביל ישראל, ציר צבעי הרמון המתפתח – ממחצבה לאתר קולט הקהל ועוד.
הסיור במכוניות פרטיות.
היכן: חאן בארות.
מתי: שישי 20.5, בשעה 16:00
להרשמה – לחצו כאן.

לוגו