מהפכת הגלישה בישראל – סאפ, הידרופויל ווינג סרף

מאת: עמית ענבר

ישראל היא מדינת ים וחופה המערבי לאורך הים התיכון מושך אליו מיליוני רוחצים ונופשים בכל שנה. הסיבות והמניעים ברורים: אנחנו אוהבים שמש, מים, חול, בירה, אבטיח וקרטיב קרח, וחלק גדול מאיתנו בא לעסוק בספורט ימי ובכלל זה גלישה.

גולש בים צילום מועדון סאפאווי של עמית ודנה ענבר

בישראל של סוף שנות ה-30, בשלהי המנדט הבריטי, קראו לגולשי הגלים "תופסי גלים" והם גלשו על משטחים מאולתרים או על חסקה כמו של המצילים. ציוד מקצועי לגלישת גלים נכנס לארץ לראשונה רק לאחר הקמת המדינה, באמצע שנות ה-50, כשיהודי אמריקאי הביא מספר גלשנים לחופי תל אביב. הענף התפתח, ובסוף שנות ה-80 כבר הייתה סצנה גדולה של גלישת גלים לאורך החופים. כיום יש בישראל קרוב ל-50,000 גולשים פעילים והם גולשים לבד או במועדוני גלישה.
גלשני הרוח הגיעו מאירופה כבר בשנות ה-70, אך המהפך הגדול קרה בשנת 1984 עת הפך תחום גלישת הרוח לספורט אולימפי. מאז ישראל הפכה למעצמה בינלאומית בתחום גלישת הרוח וגידלה אלופי עולם ואלופים ואלופות אולימפיים. עד שנות האלפיים היו שני המכשירים – גלשן וגלשן רוח – אמצעי הגלישה העיקריים של הגולשים בישראל, אך ב-10 עד 15 השנים האחרונות נוצרו פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך והם הפכו את ספורט הגלישה לרבגוני מבחינת אמצעי הגלישה. להלן טעימה מהגיוון:

צילום: מועדון סאפאווי של עמית ודנה ענבר

גלישת סאפ

סאפ (ראשי תיבות באנגלית שלStand Up Paddleboard ) הוא גלשן רחב המיועד לחתירה בעמידה בעזרת משוט. הגלישה מאפשרת עמידה ביציבות יחסית. הסאפ הלהיב את חובבי הים ובתוך עשור קנה לעצמו עשרות אלפי אוהדים. היום הולך ומתרחב מעגל המשתמשים ועולה מספר הנשים והאנשים המבוגרים יותר (בני 40 פלוס). הסאפ הוא אמצעי נגיש מאוד לאוהבי הים, הוא מספק פעילות ספורטיבית איכותית ומביא שקט נפשי. מחקרים מראים שלגלישת סאפ יש השפעות חיוביות על הגולשים, וכבר נפתחו סדנאות יוגה על סאפ, סדנאות מנהלים וכדומה.

הידרופויל ווינג סרף

באמצע שנות ה-80 היה ניסיון לגלוש עם כנף מחובר למשטח הגלישה (קרש), אך הוא לא הצליח בגלל חוסר התאמה של החומר. עם הזמן הביאו יצירתיות וטכנולוגיה חדשה לידי פריצת דרך בייצורו והיום רואים בכל העולם יותר ויותר גולשים בהידרופויל, כביכול מעל המים.
הידרופויל הוא סנפיר שנמצא מתחת למים, מעין כנף שמחוברת לגלשן (לוח גלישה של סאפ או גלשן רוח או גלשן גלים). אפשר להחליף את הסנפיר-כנף כדי להתאימו לגלשן ולתנאי הגלישה. ככל שהרוח חלשה יותר מתרבה השימוש בכנף ולהפך – ברוח חזקה נגלוש בעזרת כנף קטנה. שטח הפנים הקטן יחסית של הסנפיר שבמים מאפשר לגולש לפתח מהירויות גבוהות ודורש פחות אנרגיה לגלישה, וכך מאפשר לגלוש גם ברוח חלשה יחסית. אפשר לגלוש על הפויל בעזרת מפרש כמו בגלישת רוח או בעזרת וינג סרף – מפרש המוחזק ביד ואינו מחובר לגוף הגלשן. הוא מאפשר גיוון וגלישה איכותית במיוחד.

צילום: מועדון סאפאווי של עמית ודנה ענבר

_____________

עמית ענבר נמנה עם בכירי גולשי הרוח והגלים בישראל. הוא היה ספורטאי אולימפי תקופה ארוכה והוא אחד מחלוצי ספורט הגלישה המתקדמת בישראל. עמית היה הראשון שזיהה את מעלותיו של גלשן הסאפ לפני יותר מעשור והביאו ארצה. עמית וצוות המועדון שלו פיתחו מתודות הדרכה על גלשן הסאפ ובכל שנה הם מארגנים עשרות טיולי גלישה בחו"ל – במרוקו, פורטוגל, יוון, באיי המלדיביים, בסרי לנקה ובמקומות אחרים – הן לחובבי סאפ והן לחובבי גלישת גלים. בשנתיים האחרונות עמל עמית להביא לישראל גם את גלשן ההידרופויל ואת הווינג סרף.

עמית ודנה אשתו מנהלים את מועדון Supaway בחוף בננה ביץ' במכמורת. המועדון פתוח לגולשים כל יום מצאת החמה עד שקיעתה. ניתן לבוא עם ציוד שלכם או לשכור ציוד גלישה במועדון. עמית וצוותו מדריכים בקורסי גלישה: קורס גלישת גלים, קורס גלישה על סאפ, ועוד.

תגיות

קטגוריות