מחזירים את החוף לציבור: 1,400 טונות פסולת ו-55 טונות של פסולת זפת נוקו מהחופים

15/03/2022

המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים השלימו את פרויקט ניקוי רצועת החוף הפתוח מדרום לפלמחים – "חולות יבנה"; הגופים ניקו 1,400 טונות פסולת ו-55 טונות של פסולת זפת שהצטברה מאירוע "זפת בסערה"

צילום: שלומי עמרן רשות הטבע והגנים
צילום: שלומי עמרן רשות הטבע והגנים, צילום: שלומי עמרן רשות הטבע והגנים

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה: "הפרויקט החשוב והייחודי הזה שהגיע לסיומו, מחזיר לציבור רצועת חוף פתוחה פראית וייחודית, נקייה ובריאה. שנים של הזנחה הובילו לפסולת רבה ולמפגעים לאורך רצועת חוף זו, ופסולת זפת מתקרית 'זפת בסערה' הייתה המפגע הנוסף שבעקבותיו החלטתנו לשים לכך סוף. שיתוף הפעולה המעולה עם רשות הטבע והגנים הוביל לניקוי כמות אדירה של פסולת שהצטברה. נמשיך לעבוד ולשתף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים, במטרה לשמור על חופי ישראל נקיים מפסולת"

יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים: ״רשות הטבע והגנים מנהלת עבור הציבור למעלה מ55 ק״מ של חוף , מאז אירוע הזפת לפני למעלה משנה ועד עכשיו המשכנו במאמץ רציף וקשוח לנקות את החופים שנפגעו, נמשיך לעשות ככל שביכולתנו לשמור ולהגן על הים והחוף ולאפשר ולציבור להנות מחוף נקי וטבעי״

המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים סיימו עבודה משותפת לניקוי ופינוי פסולת מרצועת חוף בסמוך לפלמחים, הנפרסת לאורך של כ-9 קילומטר. שטח זה מיועד להיות שמורת טבע "חולות יבנה".

את פרויקט הניקוי, שאותו יזם ומימן המשרד להגנת הסביבה מתקציב הקרן למניעת זיהום ים, ניהלה רשות הטבע והגנים מהגן הלאומי פלמחים, תוך תיאום עם צה"ל בעקבות הקרבה לשטחי אש.

בפרויקט הניקוי, שמגיע כעת לסיומו, נאספו 1,400 טונות של פסולת ונוקו 55 טונות של פסולת זפת.

צילום: שלומי עמרן רשות הטבע והגנים, צילום: שלומי עמרן רשות הטבע והגנים

רצועת החוף שנוקתה גובלת בתל יבנה-ים (פלמחים) בצפון, בשטח חברת נמלי ישראל בסמוך לנמל אשדוד מדרום, וממזרח לה נמצא בסיס חיל האוויר פלמחים. היא נחלקת בין שטחי השיפוט של מועצה אזורית גן רווה, חבל יבנה ואשדוד, ובחלקה היא שטח גלילי.

מדובר ברצועת חוף רחבה וטבעית אשר הוזנחה לאורך שנים רבות על-ידי כלל הרשויות, והצטברה בה פסולת רבה, לרבות פלסטיק, פסולת בניין וגרוטאות מתכת, שהושלכו בחוף או נפלטו מהים.

צילום: שלומי עמרן רשות הטבע והגנים, צילום: שלומי עמרן רשות הטבע והגנים

באירוע "זפת בסערה", בפברואר 2021, סבלה רצועת חוף זו מנחיתות משמעותיות של זפת. מתנדבים רבים, לרבות עובדי רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה וכן חיילים מבסיס חיל האוויר הסמוך, עמלו שבועות רבים בשטח לניקוי ופינוי הזפת.

במהלך העבודות עלה כי לא די בפינוי הזפת, אלא נדרשות עבודות בהיקף רחב, כולל ציוד כבד, לפינוי כלל הפסולת שבחוף.

המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים פועלים לאורך כל ימות השנה, לשמירה על חופי ישראל נקיים מפסולת ומפגעים.