מטיילים בדרום – לנים בטבע

24/02/2016

זה הזמן לדרום - ריכזנו לכם חמישה חניוני לילה עם מסלולי טיול מומלצים בקרבתם למירב ההנאה מהטבע.

אוהלים - לינת שטח בדרום הארץ
אוהלים - לינת שטח בדרום הארץ

מה יותר טוב מלטייל בטבע? לטייל וללון בו.

כדי שלא תחמיצו את הטבע המדהים הזה, ריכזנו לכם חמישה חניוני לילה עם מסלולי טיול מומלצים בקרבתם למירב ההנאה מהטבע.

חניון לילה מצדה מערב

  1. סובו מצדה והקיפוה: הליכה רגלית סביב מצדה כולל תצפית על בורות המים המערביים. מחניון הלילה הולכים רגלית למרגלות הסוללה ומתחברים לסימון שבילים ירוק, מצפון, העובר בסמוך למחנות הרומים, יורדים איתו את מצוק ההעתקים ב"שביל הרץ" והולכים לאורך הדייק עד נחל מצדה ושביל הנחש. כאן: ניתן להיכנס למבואה ולחזות בסרטון ולעלות למצדה ברכבל או לצאת מהמבואה ולעלות למצדה בשביל הנחש, לסייר על ההר ולרדת בשביל הסוללה. ההליכה כוללת ירידה ועלייה תלולות של מצוק ההעתקים – כארבע-חמש שעות סיור למיטיבי לכת.
  2. מחניון הלילה הולכים למרגלות הסוללה עד לסימון שבילים אדום מדרום. הולכים בו דרומה לאורך נחל מצדה, ועולים איתו לאוכף של הר אלעזר, ממנו עולים עוד מעט לפסגת הר אלעזר ולמחנה הרומי השמיני. משם- תצפית נהדרת על מצדה ועל רמת מדבר יהודה וים המלח. ניתן לרדת חזרה באותו השביל לחניון הלילה. כשלוש שעות. או- לרדת מזרחה את הר אלעזר, ירידה תלולה למיטיבי לכת, ולעלות למצדה בשביל הנחש או ברכבל, לרדת בסוללה חזרה לחניון הלילה. כחמש שעות.
  3. נסיעה קצרה לחניון הלילה של ברכת צפירה שבנחל צאלים. נוסעים על הכביש מהחניון מערבה עד לכפר הנוקדים, ממנו יוצאת דרך עפר צפונה, סימון שבילים שחור, עד משטח חניון הלילה, שם מחנים. (דרך העפר עשויה להיות בוצית ויש לנסוע לאט מאוד או- להשאיר את הרכב בחנייה ליד כפר הנוקדים וללכת ברגל על הדרך עצמה). מחניון הלילה יורדים בשביל המסומן בירוק עד לנחל צאלים ולברכת צפירה. הנחל שטף לאחרונה, עשויים להיות גבי מים לאורכו. חוזרים באותה הדרך. כשעתיים.
  • חובה להצטייד במפת סימון שבילים מספר 11.

חניון לילה פארק אשכול (הבשור)

  1. ניתן לערוך סיור רגלי ברחבי הפארק אל המצפור, שהוא תל שלאלה, אל בית המושל המצרי ואל מסילת הברזל הבריטית מעל נחל בשור. מנקודה זו יש לחצות את הנחל וללכת בסימון השבילים השחור לאורך נחל בשור עד תל שרוחן. המסלול אינו מעגלי, רכב אחד מחכה ליד התל, עליו לנסוע על הדרך הנופית (ביציאה מהפארק שמאלה וימינה מתחת לגשר ע"ש אברהם יפה), אם נחל בשור מלא מים ולא ניתן לחצותו- אפשר להגיע לאותה נקודה בצדה השני דרך הדרך הנופית לפי ההסבר הנ"ל ולהשאיר רכב אחד שם. כשעתיים.
  2. לא רחוק מהפארק נמצא גשר החבלים הארוך בארץ, העובר מעל נחל בשור בעל אגן הניקוז הגדול בארץ! הגשר ממוקם מול קיבוץ צאלים, כעשרים דקות נסיעה מהפארק. ניתן להמשיך ליער רעים, ולערוך סיור רגלי לאורך בורות המים העתיקים, ניתן לבקר בשרידי בית הכנסת העתיק של מעון בין קיבוץ ניר עוז לעין השלושה או באחד מהמסלולים הרגליים בשמורת 'מכתש' בארי הסמוכה לקיבוץ בארי.
  • חובה להצטייד במפת סימון שבילים מספר 13.

חניון לילה תל ערד

  1. נחל קינה: מהכניסה הצפונית של ערד בסמוך לתחנת הדלק של 'פז' פונים ימינה, דרומה ונוסעים למנחת הלא משומש, בקצהו פונים ימינה בסימון שבילים כחול עד למבנה של ביה"ס של הישוב אל-פורעה, שם פונים שמאלה בדרך עפר עד לחניה, לפני חורבת עוזה. לא רצוי להשאיר את הרכב ללא השגחה. הולכים בשביל הכחול דרך חורבת עוזה העתיקה, מתחברים לשביל הירוק, ויורדים אל גב המים בנחל. מכאן- ניתן לחזור חזרה לרכב באותה הדרך כשעתיים – שלוש או להמשיך בירוק במסלול המעגלי היורד לחלקו הקניוני של הנחל, ועולה ממנו חזרה במקביל לשביל ממנו באנו. כחמש – שש שעות.
  2. שמורת הר עמשא: הישוב הר עמשא ממוקם כרבע שעת נסיעה מהחניון. בסמוך לשער הישוב עובר שביל המוליך להר עצמו, הגבוה באזור, לשמורת הר עמשא. ממנה נשקף נוף מרהיב על כל בקעת ערד ועל מדבר יהודה. ממשיכים עם השביל המסומן בשחור/שביל ישראל לאורך שרידי הדרך הרומית הקדומה, דרך ההר. ניתן לחזור חזרה לרכב באותה דרך כשעה או להמשיך עם השביל עד למחצבה הסמוכה לדוריג'את, שם יחכה הרכב השני. כשלוש-חמש שעות.
  • חובה להצטייד במפת סימון שבילים מספר 11.

חניון לילה ממשית

ביקור באתר מורשת עולמית אחת מחמשת הערים הנבטיות בנגב שנחפרה ראשונה ע"י אברהם נגב.

הביקור נמשך שעה וחצי .

נחל ממשית

נחל ממשית הוא אחד הערוצים הצפוניים ביותר בהר הנגב, וגם בין הנוחים ביותר לטיולי משפחות (דרוש מנשא בשל מספר קטעים תלולים המחייבים זהירות, ועלייה קצרה בסוף המסלול). הנחל קרוי על שם העיר הנבטית הסמוכה לממשית ובטיול בו נפגוש סכרים ובאר מים ששימשו את תושבי העיר משך המסלול שעה וחצי צריך הקפצות .

נמצא במת סימון שבילים 14.

צפית תמר בערבה

ההליכה במסלול איננה קשה במיוחד אך משלבת חלקים מאתגרים מבחינה טכנית: סולמות, יתדות ומדרגות סלע. משפחות מטיבות לכת יצלחו את המסלול ללא כל בעיה, ואילו מטיילים מתחילים ימצאו את העלייה בנחל תמר מאתגרת מבחינת גובה. החוויה בהחלט שווה. המסלול מיועד לילדים בגילאי 6 ומעלה. חובה מפת סימון שבילים מס 14

נעלי הליכה 3 ליטר מים לאדם וכובעים. המסלול נמצא בסמיכות לצומת הערבה. מסלול נמשך3 שעות מעגלי.

חניון לילה חאן בארות

נחל נקרות

מתחילים את הטיול בחאן סהרונים – שרידים של אכסניית דרכים על דרך הבשמים, , ממשיכים במעלה הדקלים בדרך ג'יפים מסומנת באדום שלאורכה דרך עתיקה, נגיע אל קטע קניוני וציורי – פרסת נקרות, ונסיים בעין סהרונים, השופע צמחייה של נאות מדבר. משך הטיול 3 שעות מתאים למשפחות עם מינשא.

גבעת חרוט נחל ארדון

מסלול קצר המבליט את יופיו של המכתש, תצפית על בקעת ארדון ומזרח המכתש מראש גבעת חרוט, תופעות גיאולוגיות מרשימות ומגוון בוטני עשיר – מצמחית מעיינות לעצי שיטה ושיחי רותם ואטד. משך הטיול שעתיים וחצי. מתאים למשפחות חובבות לכת .יש טיפוס לגבעת חרוט אנשים בעיות ברכיים קצת בעייתי . מפת סימון שבילים 17

נעלי הליכה 3 ליטר מים לאדם וכובעים.

ביקור במרכז מבקרים מכתש רמון המחודש

נדרש תיאום בטלפון 086588691

ביקור בחי רמון

אוסף חי של בעלי חיים מהבר. במקום משחק חידות לילדים כותבים קוראים פתוח מ-08:00 ועד 15:00 כניסה אחרונה .