מידעון חולם גולן

03/11/2015

שנת הלימודים תשע"ו נפתחה ועמה החלו בתנופה התכניות החינוכיות בבתי הספר בגולן. כבכל שנה הגולן הפתיע בימי הסתיו, בפריחת מבשרי הסתיו- הסתוניות והחלמוניות הצצות מתוך האדמה היבשה.

יום שיא גבורה יהודית בגמלה
יום שיא גבורה יהודית בגמלה

תכנית חולם חולן

תוכנית חול"ם גולן נועדה להעשיר את תוכנית הלימודים ולהעמיק את מימד החוויה והחשיבה. התוכנית הנה ספיראלית ומופעלת מכיתות א' ועד כיתות ח', בשישה מוסדות חינוך: בית ספר אביטל, במצפה גולן, גולן, שורשים, תלמוד תורה בקשת ותלמוד תורה בחיספין. במסגרת זו יוצאים התלמידים, מספר פעמים בשנה, אל נופי הטבע, אל האתרים הארכיאולוגים ואתרי המורשת ברמת הגולן.
התוכנית יוצרת גם הזדמנות לחשיפת הילדים לחקלאות בגולן, לתיירות ולתעשייה. המסגרת מאפשרת ייחודיות בית ספרית, בה בוחר ביה"ס מסלולי סיורים המתאימים לו, יחד עם שיתוף

תכנית חינוכית שומרי הנחל

בתוכנית החינוכית שומרי הנחל מאמצים תלמידי הגולן מקווה מים בסמוך אליהם, לומדים עליו, על הטבע הסובב אותו, על מה עלול לפגוע באותו מקווה מים, ואיך אפשר לעזור.
נפגשנו עם כיתות הבנים של בי"ס גולן למפגש ראשון בכיתה אותו פתחנו בתיאור דמיוני, חי ודרמטי הממחיש את המציאות הטבעית העשירה המתרחשת ממש סמוך לבית הספר. מציאות שהיא בעצם עולם שוקק של חי וצומח שבהמשך נחקור אותו ונעשה שינויים לטובתו. התלמידים קיבלו הסבר על התכנית כולה לאורך השנה ועל הבריכה שאותה הם מאמצים וכבר מחכים מאד לצאת לשטח ולהתחיל לחקור ולעשות.

טיול סתיו

בי"ס אביטל, כהמשכה של מסורת רבת שנים יצא לטיול סתיו בהדרכת כיתות ח' הבוגרות. התלמידים יצאו ליום הכנה בשטח ב-3 מסלולים שונים בסביבת בית הספר, רשמו במהלך היום את פרטי המסלול, תוכן ואופן העברת תחנות ההדרכה. לבסוף בחזרה בכיתה עיבדו את כל החומר לכדי יום פעילות והדרכה לתלמידי הכיתות הנמוכות מהם. הייתה ניכרת השקעה והובלה משמעותית של תלמידי ח' וכמובן כיף אמיתי לכולם!

תכנית חינוכית מבנה נחל

תלמידי כיתות ד' מביה"ס מצפה גולן משתתפים השנה בתכנית השנתית "הולכים על נקי- זאת הכנרת שלי". צוות המורים בחר להכין את התלמידים לתכנית זו בצורה משמעותית בה התלמידים יבינו מהו מקומה של הכנרת כחלק ממכלול שלם יותר מבחינה גיאוגרפית אקולוגית ועוד. התלמידים השתתפו בשני מפגשים, הראשון- בכיתה והשני בשטח. במפגשים החווייתיים הם למדו על מבנה נחל וראו בעיניהם מהו נחל, כיצד הוא נוצר, מהם מקורות המים שלו ועל היותו יחד עם נחלים אחרים "אגן הניקוז של הכנרת". התלמידים גם הבינו את חשיבות הנחל כמקור חיים והשפעתו ההמשכית על איזון הכנרת. התלמידים הלכו ממעיין עין פיק לאפיק שם הגיעו למועדון הקצינים הסורי ושמעו את סיפורו של אלי כהן שבין שאר פעולותיו לטובת מדינת ישראל, הוא תרם למניעת הטיית נחלי אגן הניקוז של הכנרת מה שהיווה סכנה קיומית למדינת ישראל הצעירה.

יום שיא גבורה יהודית בגמלא

החודש התקיים יום שיא מיוחד לתלמידי כיתות ו' בנושא גבורה יהודית בשמורת גמלא לקראת חנוכה. ביום זה השתתפו כ-350 תלמידים מבתי הספר המגוונים בגולן, כחלק מתכנית שנתית העוסקת בזהות יהודית ובה לוקחים חלק גופי חינוך שונים בגולן. התלמידים זכו למפגש מיוחד עם בני גילם בקבוצות שיח קטנות מעורבות בהנחיית חניכי מדרשת השילוב בנטור שם שוחחו על "מהי גבורה?". התלמידים אף יצאו לסיור בעיר העתיקה בגמלא בהובלת מדריכי הרשות ובין ההסברים על ממצאי העיר התלבטו בדילמות מימי המרד יחד עם דמיות מעברה של גמלא (שחקנים מחניכי מדרשת השילוב) בנקודות שונות בעיר. יום מיוחד זה היה מוצלח ומהנה והיווה מפגש ייחודי בין בני שכבת גיל אחת מכל רחבי הגולן. חלק מהתלמידים יגיעו למפגש נוסף באביב בשמורת גמלא בעת קינון הנשרים במצוקי השמורה וילמדו את כל נושא הנשרים הייחודי בשמורה זו.נקווה שאכן נתבשר ונתברך בגשמי ברכה בקרוב ממש. כמו כן מצפים לשנה ברוכה של למידה, חוויה ועשיה למען האדם והטבע.

 

קטגוריות

גני שמורה קשורים