מידעון שביל גולן

18.09.2017

בגולן כבר מנשבות רוחות של חורף וממטרים ראשונים מפתיעים ובכל מצב יוצאים לשביל! שביל הגולן המחבר בין נופי הגולן השונים וקהילות הגולן המגוונות זוכה גם השנה לאימוץ בידי תלמידי ותלמידות הגולן מצפון לדרום.

אולפנת אייל ברמה - מושב נוב בחרמון
אולפנת אייל ברמה - מושב נוב בחרמון

תוכנית חינוכית "שביל הגולן"

אולפנת אייל ברמה- מושב נוב

מספר המדריך עזרא: "בפתיחת שבוע חדש יצאנו לדרך מלאי התרגשות ושמחה. 30 בנות יוצאות לדרך באחד השבילים הכי מיוחדים בארץ ממרומי הר החרמון במקטע הראשון של שביל הגולן. את העצירה הראשונה שלנו עשינו מתחת עץ האלון שם פתחנו את היום, הכרנו אחד את השני ולמדנו כמה מושגים בסיסיים על ההר. ראינו את נטיית השכבות העוצמתית של החרמון וסיפרנו אודות היווצרותו הגיאולוגית. ירדנו למטה ותוך כדי משחקים להרמת האווירה הטובה דיברנו על צמחיית החרמון המיוחדת ובכלל ייחודה של שמורת החרמון ובעלי החיים השוכנים בה. סיימנו את היום עם טיפוס קטן על סלעי הגיר העוצמתיים של החרמון שם צפינו ממרומי ההר אל עמק החולה והגליל העליון והבנו את מושג היות החרמון "העניים של המדינה". היום הסתיים בהרגשה מרוממת וצפייה גדולה להמשך התכנית".

בהמשך החודש הבנות נכחו בעוד מפגש חוויתי שנערך בכיתת בית הספר ובו למדו מושגים בסיסיים הקשורים בשביל כגון: יצירת שביל ישראל, סימון שבילים, בחירת טוואי השביל ועל יוזמת הקמת שביל הגולן. הבנות אף למדו מושגי טופוגרפיה וניווט כהכנה לסיור בהמשך במקטע המאומץ על ידן ושיחקו משחק מונופול הגולן המלמד רבות אודות טבע ומורשת בגולן. היה כיף, מלמד ומחבר!

אולפנת איילת השחר- כפר נוער מושב יונתן

מדברי המדריך עזרא: "ביום שישי נאה, כפתיחה לתכנית חינוכית שביל גולן יצנו לדרך בנות אולפנת יונתן לאחד הנחלים המרתקים בגולן – נחל סמך, שהשביל עובר בו. נכנסנו דרך מסיל הנחל ובדרך דיברנו על הצומח בשטח, על בעלי חיים הגרים בבית הגידול הלח של הנחל וחשיבות המים. התחלנו לרדת לאורך המצוק עד עצירה מתחת לגשר הסורי, שם על כוס קפה מהביל חדנו חידות על אדם וטבע בגולן. לסיום טיפסנו לאום אל קנטיר וקינחנו את היום בקבלת שבת בעין הקשתות על כוס קולה (ומנטוס) הממחישים הפעלת לחצים באדמה בדומה להתפרצות הרי הגעש הגולניים. משם טיפסנו לכיוון נקודת הסיום ונהנינו מתצפית על נחל סמך, הכנרת ועוד, צילמנו תמונה קבוצתית והביתה לשבת. הכי חשוב שיחד עם המאמץ הקשה הבנות גילו שהכל אפשרי והשמיים הם הגבול כאשר רוצים."

גם בנות כפר נוער יונתן זכו למפגש בכיתה, כנזכר למעלה, המקנה מושגים הקשורים לשביל הגולן וידיעות בטופוגרפיה וניווט ומצפות כבר לצאת ולהכיר את המקטע שהן מאמצות.

ישיבת אלוני הבשן

תלמידי הישיבה המאמצים את מקטע רכס חזקה הסמוך לבית ספרם התכוננו להדרכת גן אלוני הבשן יחד עם המדריך עזרא. אחר הצהריים יצאו בקבוצה קטנה לחאן מטיילים הסמוך לבית הספר שם התדיינו על משחקים ופעילויות המתאימים לילדי הגן בדגש על סימני הסתיו ופריחת החלמוניות בקטע שביל זה. לצערנו (אך גם לשמחתנו) הטיול לא יצא לפועל עקב גשמים אך מצפים להתראות שוב באביב הצוהל עם ילדי הגן.

גם תלמידי כיתה ט' זכו להדרכה במקטע המאומץ ע"י הישיבה והלכו מהטורבינות הסמוכות ליישוב דרך רכס חזקה ועד לסיום בישיבה עצמה. התלמידים עתידים ללכת את כל שביל הגולן לאורך כל השנה והפעם זכו לשמוע הסברים מפי המדריך עמית על ייחודה של שמורת חזקה כבית גידול מגוון ושוקק חיים, האלונים הגדלים בה, קרבות עמק הבכא, משמעות הסמיכות לגבול הסורי ועוד.

תלמוד תורה חיספין

בפתיחתה של תכנית שביל הגולן נפגשנו עם תלמידי כיתות ז' של בית הספר. פתחנו בהסבר על שביל ישראל ושביל גולן וייחודו והורגשה המון התעניינות מצד התלמידים. המשכנו בלימוד חוויתי של סודות הטופוגרפיה וקריאת מפה וגם נעזרנו במפות סימון שבילים. את תרגיל הסיום כולם עברו בהצטיינות ומחכים כבר מאד למפגש הבא בשטח!