מיומנו של פקח בכינרת

מאת: אלדד איתן, פקח ימי 09.06.2021

שמי אלדד איתן, וזוהי שנתי השלישית בתפקיד פקח ימי בכנרת – אזור הידוע כגן עדן לחובבי דיג. מדי שנה נידוגים בכנרת כ-2,000 טון דגים, מחציתם לבנון הכנרת והשאר בעיקר אמנון הגליל ואמנון הירדן. דגים אחרים כגון הבינית, החפף הישראלי, הקרפיון (מין שברח מבריכות הדגים) והשפמנון הם אחוז קטן מהשלל. הדגה מהווה מרכיב חשוב במארג המזון של האגם והיא חלק מהותי בהמשך קיום המערכת האקולוגית שלו.

דג אמנון מצוי
דג אמנון מצוי, צילום: מנור גורי

היום אספר לכם על ההתמודדות של פקחי היחידה הימית עם הדיג הלא חוקי בכנרת וכיצד התמודדנו עם שיטת דיג מקורית שמעולם לא נתקלנו בה.

בדצמבר 2019 הפלגנו בשעות הלילה המאוחרות. הלילה היה נעים ושקט עד שהבחנו לפתע בסירת דיג ועל סיפונה שני דייגים. סיפון הסירה היה גדוש בארגזים ובהם דגי אמנון, אך לא ראינו אף רשת דיג אחת. שוחחנו עם הדייגים ושאלתי אותם היכן הרשתות שלהם. הדייגים ענו תשובות סותרות ומתחמקות, שרק הגבירו את חשדותינו כי מדובר בדיג בלתי חוקי. בעודי משוחח עם הדייגים הבחין איליה, הפקח שעובד עימי, באור ירוק מתחת לסירה בתוך המים. התברר לנו שיש צוללן במים וחיכינו שהוא יוציא את ראשו. בשלב זה חשדנו שמדובר בדייג עם רובה דיג, שיטת דיג אסורה בכנרת, וככלל אין החוק מתיר דיג כלשהו בצלילה עם מכלי אוויר.

לאחר כמה דקות עלה הצוללן מן המים. על גופו היה שק עם כמות גדולה של דגי אמנון, אך בידו לא היה רובה, וכששאלנו אותו היכן הרובה הוא טען שהוא דג ללא רובה ותופס את הדגים בידיים. לא הבנו איך אפשר לתפוס דגים בידיים. הנחנו שהדייג נטש את רובה הדיג או החביא אותו, אך מבט יסודי יותר בדגים גילה שאין בהם חורי חיצים ולכן לא ייתכן שהם נדוגו ברובה דיג. היינו אובדי עצות. בעינינו זו הייתה תופעה חסרת פשר. ביקשנו הסברים מהדייג והוא התוודה על מעשיו. הוא סיפר שהוא צולל עם פנס חזק בתוך להקת דגי אמנון ומסנוור אותם. אור הפנס חזק כל כך, שהדגים מאבדים את חוש הכיוון במרחב, וכשהם חסרי אונים לחלוטין הוא תופס אותם בידיים חשופות ללא כל כלי עזר. הדייג טען כי כל הדגים שעל הסיפון, כ-80 קילו בסך הכול, נדוגו בשיטה זו.

הסברו של הדייג נשמע לי בלתי סביר וביקשתי הדגמה. הדייג צלל עם פנס דולק ואחרי כמה דקות יצא ובידיו שני דגי אמנון. בחקירתו הוא סיפר ששיטת דיג זו היא שיטה מסורתית בקרב דייגי הכנרת וכי הם דגים כך עשרות שנים. לאחר שלמדנו את שיטת הדיג המרתקת הזאת, האסורה על פי תקנות הדיג, התחלנו לחפש צוללנים באופן יזום ומאז תפסנו עשרות צוללנים הדגים בשיטה זו, רובם המוחלט אינם דייגים מקצועיים אלא תושבי הסביבה שזהו תחביבם, אם כי יש דייגים שתפסנו פעמים מספר ולמדנו שהם עוסקים בדיג בצלילה להשלמת הכנסה. כפי שניתן לראות בתמונות, בחלק מהמקרים הדייגים תופסים כך עשרות ואף מאות דגים.

אומנם אפשר לומר שבניגוד לדיג חכה או רשת, בשיטה זו הדייג בררן: הוא מחליט איזה דג הוא יתפוס ובאיזה גודל, וכך אין תמותה מיותרת של דגים, הדגים לא נפצעים ובתום הדיג המים נקיים מפסולת כגון חוטי דיג, קרסים, חלקי רשתות, ועוד. אולם חשוב לזכור: לשמירה על הדגים בכינרת יש ערך כביר, ושיטת דיג זו גורמת נזק עצום למאזן האקולוגי באגם ולכן היא פסולה ובלתי חוקית.

תגיות

קטגוריות