מכבים שריפות

24/11/2016

צוותי רשות הטבע והגנים ממשיכים גם היום (24.11.2016) בסיוע לכוחות הכיבוי בשטח בנטף שבאזור ירושלים ובמרחב הכרמל בצפון. זאת בין היתר במטרה למזער עד כמה שניתן את הנזקים העצומים לחי ולצומח באזור.

שריפה באזור נטף - צילם ליעד כהן, רשות הטבע והגנים
שריפה באזור נטף - צילם ליעד כהן, רשות הטבע והגנים, שריפה באזור נטף - צילם ליעד כהן, רשות הטבע והגנים

בחי בר כרמל נערכים לכל תרחיש ונמצאים בכוננות לפינוי העופות הדורסים מהמקום יחד עם היערכות לטיפול ביחמורים.

באזור ירושלים הצוותים בשטח מדווחים נכון לעכשיו על התפשטות האש בהרי יהודה ושער הגיא.

להערכת רשות הטבע והגנים השריפה באזור ירושלים כילתה עד כה כ- 20 אלף דונם, חלק גדול מזה בשמורת טבע הכפירה ובגן לאומי הרי יהודה.

הצוותים פועלים מסביב לשעון וברשות הטבע והגנים מעריכים כי היערכות מצב החירום תימשך עוד מספר ימים.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, הנמצא בשטח עם הצוותים השונים, "השריפות שמשתוללות עכשיו במוקדים רבים ברחבי הארץ, גורמות לנזק עצום גם לשטחים הפתוחים. עובדי ופקחי רשות הטבע והגנים שותפים מלאים למאמצי הכיבוי בניסיונות למנוע את התפשטות האש והנזק העצום שנגרם לחי, לצומח ולאתרי עתיקות בחלקם. במשך כל השנה, עוסקים עובדי הרשות בשמירה על הטבע והמורשת  ושריפות כמו אלו שמתרחשות עכשיו משמידות חלק גדול מהמקומות הללו. יידרש שיקום ארוך ושנים רבות בכדי לתקן את הנזק, אולי אפילו דור".

גולדשטיין מוסיף כי "בשנתיים האחרונות השלימה רשות הטבע והגנים כמעט 1,000 דונם כקווי חיץ בעלות של 600 אלף ₪, וזאת בשמורת הכפירה בלבד. אני קורא לממשלה לתקצב את ביצוע קווי החיץ ואת תחזוקתם בשטחים הפתוחים בבסיס תקציבי".

צב שנפגע מהשריפה בנטף. הצב יועבר לטיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן

צילום ליעד כהן, רשות הטבע והגנים