מכתש רמון הוכרז כשמורת אור כוכבים בינלאומית

26/09/2017

ההכרזה צפויה לקדם את התיירות באזור ולסייע בשמירת הטבע והסביבה; שמורת טבע מכתש רמון היא שמורת אור כוכבים בינלאומית ראשונה בישראל ובאזור המזרח התיכון כולו

מתוך טקס הכרזת שמורת טבע מכתש רמון כשמורת אור כוכבים בינלאומית-צילמה שלומית שביט, דוברת רשות הטבע והגנים
מתוך טקס הכרזת שמורת טבע מכתש רמון כשמורת אור כוכבים בינלאומית-צילמה שלומית שביט, דוברת רשות הטבע והגנים, מתוך טקס הכרזת שמורת טבע מכתש רמון כשמורת אור כוכבים בינלאומית-צילמה שלומית שביט, דוברת רשות הטבע והגנים

הארגון האמריקני International Dark Sky Association IDA הכריז על מכתש רמון כ"שמורת אור כוכבים" בינלאומית

בלב גן לאומי צבעי מכתש הרמון, ותחת כיפת שמיים זרועי כוכבים, הוכרז ביום ב' 25.9.2017, באופן רשמי, מכתש רמון כשמורת אור כוכבים בינלאומית, לראשונה בישראל ובאזור המזרח התיכון כולו.
תואר בינלאומי נכסף זה, שניתן למכתש על ידי הארגון האמריקאי International Dark Sky Association IDA , מהווה הכרה באותם אתרים ברחבי העולם אשר בהם נשמרים שמי הלילה במצבם הטבעי, ומשמרים את המראה הייחודי של שמי הלילה זרועי הכוכבים במלוא תפארתם, וזאת מסיבות אקולוגיות, אסטרונומיות ותרבותיות. עד כה זכו לסטטוס יוקרתי זה רק 54 שמורות טבע ב-15 מדינות ברחבי העולם ומדינת ישראל הנה המדינה הראשונה הזוכה להכרה זו באזור המזרח התיכון.

בכירים שהשתתפו בטקס

בטקס ההכרזה החגיגי נכחו בין היתר בכירים מהארגונים שהובילו ולקחו חלק בתהליך ההכרזה בהם: שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, ערן דורון, ראש מועצת רמת נגב, דרור דבש, מנכ"ל מועצה מקומית מצפה רמון ועוד.

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, ציין בדבריו כי, "השאיפה של האדם היא להגיע למושג שאינו בתפיסתו הרגילה. לצאת מחוץ למעטפת, לשאול שאלות שמעבר להבנה, להשגה ולידיעה ולחקור הלאה. לכוכבים תמיד היה דבר שריתק את הדמיון האנושי. בתוך כך הנגב הוא אחד האזורים היפים ביותר בעולם ולטעמי היפה שבהם. על מנת לשמר את הערכים המיוחדים שמתקיימים בנגב עושה רשות הטבע והגנים פעולות רבות. בין משימות שימור נופי הבראשית של הנגב, נמצאת המשימה המאוד חשובה של שימור הלילה – שמיים חשוכים ואור כוכבים המאוד מיוחדים של הנגב. ההכרה תאפשר לשמר במכתש את הערכים החשובים שהוא מייצג מבחינה אקולוגית, מדעית, תרבותית וחווייתית עבור כלל הציבור במדינת ישראל".

גולדשטיין הוסיף כי, "פרויקט דגל זה מהווה מודל אשר מציג סטנדרטים חדשנים לשימוש בתאורה מלאכותית בלילה באתרי רשות הטבע והגנים, ויתרום להפיכת כלל שמורות הטבע בישראל למקומות שבהם נשמרים ערכים חשובים אלו למען הדורות הבאים .במסגרת ההכרה תקדם הרשות שיתופי פעולה עם הציבור הישראלי, המבקרים מהעולם, קהילות סמוכות, צה"ל, קהילת האסטרונומים ובמיוחד תושבי העיר מצפה רמון."

ערן דורון, ראש מועצת רמת נגב ציין:" אני מברך את מנהלי מחוז דרום ברשות הטבע והגנים על ההכרזה החגיגית. אין מדובר בהישג רק עבור מדינת ישראל, אלא הישג ברמה בינלאומית המתווסף לפרויקטים רבים שנערכו באזור,בסדר גודל בינלאומי כדוגמת יוטה, הגרנד קניון ומדבריות נוספות. אני מאחל לכולנו המשך שותפות ארוכה ומוצלחת ועוד לילות רבים זרועי כוכבים תחת תפאורת כיפת השמיים".

דרור דבש, מנכ"ל מועצה מקומית מצפה רמון ציין כי "שמירת שמי הלילה זה אחד הנושאים החשובים בשמירת משאבי הטבע של מצפה רמון. נעשה פה הערב מהלך חשוב למצפה רמון. ההכרזה על שמורת אור כוכבים תביא לפריחה תיירותית של האזור עם יוזמות חדשות, קהילות חדשות ועניין חדש למבקרים סביב הצפייה בכוכבים".

נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה ברשות הטבע והגנים, שהיה בין מובילי ההכרזה מטעם רשות הטבע והגנים, הקריא במעמד הטקס את ברכת נציגי הארגון האמריקאי IDA ( (International Dark Sky Associationשהעניק למכתש רמון את ההכרה והתואר כשמורת אור כוכבים וכך מסר: "ראוי לצין כי מכתש רמון הוא האתר הראשון במזרח התיכון שמקבל הסמכה מטעם ארגון IDA . אנו שמחים לראות את התחלתו של עידן חדש לשימור שמי הלילה שמתחיל בחלק נוסף של העולם. אנו מצפים לקשרים ארוכים ויצירתיים עם רשות הטבע והגנים של ישראל".

עם סיום הברכות זכו המשתתפים לצפות בסרטון "כוכבים" ולקחת חלק בפעילות אסטרונומית.

מתוך טקס ההכרזה – צילמה שלומית שביט, דוברת רשות הטבע והגנים, מתוך טקס ההכרזה - צילמה שלומית שביט, דוברת רשות הטבע והגנים

מכתש רמון

מכתש רמון מהווה חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב, והוא המכתש הגדול והמרשים ביותר מבין שלושת מכתשי הסחיפה שנוצרו באופן ייחודי בנגב. נופי הבראשית של מכתש רמון כוללים תצורות גיאולוגיות שאין כמותן בעולם, המספרים סיפור מרתק על האבולוציה הגיאולוגית של כדור הארץ. הנוף המדברי במכתש רמון עוצר נשימה במיוחד בלילה. המכתש ידוע כבעל איכות יוצאת דופן של מראה שמיים זרועי כוכבים וסביבה לילית טבעית ובלתי מופרת המאפשרת לא רק התפתחות של מערכת אקולוגית ייחודית, אלא גם חוויית לילה ייחודית לאדם.

רשות הטבע והגנים זכתה להכרה הבינלאומית לאחר שלוש שנות בחינה ובדיקה קפדנית שביצע הארגון הבין לאומי. בזכות איכות שמי הלילה שנמצאה בשמורה ברמה המחמירה ביותר שהארגון דורש, תוכנית להסדרת תאורה ייחודית לאזור בחניון הלילה, לצד תוכנית חינוך מגוונות שתונגש לציבור, שמורת הטבע מכתש רמון נמצאה ראויה ביותר לשימור ולכן זכתה בתואר הנכסף. הכרה בינלאומית זאת מגדירה באופן פרטני את מערב מכתש רמון כאזור ליבה לא מופר, ואת אזור מזרח המכתש כאזור שבו הרשות מאפשרת לציבור המבקרים ליהנות מחוויה לילית ייחודית באמצעות חניוני לילה המותאמים למזעור זיהום האור, בשילוב תכנים חינוכיים בנושאי אסטרונומיה והטבע בלילה.

מרכיב חשוב ביותר בהצעה הוא מכתבי התמיכה הרבים שהתקבלו מארגונים וביניהם מוסדות מחקר, קהילות מקומיות ואזוריות ומעמותות מקצועיות שלהן זיקה למכתש רמון ולשימור שמי הלילה, אשר הוסיפו את תמיכתם למהלך הכרזתו של מכתש רמון כשמורת אור כוכבים בינלאומית.

פעילות רשות הטבע והגנים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים זכתה להכרה בין לאומית לשמירת טבע ייחודית, מדעית, ערכית וחינוכית, שמהווה את המודל המיטבי לשמירה על שמורות הטבע והנגשתם לציבור הרחב.