מלחמה על הדור הבא: תיעוד הטלת ביצים של צבת ים חומה וירוקה

11/07/2022

שתי צבות ים, חומה וירוקה בסכנת הכחדה עולמית עלו יחד להטיל את הדור הבא, התוצאה- הן חזרו לים ללא הטלה.
למחרת עלתה חווה, צבה ירוקה ותיקה ומוכרת להטיל, הפעם המשימה בוצעה בהצלחה.

תיעוד צבות ים שעלו לחוף להטיל. צילום: רשות הטבע והגנים

אלון פן פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים:

בזמן שהיינו בפיקוח לילה, פיקוח דייג בלילה שמורת הטבע, איפה שאסור לדוג, הטסנו את הרחפן וסרקנו את החוף ופתאום ראיתי את הצבה חווה הירוקה מאתמול שעלתה והטילה את הביצים שלה בשמורה.

הפקח שסרק את החוף גילה זיהה שבאותו הזמן עלתה צבה ירוקה להטיל את הביצים בחוף ועלתה גם צבה חומה שהפריעה לה. שתי הצבות עלו לחוף ולא הטילו. בדרך כלל אנחנו חוששים שאנחנו מפריעים להם, שאנחנו נמצאים בחוף, בשמורות היכן שאסור לשהות בלילה. באותו הלילה, מה שקרה זה שהצבות הפריעו אחת לשנייה וחזרו לים מבלי להטיל.

יום אחרי זה, כדי לוודא שיהיה להן את השקט ולהכווין את התנועה בין הצבות, שכל אחת תלך למקום שלה, חיכינו למעלה בשקט בחושך שהן יגיעו להטיל.
הצבה הירוקה עלתה, חפרה בור הטילה את הביצים וחזרה חזרה לים.
את כל הדבר הזה תיעדנו בעזרת רחפן עם מצלמה תרמית והקן הזה עכשיו מוגן, אנחנו מחכים שהאבקועים הצעירים יגיעו לים.

תיעוד צבות הים על ידי רחפן. צילום: רשות הטבע והגנים

ד״ר יניב לוי מנהל מרכז הצלה לצבי ים ברשות הטבע והגנים:
חווה היא בעצם הצבה הראשונה שראיתי בארץ מטילה. כל שלוש ארבע שנים היא עולה להטיל מחדש ויוצא לי לפגוש אותה כל פעם מחדש. שמנו עליה משדר לוויני והגיבורה הזו הצליחה לגרד אותו ממנה אחרי 20 ימים בלבד. זה היה המשדר הראשון ששמתי. זו צבה ותיקה שאנחנו מכירים אותה, שעולה להטיל כל כמה שנים בדיוק באותו מקום. בחורה מאוד מדויקת, חמודה, שוקלת 85 קילו בערך.
שלשום היא עלתה להטיל בחוף ומסתבר שהיא רבה עם צבה חומה אחרת על מקום ההטלה, ובסוף הן לא הטילו. אתמול היא עלתה שוב והטילה, וכשהטילה היא צולמה עם רחפן עם אמצעי ראיית לילה של רשות הטבע והגנים.