תכנית נוער בשיתוף אורטוב

25/12/2017

תכנית מנהיגים בשביל הטבע הינה תכנית משותפת לרשת אורט ולרשות הטבע והגנים. מטרת התכנית הינה יצירת קבוצות מנהיגות בנושאי טבע ומורשת, בבתי הספר של אורט

לוגו אורטוב - רקע ירוק
לוגו אורטוב - רקע ירוק

החל משנת הלימודים תשע"ה, אורטוב ורשות הטבע והגנים מציעים תכנית משותפת למנהיגות בתחומי שמירת טבע ומורשת בבתי הספר של אורט. המטרה היא להעצים את  המשתתפים עצמם בתחומי הידע של שמירת הטבע והמורשת ובקבלת כלים שיאפשרו להם להגדיל את  מעגלי השותפים. זאת תוך עבודה משותפת בין המורה המוביל לבין המדריך.

מרכיבי התכנית

  • התנדבות התלמידים: העברת הפעילות בכיתות הלימוד בביה"ס, מומלץ להוסיף שעות התנדבות גם בהעברת הפעילות לקהל יעד צעיר יותר, למשל גן ילדים או בית ספר יסודי סמוך, להעצמת התלמידים. בנוסף להדרכה יוגדרו בעלי תפקידים נוספים להעברת המסר באמצעים נוספים: אחראים על לוח מודעות בביה"ס צלמים, כתבים, איסוף אריזות חטיפים, הובלת יום שיא בביה"ס בנושא הנבחר.
  • הכשרה והנחית מדריכי רשות הטבע והגנים: מפגש חוויתי בשמורת טבע או גן לאומי סמוכים למיפוי תכנים והכרות עם התכנית, מפגשי הנחיה בביה"ס: חשיבות השמירה על הטבע והמורשת, מנהיגות, מתודיקה על קצה המזלג, קבלת מוצר קיים, תרגול עבודה עם המערך. המדריכים יעמדו לרשות המורים להנחיה אישית.
  • ליווי והנחית התלמידים ע"י  המורה: שימוש במערך הפעילות  והפעלתו בכיתות נוספות או לפי שיקולה
  • הסדרת האפשרות לתלמידים להעביר את הפעילות בכיתות, רפלקציה, אחריות על היישום.

עקרונות מנחים בתכנית:

  • התפתחות אישית של המשתתפים: תכנית תלת שנתית, שבה לכל אחד מבני הנוער המשתתפים יש אופק התקדמות וצמיחה יחד עם התכנית. רוב התלמידים יעסקו בהדרכה, אולם ישנם הצעות לתפקידים נוספים בהם גם תלמידים שההדרכה אינה מתאימה להם יוכלו להשתתף.
  • המורים: נדרשת מעורבות גדולה יותר שלה מורים מחד ומאידך הנחיה ברורה יותר מה נדרש מהם.
  • גמישות: אמנם יש לנו תכנית סדורה אבל… יש הרבה מקום לגמישות, ליצירתיות של האנשים המובילים את התכנית ואופיו המיוחד של כל בי"ס – ובעיקר היצירתיות והרצון בני הנוער עצמם.
  • מיקוד בזמן: המפגשים בהנחית מדריכי רשות הטבע והגנים מרוכזים, כך שיש די זמן להתנדבות של התלמידים בשילוב באירועים שעל לוח השנה: טו בשבט, שבוע אורטוב – פברואר, שבוע שמירת טבע – מרץ שבוע אדם וים – יוני ועוד.
  • מענה לשעות מעורבות חברתית של משרד החינוך: שעות שהתכנית מאפשרת הן גמישות. התכנית כוללת שעות למידה, שעות עשייה קבוצתית ושעות עשייה אישית. המורה יכול לנהל את השעות ולהגדיר את ההיקפים לפי צרכי הכיתה.
  • כיוונים נוספים להעצמת הפעילות: ביה"ס יקדם שיתופי פעולה בין תכנית זו לתכניות 'ירוקות' אחרות הפועלות אצלו, יחד נבחן כיצד ניתן להעצים את התכניות. קבוצת מנהיגות תוכל לארח קבוצות תלמידים מרשת אורט. זאת במידה ויש שמורה סמוכה לביה"ס שהתלמידים יוכלו להגיע אליה.